п'ятниця, 17 березня, 2017, 21:01 Суспільство
Викрадена скрипка Страдіварі знову зазвучала на великій сцені
Знаменита скрипка Страдіварі, що належала скрипалю-віртуозу Роману Тотенберґу. Фото надано ФБР.
Знаменита скрипка Страдіварі, що належала скрипалю-віртуозу Роману Тотенберґу. Фото надано ФБР.

Знаменита скрипка, яка була вкрадена і зникла безвісти протягом 35 років, нещодавно вперше повернулася на сцену після того, як була знайдена в 2015 році.

Вишуканий інструмент Страдіварі, виготовлений у XVIII столітті, належав польському скрипалю-віртуозу Роману Тотенберґу. Він помер ще до того, як скрипка була повернута, повідомляє «Голос Америки».

Інструмент Страдіварі тепер належить донькам Тотенберґа. Одна з колишніх студентів Романа Тотенберґа грала на інструменті цього тижня. Перший публічний концерт, на якому з’явилася скрипка, відбувався в Нью-Йорку. Донька скрипаля зауважила, що виступ «нагадав їй те, як грав її батько».

Сестри Тотенберґ і славнозвісна скрипка
Сестри Тотенберґ і славнозвісна скрипка

Історія зникнення скрипки нагадує детективний роман. Страдіварі забрали з гримерки Тотенберґа після концерту в 1980 році.

«Він вітався з доброзичливцями після концерту, а коли повернувся, щоб забрати скрипку, вона зникла, – розповідає донька скрипаля, Ніна Тотенберґ. – Тоді знайшли футляр, який кинули вниз по сходах. На місце подіїї викликали поліцію, прибуло ФБР».

Ніхто не знав, де булла скрипка протягом 35 років, доки колишня дружина чоловіка, що вкрав її – одного з колишніх студентів Тотенберґа, як з’ясувалося – не спробувала продати інструмент фахівцеві зі скрипок, і він його ідентифікував.

У 2015 році музичний інструмент повернули трьом донькам скрипаля, які відновили його придатність до гри.

Тотенберґ грав на скрипці протягом майже чотирьох десятиліть. Інструмент був сконструйований у 1734 році італійським майстром Антоніо Страдіварі. Протягом своєї довгої і видатної кар’єри, Тотенберґ виступав на найбільших у світі концертних майданчиках. Він помер у 2012 році у віці 101 року.

Китайська скрипалька Міра Ванґ стала першою, хто отримав шанс зіграти на славнозвісній скрипці. За словами доньок Тотенберґа, Ванґ була улюбленою студенткою їхнього батька і є наче четвертою сестрою для них. «Для нас усіх це просто найчудовіше продовження його гри», – ділиться Еймі Тотенберґ.

Міра Ванґ називає Романа Тотенберґа одним зі своїх найбільш важливих учителів і менторів: «Я приїхала з Китаю, нікого не знала, і він узяв мене за студентку і прийняв у свою родину». Скрипалька вважає за честь грати на знаменитій скрипці і висловлює жаль з того приводу, що її вчитель не зможе цього почути.

Сестри Тотенберґ планують продати скрипку музиканту або фонду. У 2011 році Страдіварі було продано за більш ніж 15 мільйонів доларів.

 

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-22 05:07:54