п'ятниця, 21 квітня, 2017, 16:16 Суспільство
На добре здоров’я. Чому сердечко тріпотить?
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина

Правильний ритм серця є однією з найважливіших умов нормальної життєдіяльності організму людини і самого серця. На жаль, з віком цей ритм часто збивається, і в людини розвивається аритмія. Лікарі діагностують кілька різновидів цієї хвороби. Найнебезпечнішою з них є миготлива аритмія (МА). Вона спостерігається у 5% осіб віком понад 60 років.

Розберімося, в чому ж полягає це порушення. Нормальна частота серцевих скорочень – 60-80 за хвилину. У здорової людини через однакові проміжки часу скорочуються спочатку передсердя, а потім шлуночки. Якщо передсердя не скорочуються нормально, а їхні м’язові волокна сіпаються – «миготять» із частотою 150-200 за хвилину і більше, це свідчить про миготливу аритмію. При цьому частота скорочень шлуночків, зазвичай, збільшується. Крім того, вони втрачають рівномірний ритм.

Діагноз «миготлива аритмія» лікар встановлює за допомогою електрокардіограми. Миготлива аритмія буває нападоподібною (пароксизмальною) або постійною. Головні причини виникнення цієї патології: атеросклероз (звуження просвіту судин через холестеринові бляшки), мітральний стеноз (вада серця), різко підвищена функція щитоподібної залози (тиретоксикоз).

У разі МА з частим серцебиттям серце не встигає наповнитися кров’ю і доставити її всім органам. Унаслідок цього людина відчуває себе знесиленою, в неї можуть з’явитися прояви серцевої недостатності: задишка навіть під час повільної ходьби, застійні явища в легенях, набряки ніг тощо. Тому кардіологи стратегію лікування спрямовують на зменшення частоти скорочень за допомогою ліків (кордарон, дигоксин, b-блокатори тощо). Якщо вдається ритм уповільнити до 60-75 за хвилину, то зазвичай пацієнти спокійно живуть з МА і почуваються майже здоровими.

Але якщо хворобу не лікувати, можуть виникнути серйозні проблеми. Особливо небезпечне утворення згустків крові (тромбів). Якщо тромб відірветься від стінки судини і з плином крові потрапить у судини мозку, – розвинеться інсульт. Тромби можуть також закупорити судини самого серця, легеневої артерії, нирок, селезінки, ніг. Щоб запобігти цим ускладненням, людям із миготливою аритмією потрібно щодня приймати препарати, які розріджують кров. Найчастіше призначають ацетилсаліцилову кислоту (аспірин) у дозі 100 мг. Вітчизняний препарат аспірину АСПЕКАРД-100 перед прийомом потрібно розтерти в порошок, розчинити в ложці води чи молока і прийняти одразу після вечері, коли шлунок наповнений їжею. Аспірин перемішається з їжею і не подразнюватиме слизову оболонку шлунка. Імпортний аспірин – Кардіо-100 обтягнений захисною плівкою, він проходить шлунком, не подразнюючи його, а в лужному середовищі тонкої кишки плівка розчиняється і препарат всмоктується у кров.

Кардіолог чи терапевт можуть призначати й інші препарати цієї групи. Під час їх прийому потрібно регулярно перевіряти в лабораторії рівень протромбіну крові. У разі завищеної дози препаратів цієї групи може виникнути кровотеча в шлунку.

Якщо миготливу аритмію не лікувати, може розвинутись серцева недостатність і в 5-7 разів збільшується ризик виникнення інсульту чи закупорювання легеневої артерії тромбом.

За необхідності в комплекс лікувальних засобів включають ліки, які впливають на причину виникнення патології, а саме: знижують прояви атеросклерозу чи тиреотоксикозу.

Якщо миготлива аритмія виникла на тлі мітрального стенозу серця, усунути цю ваду можуть тільки кардіохірурги.

У разі нападу пароксизмальної миготливої аритмії слід терміново приймати ті препарати, які вам приписав лікар, можна в дещо вищій дозі. У 50% випадків серцевий ритм після нападу нормалізується самостійно протягом кількох годин. Але якщо в 1-й день серцевий ритм не відновлюється, потрібно обов’язково звернутися до лікаря.

Із засобів фітотерапії у лікуванні миготливої аритмії можна рекомендувати таке:

  1. 5 г (1 ст. л.) квіток глоду залити склянкою окропу, накрити кришкою і потримати на водяній бані 15 хвилин. Пити по 1/2 склянки 3 рази на день за 30 хвилин до їди.
  2. Взяти 5 г ягід глоду і 8 плодів шипшини, залити 1 л окропу і кип’ятити на слабкому вогні 10-15 хвилин. Настоювати 2-3 години. Процідити, пити по 2/3 склянки 4 рази на день за півгодини до їди.
  3. У народній медицині в лікуванні МА застосовують топінамбур (земляну грушу). Влітку заготовляють листя рослини, висушуючи його в затінку, а наприкінці осені чи на початку весни викопують бульби топінамбура. Їх труть на терці з великими вічками і сушать. 1 ст. л. суміші топінамбура заварюють 1 склянкою окропу. Настоюють півгодини. П’ють по 1/3 склянки 3 рази на день за 15 хвилин до їди.

Результат може бути помітним за 3-4 тижні. Після перерви (5-7 днів) таке лікування повторюють.

Хворим із миготливою аритмією потрібно постійно перебувати під диспансерним спостереженням кардіолога чи терапевта, періодично відвідувати їх, дотримуватись їхніх порад і рекомендацій, перевіряти показники протромбіну крові.

У раціоні хворих на МА мають бути овочі і фрукти, особливо петрушка, огірки, кабачки, гарбузи, лимони, груші, яблука, які знижують прояви атеросклерозу.

Автор дякує за сприяння у підготовці матеріалу кардіологу, професору Львівського медичного університету Юрію Федорову. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-25 17:23:45