Новини » Економіка 21 березня, 2017, 14:29
Вугілля на Донбасі коштувало 44 долари, а держава його хотіла купувати по 63, – дослідження
Вугілля. Фото: Кримський Андрій/УНІАН
Вугілля. Фото: Кримський Андрій/УНІАН

Вугілля на Донбасі коштувало 44 долари, а держава його хотіла купувати по 63, тобто на 30% дорожче. І всі ці гроші мали йти в кишені окремих осіб, замість того, щоб відновлювати Донбас та перекваліфіковувати шахтарів. Звичайно, це викликає озлобленість людей.

Про це розповіли в ефірі Громадського експерт з кліматичної та енергетичної політики Національного екоцентру України Олег Савицький та голова ГО «Східноукраїнського центру громадських ініціатив» Володимир Щербаченко, які є авторами дослідження, яке називається «Ціна вугілля на Донбасі в умовах війни».

Володимир Щербаченко зазначив, що протягом багатьох років природні ресурси на Донбасі визискувались, кошти, які виділялись урядом, нещадно розкрадалися місцевими політичними елітами та олігархами. Місцеве населення на все це реагувало тим, що потихеньку крало або було свідками цього розкрадання. Наслідком цього стало зубожіння населення, зневіра, занепад вугільної промисловості. Коли сусідня держава вирішила використати цей момент соціального невдоволення, їй це вдалося.

За словами Олега Савицького, для дослідження вони залучили експертів з різних галузей, і спробували поглянути на цю проблему в комплексі з усіх боків – соціального, правового, екологічного.

«Той соціальний колапс, який виник в 90-ті, мав місце завдяки проваленій реструктуризації вугільної галузі за часів Кучми, коли за один день було вирішено закрити десятки шахт, і тисячі людей опинилися на вулиці. Це були часи, коли обсяги промисловості впали в два рази, і ті обсяги видобутку, які були за радянські часи, були не потрібні Україні, попиту на вугілля в такий кількості не було.

Тому нагальним було питання проведення реструктуризації. Замість цього відбулося просто розкрадання державних активів. Коли шахти закривалися, звідти вирізалися кілометри кабелів, виймалися металеві конструкції та здавалися на металобрухт. Вважалося, що шахта просто закрилася, а те, що в ній було майна на мільйони доларів, ніхто не говорив. На цьому зробили перші капітали багато людей часів Кучми», – розповів Олег Савицький

За словами Володимира Щербаченка, «питання корупції і зловживань у вугільній промисловості – це не лише питання минулого. І тими шахтарями, які все втратили, дуже легко маніпулювати інформаційно. Росіяни легко налаштували їх проти київського уряду. Але замість того, щоб це все побачити та зробити висновки, уряд робить ті самі помилки. Знову ми бачимо «Роттердам+», нову намагання заробляти через корупційні схеми на цих людях. Вугілля на Донбасі коштувало 44 долари, а держава його хотіла купувати по 63, тобто на 30% дорожче».

Олег Савицький зазначив, що серед їхнього авторського колективу є Денис Казанський, відомий журналіст-розслідувач. «В його розділі йдеться про схему закупівлі вугілля «Роттердам+». Зараз ціноутворення на вугілля залишається адміністративним і непрозорим. Минулого року це був якийсь сюрреалізм, коли в квітні регулятор каже, що для стимулювання нашої енергетики ми маємо зробити тариф для теплових станцій такий, як в порту Роттердама з доставкою в Україну. Ідея була гарною, щоб закуповувати вугілля за спотовими цінам на світовому ринку. Але це вугілля продовжували закуповувати з окупованих територій, тільки за двічі вищу ціну і через різні офшорні прокладки», – зазначив експерт.

Володимир Щербаченко підкреслив: «Вугілля на Донбасі коштувало 44 долари, а держава його хотіла купувати по 63, тобто на 30% дорожче. І всі ці гроші мали йти в кишені окремих осіб, замість того, щоб відновлювати Донбас та перекваліфіковувати шахтарів. Звичайно, це викликає озлобленість людей.

Ці гроші, за які закуповувалось вугілля на окупованих територіях, частково йшли на мінімальне соціальне утримання. Людям платили зарплату. Та з іншого боку, велика частина цих грошей йшла на утримання каральної системи, встановленої бойовиками на окупованих територіях».

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-04-25 19:33 :27