п'ятниця, 21 квітня, 2017, 11:16 Львів
У Моршині активізують роботу зі спорудження пам’ятника політв’язню Зіновію Красівському

У Моршині з метою активізації роботи щодо спорудження пам’ятника політв’язню Зеновію Красівському та роботи оргкомітету планується внести зміни до його складу.

Про це на своїй сторінці в соціальній мережі написав секретар Моршинської міської ради Микола Воєвода.

«Рішенням Моршинської міської ради від 28 березня 2013 року утворено організаційний комітет з спорудження пам’ятника Зіновію Красівському в Моршині та затверджено його склад. На жаль, дехто з членів оргкомітету вже відійшов у вічність, хтось  переїхав мешкати в інше місто. Тому для активізації роботи щодо спорудження пам’ятника Зеновію Красівському просимо зголоситись бажаючих долучитись до діяльності оргкомітету», – написав Микола Воєвода.

Заяву про згоду на включення до складу оргкомітету з спорудження пам’ятника Зіновію Красівському в м. Моршині можна подати до секретаря оргкомітету Миколи Воєводи.

Довідка.

Зеновій Красівський народився 12 листопада 1929 року в селі Витвиця, Долинського району  Івано-Франківської області. В 1948 році всю його родину було вивезено в Казахстан, однак, Зеновію вдалось втекти. До першого арешту 1949 року перебував у нелегальному становищі в Карпатах (був важко поранений). Засуджений ОСО НКВС до 5 років ув’язнення та довічного заслання. Був покараний у Архангельській області, на лісоповалі. 1953 року був звільнений та відправлений до Караганди (там де перебувала його родина). Працював шахтарем. У 1957 був важко травмований та визнаний інвалідом ІІ-ї групи.

1959 року був вдруге заарештований за «розпалювання націоналістичних настроїв серед українців», але й тут Красівському вдалось втекти.

У кінці серпня 1963 учитель історії Д. Квецько та історик Б. Равнюк запропонували Красівському взяти участь у створенні нелегальної організації Український національний фронт( УНФ).

У березні 1967 були заарештовані керівні члени УНФ, серед них – 24 березня 1967 і сам Красівський.

Зеновія Красівського засудили до 12 років позбавлення волі (5 років тюрми, 7 років таборів суворого режиму) і 5 років заслання.

Відбуваючи покарання у Владимирській тюрмі (1968-1971), Красівський написав збірку віршів «Невольницькi плачi», вперше опубліковану в Лондоні в 1984, і поему «Трiумф сатани».

У 1972 у Владимирі фабрикується нова справа за ст. 70 ч. 2 КК РРФСР («антирадянська агітація і пропаганда»). За вироком суду Зеновія Михайловича спрямовують до психіатричної лікарні в Смоленськ, а потім – до Львова і в Бережани Тернопільської обл., де перебував до липня 1978.

У жовтні 1979 Зеновій Красівський став членом Української Гельсінкської групи (УГГ).

12 березня 1980 Зеновія Михайловича знову заарештували і він був відправлений «досиджувати» термін покарання за вироком 1968 – 8 місяців і 7 днів таборів та 5 років заслання. Покарання відбував у колонії суворого режиму ВС-389/36 у селі Кучино Чусовського р-ну Пермської області. У листопаді 1980 етапований на заслання в селищі Луговой Тюменської області.

Усього письменник провів у неволі 21 рік.

1985 Красівський повертається в Україну, а 1987 стає секретарем Української Гельсінкської спілки.

У квітні 1990 Зеновій Красівський виступає ініціатором створення політичного об’єднання «Державна Самостійність України» (ДСУ), яке спирається на ідеологію націоналізму «з-під стягу Степана Бандери».

Він – засновник політичного журналу «Українські проблеми», який видавався в Стрию Львівської області.

Помер відомий письменник та політичний діяч 20 вересня 1991 в Моршині, де його поховано.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-19 07:36:46