п'ятниця, 31 березня, 2017, 12:18 Суспільство
«Чорна Земля» Тімоті Снайдера: український чорнозем як причина Голокосту
Книжка американського історика Тоні Снайдера «Чорна Земля. Голокост як історія й застереження»
Книжка американського історика Тоні Снайдера «Чорна Земля. Голокост як історія й застереження»

Львівські історики презентували та обговорили нову книжку американського дослідника з принципово новим поглядом на історію Другої світової війни.

Книжка американського історика Тоні Снайдера «Чорна Земля. Голокост як історія й застереження» два роки чекала на український переклад. Нещодавно він вийшов у видавництві «Медуза». Ця праця є особливою для розуміння ролі України в європейській і світовій історії першої половини ХХ століття. Вона спровокувала дискусії в середовищі істориків через принципово новий погляд на мотиви, що змусили Адольфа Гітлера організувати знищення євреїв у Європі.

За словами керівника програми з публічної історії Українського католицького університету Володимира Склокіна, це перший синтез історії Голокосту, що виходить українською. На презентації в УКУ львівські історики говорили про те, чого «Чорна Земля» може навчити сучасних українців.

«Снайдер робить крок до концепції тридцятирічної війни ХХ століття, яка почалась у 1914 році й завершилась у 1945-му, – розповідає історик Ярослав Грицак. – І доводить, що існування навіть найгіршої держави – краще, ніж її відсутність. Ця книга має багато спільного з «Історією Європи» Нормана Дейвіса». Важливим зміщенням акцентів у книжці Снайдера є заміна символу страждання євреїв із Аушвіца на Бабин Яр.

Автор стверджує, що Україна займала центральне місце у Східній Європі: саме тут розгорнулась головна драма конфліктів ХХ століття. Історики сперечаються – поки що у вузькому колі – чи можливий був Голокост без подій, що відбувались на території України, зокрема погромів та різних форм колаборації. На думку магістра Варшавського університету Миколи Балабана, Тімоті Снайдер першим знайшов сміливість так широко поглянути на Голокост у контексті політичних та соціальних процесів, які його супроводжували.

Львівський історик Євген Монастирський каже, що Снайдер, на відміну від більшості колег, дивиться на Голокост як на історію, відходячи від комеморативних практик. «Останні тридцять років – після падіння Берлінського муру, відкриття архівів у Польщі та країнах Балтії – про Голокост заведено говорити в контексті пам’яті. Мовляв, ми маємо не просто будувати теорії, але й розвивати культуру пам’ті. Ця ж книжка – інтерпретація подій минулого», – коментує він.

На думку історика, важливим у «Чорній землі» є відхід від стандартних концепцій. «Яскравим прикладом є історія євреїв у Данії та Естонії. У першій країні 99% євреїв було врятовано, у другій – 99% винищено. Ці країни багато в чому схожі, проте Естонія була територією подвійної окупації. Тому доля євреїв на конкретних територіях залежала не лише від бюрократії, а й від того, чи була там держава», – пояснює Євген Монастирський. Безперечно, причиною Голокосту був антисемітизм нацистів, проте це не вичерпна відповідь, а джерело наступних питань – американський історик наголошує, що ми досі не можемо поєднати ідеї Гітлера з його діями.

Гітлер, за словами Ярослава Грицака, не мав чіткого плану поголівного винищення євреїв. «До самого кінця війни існував намір виселити євреїв, які виживуть, на острів Мадагаскар, – каже дослідник. – Питання, коли саме в Гітлера виник план Голокосту, залишається відкритим. Документів, які давали б однозначну відповідь, немає».

Проаналізувавши дослідження Другої світової війни, що існують різними мовами, Снайдер запропонував регіональну інтерпретацію історії Голокосту й нове пояснення його причин і обставин. «Раніше вважалось, що причина полягала у всесильній бюрократичній державі, що поєдналась із нацистською антисемітською ідеологією. Снайдер, натомість, наголошує, що масове знищення людей стало можливим через руйнування держав у Центральній і Східній Європі. Знищення євреїв стало непередбачуваним наслідком колоніальної війни в цьому регіоні, знищення бюрократичних інституцій, яке позбавило євреїв правового захисту», – розповідає Володимир Склокін. Назва книжки – «Чорна Земля» – натякає на родючі українські ґрунти: Снайдер стверджує, що Голокост стався через Україну. Це твердження з’являється не вперше, каже Ярослав Грицак: існує гіпотеза, що план винищення євреїв – не погромів та виселення, а саме вбивства – з’явився в Гітлера 1941 року, коли він окупував українські землі та побачив у них омріяний життєвий простір для німців. «Якщо ми приймаємо цю гіпотезу, то бачимо, що виживання німців залежало від українського чорнозему», – каже історик.

Писати обидва слова в назві книжки з великої літери запропонував саме Тімоті Снайдер: він пояснив, що це подвійна метафора. Йдеться і про чорнозем, і про чорну хворобу, яка уразила всю планету.

««Чорна Земля» дозволяє краще подивитись на сучасність, – говорить Володимир Склокін. – В останньому розділі письменник використовує Голокост як прожектор, у світлі якого розглядає модерні виклики. Наприклад, екологічні загрози, адже саме екологічні аргументи були в центрі гітлерівської ідеології. Говорить американський історик і про загрози, які постали для Європи у зв’язку з Росією. Бачимо цікаві паралелі ідей етнічної війни з намаганням Росії знов руйнувати держави». Три роки тому, виступаючи на інавгурації навчального року в УКУ, Тімоті Снайдер говорив про те, що Путін «відчитує» та повторює історію тридцятих років ХХ століття.

Євген Монастирський додає, що питання бездержавності та людей поза законом є актуальним для України з її окупованими територіями. «Ми отримали людей поза будь-якими законами. Тут ситуація навіть гірша, ніж із сирійськими біженцями, про яких пише Снайдер. Останніх можуть захистити світові інституції. Ми ж маємо територію з трьома з половиною мільйонами населення, яке не захищає ні Росія, ні Україна – вони ніде, вони загублені», – каже історик, який сам походить із Луганська.

Марія Стрельцова,
для IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-20 06:01:16