понеділок, 20 березня, 2017, 11:35 Суспільство
В інтернеті оприлюднили листівки та звернення початку Української революції 1917 року
Фото: cdvr.org.ua
Фото: cdvr.org.ua

Галузевий державний архів СБУ спільно з Центром досліджень визвольного руху оприлюднив он-лайн листівки, звернення та газети першого місяця Української революції 1917 р.

Про це повідомляє офіційний сайт Центру досліджень визвольного руху.

«Уперше, Український тридцятиміліонний Народе, Ти будеш мати змогу сам за себе сказати, хто Ти і як хочеш жити, як окрема нація. З цього часу в дружній сім’ї вільних народів могутньою рукою зачнеш сам собі кувати кращу долю», – такими словами представники Української центральної ради звертались до українців у березні 1917 року (орфографію збережено). Відтепер ці та інші інформаційні матеріали початку Української революції доступні на Електронному архіві визвольного руху.

«Відозви яскраво ілюструють настрої українських революціонерів березня 1917 р., які дивилися на майбутнє крізь «рожеві окуляри» та сподівалися на можливість існування вільної України в складі федеративної демократичної Росії, – зазначив директор Галузевого державного архіву СБУ Андрій Когут. – Подальша історія показала, що ні в рамках демократичної, ні будь-якої іншої Російської держави, вільна Україна існувати не могла. Яскравим підтвердженням цього факту є й те, що листівки та газети Центральної Ради зберігалися раніше в архівах НКВД-КҐБ як таємні матеріали».

Серед оприлюднених на Е-архіві матеріалів є також примірник газети «Вісти з Української Центральної Ради у Київі» № 2 від 21 березня 1917 р. та перший випуск вісника Київського українського студентства «Стерно» від 24 березня 1917 р.

Також оприлюднено відозву професора Михайла Грушевського до українців – професорів і викладачів вищих шкіл, відозви Головної української студентської ради до українського студентства та примірники програми з’їзду українських професорів і вчителів у Києві, запланованого на 5 квітня 1917 р.

Фото: cdvr.org.ua
Фото: cdvr.org.ua

Ознайомитися з усіма архівними документами можна на сайті Е-архів за посиланням.

Раніше на Е-архіві оприлюднили колекцію матеріалів про Михайла Грушевського з архівів КҐБ.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-25 06:08:52