Новини » Львів 20 березня, 2017, 10:44
У Стрию відкрили меморіальну дошку діячці ОУН Дарії Ребет-Цісик

У Стрию 19 березня урочисто відкрили і освятили меморіальну дошку видатній громадсько-політичній діячці, чільній провідниці ОУН Дарії Ребет-Цісик, дружині відомого українського політичного діяча, одного з лідерів ОУН Лева Ребета, котрий свого часу народився і виріс у Стрию, де з юних літ гартувався його національний дух.

У церемонії відкриття взяли участь представники влади – голова Стрийської райдержадміністрації Василь Зубрицький, його заступник Оксана Мелень, заступник міського голови Стрия Роман Волинець, духовенство, представники громадських та політичних організацій, дочка Дарії Ребет-Цісик – пані Оксана, котра приїхала на захід із Франції, стрийські пластуни під керівництвом голови «Пласту» і автор меморіальної дошки Олеся Криськіва, громадськість Стрийщини. Про це повідомили у Стрийській райдержадміністрації.

Панахиду та чин освячення провів о. Юрій Олійник.  Далі до слова були запрошені заступник голови Стрийської райдержадміністрації Оксана Мелень, заступник міського голови Стрия Роман Волинець, голова Стрийської районної організації КУН Микола Магас та голова «Пласту» Олесь Криськів.

Виступаючі наголошували на неймовірній жертовності постаті Дарії Ребет-Цісик і переконані, що пам’ять про неї та про всіх героїв минулого і сьогодення, котрі віддали своє життя боротьбі за волю України і служінню своєму народові, житиме вічно. На завершення заходу всі присутні виконали гімн Українських націоналістів та Державний гімн України.

Довідка.

Народилася Дарія Ребет 26 лютого 1913 у м. Кіцмань, що на Буковині, у родині священика. Навчалася на юридичних факультетах Львівського та Люблінського університетів, де здобула наукову ступінь магістра права. Н

а початку 30-х належала до молодіжної структури ОУН у Стрию, очолювала жіночі групи Стрийської окружної екзекутиви ОУН в Стрийській окрузі (1933–1934). 1934–1938 – член Крайової екзекутиви ОУН на Західноукраїнських землях, відповідала за зв’язки з керівництвом українських націоналістів, що перебувало в еміграції. За участь в українському націоналістичному русі Дарію кілька разів заарештовувала польська поліція, вона відбувала піврічне ув’язнення в тюрмі (1939). Наприкінці цього ж року вона одружилась із Левом Ребетом, українським політичним діячем, публіцистом, одним із активних лідерів ОУН.

З квітня 1941 р. Дарія Ребет перестає бути членом ОУН, стає членом ОУНР. Під час німецької окупації вона налагоджувала роботу підпільних осередків ОУНР. У серпні 1943 взяла участь у роботі 3-го Надзвичайного великого збору ОУНР. З вересня входила до складу ініціативного комітету, який підготував проведення Першого великого збору Української Ггловної визвольної ради (УГВР) (11-15.07.1944). Була обрана членом І-ї Президії УГВР, брала участь у розробці програмних документів УГВР.

У повоєнний час разом із чоловіком жила в еміграції в Німеччині. Після розколу ОУНР у грудні 1956 р. приєдналася до ОУНЗ, де згодом була обрана до складу її політичної ради. Після вбивства чоловіка у жовтні 1957 р. Дарія Ребет очолила Організацію Українських Націоналістів за кордоном. З 1979 очолювала діяльність політичної ради ОУНЗ і перебувала на цій посаді до червня 1991 року. Крім того, пані Дарія відзначилася активністю у розбудові жіночого руху в еміграції, де співпрацювала з багатьма українськими періодичними виданнями.

Померла Дарія Ребет 5 січня 1992 року в Мюнхені, де і була похована. 30 жовтня 2010 року останки Дарії Ребет та її чоловіка Лева Ребета урочисто були перепоховані у Львові на Личаківському цвинтарі. Це перепоховання було приурочене до 92-ї річниці проголошення ЗУНР.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-22 11:08 :54