понеділок, 20 березня, 2017, 17:17 Політика
Україна була вимушена бездарно здати ядерну зброю, – Єхануров

На початку 90-х років Україна бездарно віддала своє ядерне озброєння за Будапештський меморандум – папірець, який, як виявилось, нічого не вартий. Однак у той час молода держава просто була нездатна вести належний переговорний процес із представниками РФ та США.

Про це йдеться у першій серії циклу програм про розпад СРСР і становлення незалежності України «Історичної правди з Вахтангом Кіпіані» (щосуботи о 22:00 на телеканалі ZIK). 

На початку незалежності Україна володіла третім за величиною у світі ядерним потенціалом. Маючи тактичну зброю, держава могла убезпечити себе від агресії країн-сусідів. Однак, заявляючи про повний військовий нейтралітет, політики переконували, що ядерна зброя Україні більше не потрібна.

«Запевняли, що світ буде жити по-іншому. Що вже не потрібні потужні армії чи ядерна зброя. Це наклалося на суттєве скорочення військових структур, чисельності зброї, ігнорування проблем бойової підготовки», – розповідає військовий аналітик Сергій Згурець.

«Коли йшлося про ядерну зброю, створювався достатньо сильний тиск. Хоча й він був щодо стратегічної зброї. Тактичну ще можна було зберегти», – переконаний політолог Сергій Таран.

На той час ядерні ракети перебували у постійній бойовій готовності, однак куди вони були націлені, знали лише кілька осіб у державі. Та найбільше міжконтинентальних балістичних установок боялися саме американці. Тому, згідно з Будапештським меморандумом 1994 року, їх ліквідували одними з перших, решту ж зброї забрали до Росії. Останній ешелон із ядерними зарядами перетнув кордон України і зник безслідно у північному напрямку 1 червня 1996 року.

Та присутній у студії міністр оборони України (2007-2009) Юрій Єхануров зазначив: у той час молода держава просто була не здатна вести належний переговорний процес із представниками РФ та США. Тож іншого виходу, як позбутися свого ж ядерного потенціалу Україна не мала.

«Ми бездарно здали ядерну зброю, та були вимушені це зробити. Недостатність професійного досвіду дипломатів та військових призвела до того, що ми отримали папірець – Будапештський меморандум, який, як виявилось, нічого не означає», – зазначив Єхануров.

Із ним погодився і директор департаменту міжнародної безпеки фонду «Майдан закордонних справ» Олексій Куроп’ятник. До того ж, тоді Україна перебувала у складній економічній ситуації, тож тримати ракети, націлені проти США і разом із тим просити фінансової допомоги у Америки було б безглуздо.

«Вони поставили умови, які треба було виконувати. Тобто Україна мала б вибирати: або вона банкрут, або ж роззброюється. Та й потрібно визнати, що хоча формально Україна заявила про свій нейтральний статус, насправді, аж до лютого 2014 року ми залишались військовим союзником Російської Федерації. Тож РФ як супротивник узагалі не розглядався. А утримання ж ядерної зброї повинне мати якийсь резон. Повинна бути хоча б гіпотетична ситуація для її застосовування. Проти кого було тримати цю зброю? А це ж коштовна річ», – розповів Куроп’ятник.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-03-25 01:39 :32