вівторок, 18 квітня, 2017, 9:59 Політика
Союзники знали про Голокост ще за два роки до відкриття концтаборів, – секретні документи
Концтабір Аушвіц. Фото: wikipedia.org
Концтабір Аушвіц. Фото: wikipedia.org

Союзні держави знали про масштаби Голокосту на два роки раніше, аніж прийнято вважати, і навіть підготували обвинувачення проти Адольфа Гітлера і його вищих нацистських командирів у військових злочинах.

Документи, до яких отримала доступ Організація Об’єднаних Націй і про які ніхто не знав близько 70 років, свідчать про те, що вже у грудні 1942 року урядам США, Великобританії та Радянського Союзу було відомо, що принаймні 2 млн євреїв були вбиті і ще 5 млн готувалися до смерті. Незважаючи на це, союзні держави зробили дуже мало для того, щоб спробувати врятувати або надати притулок тим, хто перебував у смертельній небезпеці, – інформує видання The Independent.

У березні 1943 року Гаскойн Солсбері, один з міністрів Вінстона Черчілля, сказав, що євреї не повинні розглядатися як окремий випадок і що Британська імперія вже занадто переповнена біженцями, щоб запропонувати їм притулок.

«Великі держави висловилися щодо масового вбивства євреїв ще 2,5 роки до того, аніж прийнято вважати», – пояснив виданню The Independent Ден Плеш, автор нещодавно опублікованої книги «Права людини після Гітлера».

«Раніше вважалося, що вони дізналися про це, коли виявили концентраційні табори, але у грудні 1942 року вони коментували ситуацію».

Плеш, професор Центру міжнародних досліджень і дипломатії Лондонського університету SOAS, зазначає, що великі держави почали готувати обвинувачення у військових злочинах, засновані на показаннях свідків і рухів опору з країн, окупованих нацистами. Серед його знахідок – документи з обвинуваченнями Гітлера у військових злочинах, датовані 1944 роком.

Наприкінці грудня 1942 року, після того, як США, Великобританія та інші країни зробили публічну заяву про масове вбивство євреїв, міністр закордонних справ Великобританії Ентоні Іден сказав британському парламенту: «Німецька влада не задовольняється тим, що обмежує осіб єврейської раси на територіях, на яких поширюється їх варварське правило, порушуються найелементарніші права людини, адже Гітлер має намір знищити увесь єврейський народ».

Плеш повідомив, що, незважаючи на збір доказів та підготовку документів для звинувачення нацистів, союзні держави зробили дуже мало для того, щоб спробувати допомогти тим, хто перебував у небезпеці. Він сказав, що зусилля посланця президента Франкліна Делано Рузвельта до Комісії ООН з військових злочинів (UNWCC), Герберта Пелла були відкинуті антисемітами у Державному департаменті США.

Пан Пелл стверджував, що особи, які перебували у Державному департаменті, були стурбовані тим, що економічні відносини Америки з Німеччиною після війни будуть зіпсовані у разі висунення обвинувачень. Після того як пан Пелл повідомив громадськості про скандал, Державний департамент погодився винести обвинувачення нацистському керівництву у Нюрнберзі.

Плеш заявив, що архів, на якому засновані його дослідження, був закритий для дослідників протягом 70 років. Тим, хто бажає отримати доступ до архіву UNWCC, слід отримати дозвіл не лише від власного уряду, а й від Генерального секретаря ООН. Навіть тоді дослідникам протягом декількох років не дозволяється робити нотатки.

Колишній американський посол в ООН Саманта Пауерс допомогла Плешу отримати доступ до архіву.

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-21 04:16:02