Новини » Львів 12 квітня, 2017, 17:29 блоги
«Обережно, падає каміння!»
Богдан Скаврон
письменник, журналіст
<nbsp;>

Аркуші з такими написами часом трапляються на очі біля старих львівських кам’яниць, змушуючи задирати голову догори, щоб вберегтися від небезпеки та водночас помилуватися рештками старої архітектури.

Виявляється, про загрозу руйнування споруджених на початку ХХ століття будинків львів’ян попереджали ще понад сто років тому. Львівський оглядач краківського часопису «Ілюстровані новини» у квітні 1907 року зауважив, що «сучасні будинки не переживуть своїх творців».

«На щастя, немає у Львові сильних вітрів. Один сильний вітер повалив би половину Львова і розніс би львівські «клітки», які поважно називаються кам’яницями», – іронічно зауважив він у своєму дописі.

А приводом до таких невтішних висновків став обвал одного з будинків на вулиці Жовквівській (тепер – Хмельницького, – авт.), який трапився 3 квітня 1907 року.

<nbsp;>

«Незвикла катастрофа сталася минулого тижня у Львові, катастрофа, яка потягнула за собою смерть однієї особи, поранення трьох, а міському управлінню будівництва, вже і без того широко відомому з не найкращого боку, знову принесла погану славу…», – писали «Ілюстровані новини».

У будинку «завалилися софіти від даху до партеру» і «кілька жидівських родин з дрібними дітьми, що були відтяті від світу, кинулися до вікон розпачливо волаючи про допомогу». Під завалами загинула одна літня жінка.

За даними газетярів, кам’яниця при вулиці Жовквівській на той час простояла вже двісті років і щонайменше сто років як потребувала ремонту. Магістрат навіть двічі виносив припис про закриття цього будинку, але його власник щоразу «знаходив якийсь ключик» до міських урядовців, трохи підлатував ветху будівлю, знову отримував дозвіл на подальшу експлуатацію та здавав квартири наймачам.

«Власник умів ходити коло інтересу, тож міське будівельне управління нічого не зауважувало», констатував дописувач до «Ілюстрованих новин».

…Кажуть, нинішні власники ветхих історичних будівель у Львові також вміють добре обходитися з місцевою владою. Правда, завдання у них тепер інше: не вберегти давній будинок для мешканців, а довести його до руїни, щоб спорудити на їхньому місці новобудову.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-26 00:31 :03