субота, 29 квітня, 2017, 9:09 Львів
Організований ЛМР Екофорум став місцем нищівної критики сміттєвої політики Садового
Екологічний форум 2017 у Львові. Фото: city-adm.lviv.ua
Екологічний форум 2017 у Львові. Фото: city-adm.lviv.ua

Не секрет, що міська влада разом зі своїм політичним крилом вже давно живе окремим астральним життям. За їхньою візією: вони прагнуть змінити на краще еліту та й усю країну, а за це отримують протистояння «злочинної системи», яке виливається у політичні утиски та переслідування, а віднедавна і у сміттєву блокаду сакрального для «Самопомочі» міста. Андрій Садовий переконує усіх, що витримує тиск лише завдяки підтримці простих людей. Натомість ці звичайні, пересічні львів’яни вже давно навчились жити не завдяки турботі влади міста, а, радше, всупереч. Добре ілюструє це проблема сміття. Тоді коли влада лише говорить про блокаду, рахує гроші та складає концепції, львів’яни вже давно розпочали робити те, що в їхніх силах: сортувати сміття, шукати пункти прийому вторинної сировини, організовувати обмін досвідом та флешмоби у соцмережах, шукати позитивні приклади в інших містах України.

Про це все йшлося на Екологічному форум, організованому Львівською міською владою. З майданчику для демонстрації підтримки політики міста у сфері поводження з ТПВ, він перетворився на потік нищівної критики на адресу міського голови та розвінчання ряду міфів, які він майстерно плекав впродовж останнього року. Україна не має прикладів успішної співпраці на всіх рівнях влади для вирішення сміттєвої проблеми в конкретному регіоні, не має прикладів рекультивації звалищ, не має прикладів створення сучасних полігонів, сортувати сміття дорого, привчати людей до цього довго – всі ці небилиці були спростовані різними спікерами за допомогою конкретних прикладів.

Те, що Андрій Садовий вже давно і глибоко розсварений з центральною та обласною владою, вже ні для кого не секрет. Тому і той факт, що форум проігнорували перші особи, не стало несподіванкою. Якщо заступники ОДА та ОР (Ірина Гримак та Андрій Білоус, відповідно) ще навідались (і то більше завдяки давнім дружнім відносинам з Андрієм Івановичем), то з Києва не приїхали навіть заступники міністрів. Статус заходу підняли хіба декілька народних депутатів. У робочій платформі взяли участь розробники екологічного законодавства Альона Бабак та Олег Недава, а у залі активно ставила потрібні запитання Ірина Подоляк.

Відчуття того, що форум явно не виправдовує сподівань його організаторів, окрім його представництва, продемонстрували вже перші виступи. Правда, слід віддати належне гостям: поки був присутній Андрій Іванович, вони ще дотримувались певного нейтралітету до особи господаря. Всю долю критики, слушних зауважень, гострих запитань та влучних прикладів довелося вже вислуховувати вже його заступнику Андрієві Москаленку.

Вже модератор стартової платформи Оксана Волоско-Демків першою поставила гостре запитання: «Що вам заважає співпрацювати з іншими органами влади»?

Андрій Іванович розпочав стару, набридлу до оскоми, пісеньку про ігнорування інтересів львів’ян центральною владою та допомогу виключно закордонних друзів, про месіанство Львова та першість у вирішенні сміттєвої проблеми. Також про захланних інвесторів, які вимагали захмарних тарифів. Похвалився хіба новою трамвайною лінією та досягненням чергової багатомільйонної угоди з ЄБРР.

Екологічний форум 2017 у Львові. Фото: city-adm.lviv.ua
Екологічний форум 2017 у Львові. Фото: city-adm.lviv.ua

Виглядає, що присутні нічого нового з вуст міського голови не почули, тому далі розпочалась фактично суцільна критика безгосподарності влади міста, її закритості та політичної за ангажованості.

«В законодавчому полі України вже давно є механізми для того щоби у ситуації, як зі Львовом, взяти і почати їх реалізовувати, навіть як пілотний проект», – розпочала пані Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги. Таким чином вона перевела у практичну площину виступ народного депутата Альони Бабак, яка наголошувала на законодавчому врегулюванні відповідальності виробника упаковки за її утилізацію. Адже нічого не заважає місцевій владі вже зараз розпочати роботу з дрібними і середніми підприємцями щодо мінімізації відходів.

Також пані Тетяна звернула увагу на те, що, на жаль, багато хто дивиться на рекультивовані фірмою Еджіс полігони у Європі, як на подорож на Місяць. Але, насправді, подібні проекти вже реалізовувались і в Україні. У 2013 році завершилась рекультивація полігону на Олександрівському сміттєзвалищі поблизу Луганська.

«Воно було майже таким, як звалище у Грибовичах, і не давало жити десяткам навколишніх сіл. І воно за п’ять років було рекультивовано і виглядає майже так, як у Марселі. Повірте, це не містика і не фантастика. Це 5 років спільної праці міської влади, обласної, інвесторів та місцевої громади».

Таким чином еколог розвінчала один з головних міфів команди Садового – в Україні до того ніхто не проводив сучасну рекультивацію величезного пострадянського звалища.

Далі вона пояснила, що в першу чергу слід зробити, щоби вирішити проблему у Львові. Тобто не лише підписувати меморандуми, але й налагоджувати співпрацю з ОДА та разом шукати нову ділянку. Адже проблема нікуди не зникне, як мінімум, наступні 4-5 років:

«Цей полігон не може бути рекультивований у терміни, які вигідні владі. Для цього потрібно не менше як п’ять років. І то за умови, що вже завтра ви, п. Андрію, разом з міським головою, почнете кланятися до землі владі області і просити нову ділянку. Адже без неї, прошу зрозуміти, до вас не прийде жоден інвестор. Всі ці меморандуми так і залишаться благими намірами. Можна зробити чудовий проект, але ніхто не буде вкладати гроші без нової ділянки.

Треба розуміти, що сміттєспалювальний завод раніше ніж за 5 років неможливо збудувати. Треба бути свідомим, що ще 5 років у Львові не буде якоїсь потужності з переробки сміття. Значить, для цього треба створити в області ряд сортувальних та перевантажувальних станцій, які мають вирішувати проблему. І правильним буде рішення, яке зараз визріло – вкладати кошти у модернізацію та рекультивацію полігонів області».

Також Тетяна Тимочко підкреслила, що для розв’язання проблеми має величезне значення довіра до влади, а вона за останній рік впала катастрофічно:

«Я часто буваю тут, спілкуюся з мешканцями міста і області – вони втрачають довіру до міської влади. І вам над цим треба дуже серйозно задуматись! Треба показати людям, що влада не лише укладає договори з ЄБРР чи світовим банком – для більшості людей це дуже далеке питання. Треба іти в кожну громаду, в кожну школу, в кожне ОСББ. Бо лише це дорога до вирішення».

Пані Тетяна також нагадала Андрію Садовому про те, що говорила йому ще рік тому і на що він мало звернув увагу:

«Я ще раз хочу повторити те, про що говорила Андрію Івановичу ще рік тому на куполі полігону, який горів, а згодом і на попередньому форумі у цій же залі – треба розпочати з конкретних простих кроків – роздільного збирання відходів у місті. Якщо би ви з червня 2016 року почали окремо якісно, організованого відбирати пластик, папір та іншу вторсировину, то вже мали б часткове вирішення проблеми».

Алла Войціховська, еколог МБФ «Екологія_Право-людина» також запропонувала міській владі працювати з бізнесом міста у напрямку зменшення пластикової упаковки, а там, де це неможливо – перехід на біорозкладні пакети.

Особливо ж вона наголосила на тому, що місту вкрай потрібно збільшити прозорість та відкритість своєї роботи, особливо у такій чутливій для громади сфері як проблема сміття.

«Коли міська рада розпочне висвітлювати усі свої дії на сайті міськради, коли буде говорити і зустрічатися з громадами, не буде зловживати їхньою довірою, не буде фальшивити – тоді, я думаю, їх зрозуміють і мешканці Малехова і інших громад. З власного досвіду співпраці з ЛМР можемо сказати, що також не отримали відповіді на свій інформаційний запит. Це не прикрашає роботу ЛМР. Тому ми пропонуємо не створювати десятки робочих груп, а робити конкретні кроки».

Пані Алла також нагадала, що у Львові, до речі за каденції Андрія Садового, були повністю зруйновані досягнення одного з міжнародних екологічних проектів в рамках Кіотського протоколу. Ще на початку 2000-х років на звалищі у Грибовичах була було встановлено 150 свердловин, які відбирали біогаз, що потім спалювався на спеціальній газогенераторній станції. На жаль, ця система була зруйнована. Тому на майбутнє вона наголосила усім присутнім інвесторам, щоби вони добре стежили за всім, що робиться у Львові не лише при впровадженні проекту, але і в довгостроковій перспективі, аби не повторилось те, що з газогенераторною станцією.

Екологічний форум 2017 у Львові. Фото: city-adm.lviv.ua
Екологічний форум 2017 у Львові. Фото: city-adm.lviv.ua

Особливо критика посилилась після представлення перших розробок стратегії Еджіс. Однозначно, всі чекали чогось конкретного, наочного та готового до виконання. Натомість і далі отримали слайди про звалище у Марселі та інші проекти французів.

Та все ж вдалося виокремили дещицю інформації, яка докорінно змінила бачення проблеми сміття у Львові. Найближчих 4-5 років ні нового полігону, ні заводу збудувати неможливо. Сміття і далі буде поневірятись по чужих звалищах.

В цьому контексті дуже слушною стала позиція усіх експертів-екологів. Перейти до системного сортування сміття, аби суттєво зменшити частку відходів, які йдуть на глибинну сміттєпереробку. І це, напевне, головне розчарування форуму – від міської влади не вдалося почути фактично нічого про те, що зроблено в цьому напрямку. Напівлюбительстька ініціатива кількох фанатів та активістів ZeroWastrLviv, яку охоче, як ширму, підхопила ЛМР не відповідає масштабам проблеми та, однозначно, не здатна її вирішити.

Як виявилось, король голий. Андрій Іванович так досі і не зрозумів, або і відверто не зацікавлений у тому, щоби сміття у місті ставало менше. У нього своє бачення того, як сміття стає ресурсом – це значить заробляти на ньому ще більше, як до трагедії у Грибовичах.

А для того треба більше говорити, обіцяти і брати грошей – а там якось буде.

Аналітична група ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-17 17:16:11