вівторок, 21 березня, 2017, 11:25 Економіка
Паперові трудові книжки замінять на електронні. Плюси і мінуси нововведення
Трудові книжки. Фото: vesti-ukr.com
Трудові книжки. Фото: vesti-ukr.com

Пенсійний фонд планує замінити для всіх українців паперові трудові книжки на електронні посвідчення. Для цього вже модернізовано реєстр застрахованих осіб (які працюють офіційно і за які роботодавець платить страхові внески у ПФ).

У Пенсійному фонді обіцяють, що всі технічні питання вирішать у другій половині року. Перші ID-картки замість паперових книжок планують видавати вже до кінця 2017, пише газета «Сегодня».

E-книжка виглядає як пластиковий паспорт або водійські права (фото, П. І. Б. і підпис власника, термін дії) і називається «Посвідчення застрахованої особи».

На підставі кількості років сплати страхових внесків розраховується трудовий стаж, який дає право на пенсію і який внесуть в електронну книжку (нагадаємо, сьогодні чоловікові для отримання пенсії потрібно офіційно відпрацювати 35 років, жінці – 30 років). Далі вже кадровики будуть зобов’язані вносити і в реєстр, і в е-книжку всі дані про працівника: коли він прийнятий на роботу, на яку посаду, коли переведений на іншу посаду або звільнений, за якою статтею.

«Але оскільки реєстр сплати страхвнесків ведеться тільки з 1 липня 2000, то повністю відмовитися від паперових книжок зможуть лише ті, хто почав офіційно працювати після цієї дати. Решті при розрахунку трудового стажу поки доведеться пред’являти і паперову книжку», – роз’яснив експерт Віктор Колбун.

Але, на його думку, через кілька років Пенсійному фонду варто вимагати від усіх роботодавців оцифрувати дані паперових трудових книжок і внести до реєстру, завіривши електронним підписом кадровика. Це послужить для ПФ захистом від шахрайства, бо зараз трудові книжки вільно продаються, і внести завірений печаткою запис про нібито роботу до 2000 р. у якійсь зниклій фірмі для шахраїв не становить проблеми. Також звільненому за «поганою» статтею (втрата довіри, порушення дисципліни) не вдасться «втратити» трудову книжку, щоб приховати цей факт.

Головним плюсом від введення е-книжок Колбун називає достовірність і збереження даних про працівника, а також зниження витрат роботодавця на утримання штату HR-служби.

Так, довідку про зарплату можна буде отримати у мережі.

HR-співробітник великого холдингу Тетяна Шевцова додає: «Якщо е-реєстр запрацює, то кадровикам стане зрозумілішою трудова біографія працівника, за якою статтею він був звільнений. Це дозволить не брати на роботу потенційних прогульників і нечистих на руку. Але поки я бачу складний і тривалий перехідний період і зростання витрат роботодавця на купівлю та встановлення програмного забезпечення, навчання HR-персоналу».

Експерт із ринку праці Тетяна Пашкіна побоюється помилок кадровиків при внесенні запису до реєстру, які складно буде виявити і виправити: «Якщо в паперовій трудовій книжці людина легко може помітити неточність і попросити її виправити, то з електронної книжкою це складніше. Виправити неточність у реєстрі можна тільки через суд. А вона впливає на страховий стаж і пенсію. Як вихід – видача на руки паперових довідок із печаткою, які фактично стануть ерзац-книжкою».

Нагадаємо, раніше стало відомо, що в Україні запустять електронні трудові книжки. Сервіс уже в розробці, пілотний запуск готують до осені.

«Загальний обсяг пенсійних видатків заплановано на рівні 283,2 млрд грн. Це майже на 30 млрд грн більше, ніж у минулому році. І в цих видатках враховано і дворазове збільшення мінімального розміру пенсій у зв’язку із зростанням прожиткового мінімуму в травні і грудні поточного року», – заявив голова правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-21 09:21 :44