понеділок, 17 квітня, 2017, 9:25 Світ
Анкара: серце Туреччини посеред пустелі
<nbsp;>

Для більшості українців Туреччина асоціюється лише із мальовничими пляжами, готелями all inclusive, найбільшим містом Стамбулом, де жила знаменита Роксолана. Однак серце країни – столиця Анкара – ще зовсім не звідана. Саме там потрібно побувати, щоб побачити і відчути справжню сучасну Туреччину.

Коли ти прилітаєш в турецьку столицю, то перше, що відчуваєш – свободу. І це не через те, що вдома на кілька днів залишив роботу і проблеми. Анкара – надзвичайно просторе місто, де багатоповерхівки не нависають над тобою, а примушують розправляти крила.

За кілька днів ти закохуєшся у столицю. Анкара – це не та Туреччина, де туристам все пропонують за євро чи долари – тут всюди віддають перевагу лірам. Тут не зустрінеш російську на кожному кроці, тут у ресторанах тобі не набридатимуть надокучливі кавалери. Анкара зовсім інша. У чомусь вона більш європейське місто, ніж Стамбул, у чомусь більш турецьке, ніж курортні регіони.

<nbsp;>

В столиці Туреччини живе 5 млн людей. Майже ніхто не ходить пішки. Більшість віддає перевагу авто, автобусам, метро. Саме тому потік машин тут шалений, а загально прийняті правила водіння – дещо незвичні. До прикладу, для турків є нормальним зупинитись посеред вулиці, увімкнути аварійний сигнал і піти у магазин купити додому кави. Тут це сприймають спокійно. Так само водії без надмірних емоцій ставляться до пішоходів, які перетинають дорогу поза «зеброю».

На вулицях турецької столиці майже не видно правоохоронців, а у музеях, виставкових залах інша ситуація. Безпека там посилена. Усі культурні установи добре охороняють. Там встановлені металошукачі, через які пропускають відвідувачів. Також охоронці уважно вивчають вміст кожної сумки. Зважаючи на нестабільну ситуацію в країні і проблему із сирійськими біженцями, яких в Анкарі багато, ти розумієш, чому влада так серйозно ставиться до безпеки.

Аниткабір – місце, де спочиває Ататюрк

Однією із найвеличніших пам’яток в Анкарі є мавзолей, де похований перший президент Турецької Республіки Мустафа Кемаль Ататюрк. Він є, без перебільшення, найвизначнішою постаттю Туреччини ХХ ст. Ататюрк був великим реформатором, який створив нову республіканську державу. Він ліквідував султанат, скасував халіфат, запровадив світське навчання, домігся прийняття нового кримінального та цивільного кодексів за європейським зразком, латинізував алфавіт, відділив релігію від держави, надав виборчі права жінкам, ввів прізвища, створив національні банки і національну промисловість.

 • <nbsp;>
 • <nbsp;>
Аниткабір мавзолей Ататюрка

Після його смерті в Анкарі вирішили збудувати величний мавзолей, який височітиме над містом. Саме тому тіло Ататюрка 15 років перебувало в етнографічному музеї. У 1953 році його останки перенесли в усипальницю. Та тіло національного героя не виставили усім на показ. Він спочиває під мавзолеєм, а у самій споруді встановлена символічна гробниця, до якої щодня приходить велика кількість людей. У п’ятницю тут можна побачити багато школярів. Діти покладають квіти до могили Ататюрка.

<nbsp;>Символічна гробниця

Спокій національного героя охороняє почесна варта. Щодня військові урочисто передають пост.

Почесна варта
Почесна варта

Музей анатолійських цивілізацій

Свого часу Анкара була розташована на торгових шляхах, які вели зі Сходу в Стамбул. Тому купці часто зупинялися у місті, аби перепочити, щось продати або обміняти. У турецькій столиці збереглась будівля базару з ХV століття. Вона була поділена на кілька секцій, у кожній з яких торгували певним видом товару: спеціями, шкірою, дорогоцінностями.

Зараз будівлю не використовують за призначенням. Її реставрували і переобладнали у затишний Музей анатолійських цивілізацій. Всередині залишили поділ на секції, однак замість товарів там тепер експонати. Як зазначають екскурсоводи, кожен крок у музеї – це перехід у нову історичну епоху, яка розповідає про те, що було на цих землях раніше.

Музей анатолійських цивілізацій
Музей анатолійських цивілізацій

У музеї відвідувачі мають змогу побачити доісторичні знаряддя праці, наскельні малюнки, макети давніх поселень, прикраси, фігурки богів, яким кілька тисяч років. Експозиція розповідає про культуру і побут людей, які жили на землях сучасної Турецької Республіки кілька тисячоліть тому. До прикладу, цікавим є старовинне водяне дзеркало. Це металева посудина, схожа на сучасні сковорідки. Туди наливали воду, щоб побачити своє відображення.

 • Фрагменти наскельних розписів
  Фрагменти наскельних розписів
 • Зеркало
  Старовинне водяне дзеркало
 

На експозиції можна побачити і стародавні ванни, які більше нагадують великі горщики. Усередині такої посудини часто робили підвищення, на яке людина могла сісти.

<nbsp;>
Стародавні ванни

Та найбільшим багатством музею є речі із гробниці царя Мідаса, який, за легендою, і заснував Анкару. Зокрема, збереглися фрагменти дерев’яного стола, якому понад три тисячі років.

Стіл
Фрагменти стола, якому понад 3 тисячі років

Тумулус Мідаса

Сам тумулус (купольна гробниця, – ред.) Мідаса розташований за менш ніж сотню кілометрів від Анкари поблизу столиці стародавньої держави Фрігії м. Гордіон. Над похованням, якому понад три тисячі років, насипали курган діаметром у 300 метрів і висотою у 55 м.

<nbsp;>
Тумулус Мідаса

У середині ХХ ст. науковці розкопали тумулус. У цьому їм допомогли шахтарі, які, аби потрапити у гробницю, вирили тунель довжиною понад 80 метрів.

Тунель. Фото: staticflickr.com
Тунель. Фото: staticflickr.com

Коли вони дісталися поховання, то були здивовані, адже стіни, стеля зроблені з дерева. Завдяки кам’яним укріпленням навколо усипальниці воно (дерево, – ред.) не розклалося. Зараз туристи можуть зайти у тумулус і побачити ці величезні бруски.

Бруски
Дерев'яні бруски

Всередині гробниці археологи знайшли різноманітний посуд, прикраси, їжу. Усі артефакти і тіло Мідаса науковці забрали. Череп царя перебуває у музеї в Анкарі, а тіло досліджують.

Речі з гробниці Мідаса
Речі з гробниці Мідаса

Поблизу тумулуса звели невеличкий музей, де можна побачити не лише експонати із періоду правління Мідаса, а й з часів Давньої Греції, Римської Імперії та імперії Олександра Македонського. Крім того, там збережена найстаріша у світі фреска, яку виклали на підлозі.

 • Олександр Македонський
  Олександр Македонський
 • Фреска
  Найстаріша у світі фреска, викладена на підлозі
 • Макет гробниці Мідаса
  Макет гробниці Мідаса
 

Кілька днів недостатньо, щоб оглянути усю Анкару, однак цього вистачить, щоб закохатися у це місто. Тут кожен клаптик землі дихає історією, про яку ми читали у підручниках. Тут зупинялися каравани, тут будували і нищили імперії.

Зараз Анкара – це справжня, ще досі не звідана для звичайних туристів Туреччина.

Анкара
Нічна Анкара

Надія Сапіга,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-21 04:16:40