понеділок, 20 березня, 2017, 11:00 Політика
Леонід Кравчук не розумів, що робити з армією і зброєю, – експерт

Ще з часу проголошення Незалежності, українську армію намагались всіляко «прив’язати» до російських військ. Навіть гіпотетично наші солдати не бачили у Росії ворога. Та після Помаранчевої революції Кремль почав боятись втратити вплив на Україну, тож із початком правління Януковича, було взято курс на повне знищення ЗСУ.

Про це йдеться у першій серії циклу програм про розпад СРСР і становлення незалежності України «Історичної правди з Вахтангом Кіпіані» (щосуботи о 22:00 на телеканалі ZIK). 

Після двох десятків років незалежності українська армія ледь жевріла. На думку експертів, окрім неефективної роботи міністрів оборони, корупції та злодійства, її руйнували ще й зовнішні сили.

«Одним із постулатів військового мистецтво є: «Бий по слабких місцях». Так от, Путін їх в Україні не шукав, а створював», – переконаний військовий аналітик, полковник запасу Микола Сунгуровський.

Ще на початку 90-х проросійські сили доклали усіх зусиль, щоб розформувати військові частини на східному і південному кордонах України, а нашим солдатам прищеплювали любов до російського сусіда.

Та одним із найважливіших був суто економічний фактор – у Кремлі поступово відмовились від спільних з Україною військових проектів.

«Йшло заміщення усіх проектів, які були з Україною. Навіть згадаймо двигуни «Моторсіч», які забезпечували всю вертолітну техніку РФ. У 2005 році Путін прийняв кілька постанов про створення альтернативного виробництва вже у Росії», – зазначає військовий аналітик Михайло Самусь.

Однак усе це виявилися лише вправами для розминки. Вже після Помаранчевої революції у Кремлі взялись за українську армію значно радикальніше. Так, за президентства Віктора Януковича стратегія знищити боєздатність української армії набула нечуваних масштабів.

«Були припинені усі високотехнологічні проекти, пов‘язані із розробкою ракетного обладнання, все цінне було вивезене або розпродане», – наголошує політолог Сергій Таран.

Саме Янукович призначив міністрами оборони України уродженців Росії. Зокрема, Дмитро Саламатін та його наступник Павло Лебедєв суттєво скоротили чисельність українського війська.

«За часів Саламатіна була ухвалена програма, яка передбачала скорочення війська з 140 тисяч особового складу до 70 тисяч, а кількість бойових арсеналів зменшувалась на третину», – розповів військовий аналітик Сергій Згурець.

«Павло Лебедєв народився у Краснодарському краї Росії, присягу на вірність Україні не прийняв. Звільнився і став бізнесменом. Зараз він у розшуку, хоча усі знаємо, що Лебедєв перебуває у Севастополі. Ці ставленики Росії цілеспрямовано розвалювали наші збройні сили», – додає Петро Костюк.

У свою чергу, присутній у студії один із творців законопроекту про ЗСУ, народний депутат України І, ІІ і IV скликань Микола Поровський зазначив: прийняти воєнну доктрину ВР спромоглася лише через рік після проголошення Незалежності. Це сталося у 1992 році. До цього часу вище політичне керівництво країни просто не знало, що робити із військовими та озброєнням.

«Тоді в Україні було близько 200 тисяч військ другого стратегічного ешелону. До того ж, із Німеччини та Польщі сюди вивели багато обладнання, яке складали просто на землю», – розповів Поровський.

У лютому того ж року тодішній президент України Леонід Кравчук підписує так зване рішення ради Глав Співдружності незалежних держав про призначено головнокомандувача об’єднаними військовими силами цих країн.

«Тобто, через півроку після проголошення Незалежності президент підписує документ, згідно якого у нас, виявляється, є стратегічні сили співдружності, є військовий командувач цими силами, якому підпорядковані Чорноморський флот та дві ракетні дивізії, тоді ще розміщені в Україні», – обурювався Поровський.

Ще з часу проголошення Незалежності, українську армію намагались всіляко «прив’язати» до російських військ. Навіть гіпотетично наші солдати не бачили у Росії ворога. Та після Помаранчевої революції Кремль почав боятись втратити вплив на Україну, тож із початком правління Януковича, було взято курс на повне знищення ЗСУ.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-03-25 01:36 :52