Операція «Вісла» та символічні переноси у свідомості жертв
Андрій Павлишин
журналіст, громадський діяч, історик та перекладач

Виношу окремо свій коментар щодо операції «Вісла». Отож, треба дуже чітко розуміти, що в Україну у рамках обміну населенням 1944-1946 рр. виїхали близько 600 тис. українців. Умовно це можна вважати «нульовим», базовим етапом етнічної чистки українців у Польщі. Власне зараз в Україні мешкають нащадки депортованих до операції «Вісла», в тому числі й я.

Натомість у квітні-липні 1947 року тривала сама операція «Вісла» (первісна назва «Схід», «Всхуд»). Операцію почали, бо ті, хто залишилися вперто не бажали виїжджати, попри терор і насильство. Мета операції полягала в переселенні та розсіянні малими групами задля подальшої остаточної полонізації понад 140 тис. громадян Польщі українського походження. Переважна більшість із них так і не повернулися після 1956 року (коли вже було формально можна) на малу батьківщину, залишилися під наглядом поліції на півночі Польщі – їхні будинки були зайняті, ніхто не збирався повертати майно, і м’яко кажучи ніхто не чекав, так само, як євреїв у штетлах чи киримли у Криму.

Нас, мешканців України, ця операція зачепила символічно, оскільки знищила місця компактного проживання, історичні центри, де українці, зокрема, лемки (бо там у Бещадах було серце Лемківщини), мешкали споконвіку.

Символічні переноси часто трапляються в свідомості жертв. Скажімо, поляки-мешканці Галичини вважають себе причетними до «волинської війни», називаючи «Волинню» всі колишні колонії Польщі.

У нас дуже популярно асоціювати себе з операцією «Вісла», хоча в Україні, мабуть, взагалі немає жодної безпосередньої жертви «Вісли» – натомість тисячі їх мешкають у Канаді, США, Німеччині, Британії, інших країнах, куди вони емігрували в часи ПНР і уже за доби незалежності Польщі. Там вони витворили дискурс українських жертв комуністично-польської етнічної чистки, яким і користуються нині в Україні нащадки депортованих у 1944-1946 році.

Усім зацікавленим дуже раджу уважно прочитати чудово підготовану статтю в «Вікіпедії».

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-19 03:41 :01