вівторок, 21 березня, 2017, 13:46 Економіка
Більшість аварій на шахтах трапляються через порушення норм безпеки, – Тарута

Україна перебуває на першому місці за кількістю загиблих на 1 мільйон тонн добутого вугілля. Тож потрібно зробити більш жорсткішими покарання за порушення техніки безпеки, а власники підприємств мають нести пряму відповідальність за аварії на копальнях.

Про це в ефірі програми соціальних розслідувань «Остання інстанція», прем"єра якої відбулась учора, 20 березня, на телеканалі ZIK,  розповів народний депутат України Сергій Тарута.

Досі найстрашніші в історії України трагедії на шахтах ставалися саме на Донбасі. Та березневий вибух на копальні «Степова», що на Львівщині, засвідчив: одні і ті ж проблеми існують по всій Україні.

«Шахта «Степова» мала високий степінь аварійності. Там були ризики вибуху вугільної суміші, витоку метану та заводнення. Там існували усі варіанти загроз для роботи шахтарів, про це неодноразово вказували у висновках урядової комісії», – розповідає експерт з енергетики Валентин Землянський.

Тепер уряд шукає винних. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман оперативно створив спеціальну комісію, яка має встановити причини трагедії. Однак її представники змогли приступити до роботи лише на сьомий день після аварії.

«А шахта ж підтоплюється, відкачується. Тобто, якісь предмети після вибуху вода могла просто віднести кудись в сторону. Чим далі, тим важче встановити об’єктивну картинку», – наголошує голова підкомітету з питань вугільної промисловості, нардеп Михайло Бондар.

Згідно урядової інформації про розподіл бюджетних коштів, вугільна галузь України отримує все менше і менше грошей. За останні шість років державна підтримка зменшилась аж у 10 разів. Зокрема, зараз гірникам Західної України ледь вистачає на зарплати.

«За 25 років незалежності вкладалося тільки в Донбас. Ми ж знаємо, хто весь час стояв у міністерстві, керував вугільною галуззю, був так званими «смотрящим». А на вугілля Львова та Волині ніколи не дивилися», – каже Бондар.

Натомість після окупації Донбасу львівсько-волинське вугілля вкрай потрібне державі. Тож західноукраїнські шахти враз отримали значно більші навантаження. І саме на шахті «Степова» видобуток вугілля мав збільшитись від 800 до 1000 тон на добу. При тому, що обладнання та сам стан шахти залишилися без змін. Про загрозу гірники намагались попередити державу вже давно.

«Ми їздили в Київ. Та тоді прем’єр-міністр не хотів із нами зустрічатися. А тепер, коли сталася біда, вони всі з’їхалися на шахту. А ми ще тоді казали, що обладнання застаріле, що умови праці дуже важкі, що комплекси не змінюються останні 10 років», – наголошує голова профспілки гірників шахти «Степова» Василь Сороканич. 

У свою чергу присутній у студії народний депутат України Сергій Тарута зазначив: на жаль, за останні десять років жоден міністр вугільної промисловості не мав чіткої стратегії розвитку вугільної промисловості.

«У нас є нерентабельні шахти, які виробляють від 300 до 500 тон вугілля на місяць, постійно генеруючи збитки. Їх уже давно потрібно було позбутися. Ба більше! На реструктуризацію виділяли дуже великі кошти, половина з яких розкрадалась ще у Києві, а решта – на місцях. У той час як можна було створювати нові робочі місця, переводити туди людей та інвестувати кошти у шахти, які мають потенціал», – вважає він.

До речі, сьогодні на Львівщині теж є хороші запаси вугілля, які за нормальної державної політики можна добувати безпечно для життя гірників.

«Та збиткові шахти потрібно закривати, тому що це проблема, на якій спекулюють шахтарі і профільне міністерство. Тому у будь-якому разі краще залишити ті, які мають реальну перспективу, а це фактично усі західні шахти Львівсько-Волинського вугільного басейну», – розповів нареп.

Разом з тим Тарута зазначив: усі проблеми на українських шахтах відбуваються, в першу чергу, через грубе порушення техніки безпеки та нехтування усіма трудовими нормами.

«У нашій державі людське життя нічого не коштує. Саме тому Україна весь час перебуває на першому місці за кількістю загиблих на 1 мільйон тонн добутого вугілля», – наголосив він.

Тож на копальнях потрібно застосовувати нові технології, повністю замінюючи людську працю на машинну. А за порушення будь-яких норм – жорстоко карати. 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-23 06:41:08