субота, 18 березня, 2017, 11:02 Політика
Ринок землі слід розглядати не як перепродаж, а як капітал, – нардеп

Якщо запроваджувати в Україні ринок землі, головне слід визначити саму його концепцію. Зокрема, найпершим покупцем паїв може виступати держава, яка вже через різноманітні аукціони залучатиме товаровиробника. Однак наш бюджет не витримає такого навантаження. До того ж можна ввести часові обмеження на продаж землі іноземцям, аби наші фермери встигли викупити потрібні їм ділянки.

Усе це фахові експерти обговорювали у прямому ефірі інформаційно-аналітичного ток-шоу «Почути Україну» (щоп’ятниці о 21:30 на телеканалі ZIK).

«Ті, хто говорить «землю не можна продавати» і «все скуплять китайці чи араби», і є ворогами України. Вони не хочуть такого добробуту українським селянам, який є у всіх цивілізованих країнах, де земля вільно продається», – переконаний економіст Михайло Кухар.

На його думку, обмеження проти купівлі іноземцями української землі справді можуть існувати, однак вони повинні бути часовими. Такі правила існували у деяких країнах Європи, або ж досі існують у Болгарії. Вони відводили своїм фермерам певний період – від семи до десяти років – щоб ті розбагатіли і могли скупити ту землю, яку хочуть обробляти. А потім вже заходили іноземні інвестори.

«До речі, на ринку США не існує жодних обмежень щодо купівлі землі іноземцями і при цьому там вони володіють менш, ніж двома відсотками наділів. У Росії існує відкритий ринок землі і жодні китайці її не скупили. Цього не сталося ані в Східній Європі, ані в Прибалтиці, оскільки земля потрібна тим, хто її обробляє. Це ще один міф, щоб зберегти комуністичний атавізм і не дати українській землі волю. Народ отримав волю 25 років тому, а земля не має досі», – наголосив Когут.

У свою чергу нардеп Вадим Івченко наголосив: яким не було б бачення на продаж землі в Україні, у будь-якому випадку, слід найперше виробити свою концепцію дій, зокрема вивчаючи і досвід різних країн.

«Наприклад, у Данії не можна взяти в оренду земельну ділянку, якщо ти живеш далі, ніж на тридцять кілометрів від неї. Тому що, зрозуміло: у такому випадку ти на неї працювати не будеш. У США заборонена спекуляція, там після купівлі ти не маєш права продати наділи. Є достатньо багато інших прикладів», – наголосив депутат.

Та не слід розглядати ринок землі, як її перепродаж, а як капітал, де людина отримує своє робоче місце.

«Загалом, я за те, щоб людина мала право продати свою земельну ділянку. Однак на першому етапі покупцем повинна бути держава чи територіальна громада. Тобто: держава дає кредит громаді на викуп наділів і вже, через аукціони залучає місцевого товаровиробника та здає йому в оренду ці паї», –запропонував Івченко.

Та, як зауважив нардеп Олексій Мушак, ця ідея має багато мінусів, адже, незважаючи на те, що концепція «держава – перший покупець» працює у багатьох країнах, наш бюджет все ж не може дозволити собі такі витрати.

«На справді, йдеться про серйозні кошти. Адже, якщо ми кажемо, що в українців треба викупити 20 мільйонів гектарів землі, це десь 40-50 мільярдів доларів. А якщо ми беремо ці кошти із бюджету, значить на щось їх не виділяємо: на дороги чи на армію», – наголосив Мушак.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-20 03:24:39