Новини » Економіка

Мешканці новобудови у Львові об’єдналися в ОСББ і воюють із забудовником

Мешканці багатоквартирного будинку на вул. Антонича, 3 у Львові об’єдналися в ОСББ, щоби захистити свої права перед забудовником. Як стверджують представники об’єднання, на момент здачі будинку в експлуатацію та продажу квартир там не було під’єднано потрібних комунікацій (світло, газ, вода) на постійній основі, а лише як до будівельного майданчика.

Про це 4 квітня на прес-конференції повідомив представник ОСББ «На Антонича, 3» Назарій Дзондза.

З його слів, комунікації надавалися на тимчасовій основі як для будівельного майданчика, а відповідно були ненадійними та непостійними.

«Придбавши житло, маючи право власності на квартири, ми не мали підведених комунікацій – газопостачання, електропостачання, водопостачання, водовідведення. Декларація ДАБІ про готовність до експлуатації датована 23 вересня 2015 року», – наголосив Н.Дзондза.

Згодом мешканці, об’єднавшись в ОСББ, за свої кошти домоглися підведення електропостачання. У цій «війні», як стверджує Н.Дзондза, з 14 березня цього року забудовник повністю перекрив водопостачання до будинку.

Заступник начальника з питань державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Львівській області Оксана Куманська-Нор повідомила, що представники ОСББ звернулися до неї на прийом. Юрист поставила під сумнів достовірність декларації про готовність будинку до експлуатації.

«Декларація, видана ДАБІ, не відповідала дійсному стану справ у будинку. Вже два роки люди борються за те, щоб запустити належно систему електропостачання та інші технічні комунікації у будинку», – зазначила О.Куманська-Нор.

Попри це, з її слів, це не єдині протиправні дії щодо ПрАТ «Ірокс». У 2016 році за цією ж адресою на вул. Антонича, 3 відбувся прецедент – «реєстрація будинку у будинку».

«У 2012 році ПрАТ «Ірокс» оформив право власності на об’єкт на вул. Антонича, 3 площею понад 400 кв. м на підставі судового рішення. Після цього відбувається відчуження квартир на підставі судових рішень чи договорів купівлі-продажу, власники реєструють право власності. Квартира №5 площею 75,2 кв. м залишається за ПрАТ «Ірокс». У 2016 році ПрАТ «Ірокс» подає документи на реєстрацію права власності на житловий будинок площею 75,2 кв. м… Коли реєструється будинок у вже існуючому будинку – це абсурд. Аналогічно у цей період було зареєстровано за ПрАТ «Ірокс» право власності на сходові клітки. Але це спільна власність мешканців багатоквартирного будинку. Нею можна розпоряджатися лише за згодою усіх співвласників. Тут розпорядився одноосібно забудовник», – повідомила О.Куманська-Нор.

З її слів, на сьогодні на розгляді Мін’юсту перебуває скарга про скасування згаданої незаконної реєстрації. Відкрито кримінальне провадження щодо дій державного реєстратора. Окрім того, щодо конфлікту мешканців із забудовником на вул. Антонича, 3 діє робоча група за участю представників Нацполіції, прокуратури, Львівської ОДА, юстиції. У вівторок, 11 квітня, має відбутися її засідання.

Юрист ГО «Ресурсний центр для ОСББ» Андрій Бурий зазначив: не лише будинок на вул. Антонича, 3 стикається з такими проблемами. «Якщо мереж і комунікацій немає, це ставить під сумнів введення в експлуатацію цього будинку. На жаль, такі ситуації в Україні і, зокрема, у Львові – непоодинокі. Як правило, будинки перебувають на тимчасовому підключенні до комунікацій – забудовник оформляє документи на підведення води, електроенергії до будівельного майданчика і так на цих договорах будинок далі працює», – прокоментував А.Бурий.

З його слів, часто забудовники створюють свої управляючі структури (ЖЕКи) для будинків, аби таким чином заробляти як посередники. Один із дієвих для мешканців механізмів, як протистояти цьому – створення ОСББ.

У відповідь власне бачення конфліктної ситуації для IA ZIK надала й інша сторона конфлікту – ПрАТ «Ірокс».

З приводу підключення до необхідних комунікацій. Жодних оформлених скарг на неякісне газо-, водо- чи електропостачання ані від мешканців будинку на Антонича, 3, ані від ОСББ з 2012 року не було. Перша скарга надійшла лише 23 березня 2017 щодо відсутності водопостачання. Отже, за 5 років жодних скарг ані забудовнику, ані у контролюючі органи не надходило. Тобто, всі комунікації працювали справно за тарифами, встановленими згідно з чинним законодавством.

З приводу договірних стосунків з ОСББ. З часу створення у грудні 2015 року голова ОСББ жодного разу не зверталася і не надавала інформації про створення цієї структури ані в усній, ані у письмовій формі. Не існує будь-яких договірних стосунків між управителем житлового кварталу на вулицях Антонича – Майданна – ЖЕК ПрАт «Ірокс» та ОСББ, як це передбачено чинним законодавством. Однак, з 2012 року і до цього часу усі комунальні послуги – водопостачання і водовідведення, каналізація, газопостачання, електроенергія, обслуговування прибудинкової території та ремонт дорожнього покриття справно надаються.

З приводу водопостачання. Припинення водопостачання відбулося з незалежних від управителя причин. Вийшло з ладу обладнання насосної станції, яке з 2012 року двічі ламалося. Жодної копійки на оплату проведення ремонтних робіт по солідарному відновленню роботи водопостачання зі сторони ОСББ не вчинялося. Аналогічно неодноразово відновлювалося покриття проїжджої частини. Зруйноване внаслідок неправильної експлуатації цього покриття членами ОСББ, шляхом заїзду багатотонажних машин. Жодної копійки на відновлення цього дорожного покриття від ОСББ теж не надходило.

Аналогічна ситуація і в питаннях газопостачання, по дощових і каналізаційних стоках, які перебувають у власності та на балансі управителя і також підтримуються в належному стані. Однак за це від ОСББ жодної оплати управляюча компанія на поточний ремонт не отримує.

Щодо реєстрації «будинку» в «будинку». Компанію «Ірокс» зацікавила інформація, оприлюднена представником Головного територіального управління юстиції у Львівській області Оксаною Куманською-Нор. Оскільки ця інформація для компанії, як власника цього приміщення, стала повною несподіванкою. З цього приводу компанія наступного дня, 5 квітня, відправила запит у ГУ юстиції та у державний реєстратор з проханням дати роз’яснення, хто саме провів ці зміни у реєстрації та за чиїм саме клопотанням ці зміни були здійснені. Компанію цікавить, звідки і від кого у чиновника з’явилася така інформація саме про цю квартиру, площею 75 кв. м з числа сотні тисяч об’єктів нерухомості, розміщених у Львівській області. З чиєї вказівки і чому ця інформація була оприлюднена у форматі публічного звернення, а не надана правоохоронним органам ще до прес-конференції, а також безпосередньо власнику приміщення – компанії «Ірокс». Стососовно якого і були вчинені дані порушення, вочевидь, не без відома Головного територіально управління юстиції у Львівській області, яке контролює та має доступ до ЄДР майнових прав.

Хочемо підкреслити, у даному випадку були порушені інтереси саме будівельної компанії «Ірокс», а не сторонніх осіб. Судячи з усього, відбулася зміна не площі, а лише назви об’єкту нерухомості, що може випливати на подальшу бухгалтерську звітність. Варто додати кілька слів щодо «професійності» публічних заяв чиновника, який виступив у рамках прес-конференції за кошти платників податків, чомусь покинувши робоче місце у робочий час. Питання: відколи це представник юстиції стає спеціалістом у будівельній сфері? Беручи на себе невластиві функції коментування ситуації з водо-, електро- та газопостачанням, та не маючи на руках відповідної документації, мабуть, і не маючи відповідної освіти, та точно не спілкуючись із забудовником і не побувавши на об’єкті будівництва жодного разу. І чи входить у посадові обов’язки працівника ГУ юстиції виконання обов’язків, які покладені на ДАБІ? У такому випадку, як для фахівця, просте запитання – яким чином обігрівалися мешканці будинку на Антонича, 3 в опалювальний сезон? Адже без безперебійного водо-, газо- і електропостачання експлуатація індивідуальних газових котлів, якими обладнані квартири ОСББ, є неможливою.

Відповідний запит про це компанія «Ірокс» уже скерувала в Головне територіальне управління юстиції у Львівській області, сподіваючись, що за результатами цього запиту буде проведено відповідне службове розслідування.

Читайте також: Скасовано документацію щодо будівництва житлового будинку на Сихові у Львові.

Loading...