п'ятниця, 17 березня, 2017, 12:19 Світ
Що насправді засвідчили вибори у Нідерландах
Герт Вілдерс. Фото: theatlantic.com
Герт Вілдерс. Фото: theatlantic.com

У січні прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте провів кампанію, щоб запобігти перемозі Герта Вілдерса і його антимусульманської, крайньоправої Партії свободи. Він написав відкритого листа й опублікував у декількох газетах. У ньому Рютте згадав про «мовчазну більшість» і засудив іммігрантів, які «зловживають свободою». Пізніше він додав: «Якщо ви не поважаєте звичаїв нашої країни, я вважаю за краще, щоб Ви покинули її... Поводьтеся нормально або залиште її».

У середу Рютте і його правоцентристська партія обійшла Вілдерса на голландських виборах, що викликало святкування по всій Європі. Міністр закордонних справ Франції похвалив голландців за «стримування підйому крайніх правих».

«Ультраправий популізм у Європі не пройшов своє перше випробування у 2017 році», – коментувало CNN, що символізувало те, як вони сприймали ці вибори. «Голландське голосування піддалося тесту на популізм у Європі» – звучав заголовок у Financial Times. Напередодні голосування, The New York Times висловив думку, що «на голландських виборах Європейський Популізм Очікує Велике Випробуванням».

Але той факт, що Рютте виграв, перейнявши частину популістського повідомлення Вілдерса, не є ознакою того, що «популізм зазнав краху». Вілдерса, який докладав усіх зусиль для того, щоб наблизитися до Дональда Трампа, показуючись на Національному з’їзді Республіканської партії у Клівленді, США, восени минулого року, можна розглядати як явище меншого трампінізму або зростання популістських настроїв у європейській політиці. Як сказав один професор Корнельського університету, США, Reuters: «Вілдерс є частиною політичного ландшафту, і успіхи його партії не дуже свідчать про європейський популізм».

Незважаючи на поразку, новина не така вже й погана для Вілдерса. Його партія здобула місця, щоб стати другою за величиною партією країни. Голландські результати також історичні у двох аспектах: явка виборців у 81% була найвищою за останні 30 років, і лівоцентристська Партія праці, раніше друга за величиною партія в країні, здобула 9 з 38 очікуваних місць. Багато хто очікував, що правляча коаліція Рютте буде в основному складатися з центральних і правоцентристських партій, що остаточно не означає кінець популізму. «Нідерланди, після виходу Великобританії з ЄС, після американських виборів, сказали: «Вау» неправильного роду популізму», – сказав Рютте у своїй переможній промові у середу.

Тоді як Францію, Німеччину та Італію очікують в найближчі місяці вибори, існує загроза посилення крайньо правих популістських угруповань. Спокусливо намагатися робити передбачення майбутніх результатів, аналізуючи те, що сталося у Сполучених Штатах, Великобританії, і у даний час в Нідерландах. Але правда полягає у тому, що відмінності можуть подолати схожості. Важко порівняти результати парламентських виборів у Нідерландах, яка має кілька партій і найбільш пропорційну виборчу систему у світі, зі Сполученими Штатами – країною з двопартійною системою, де нещодавно обрали президента, який втратив майже 3 млн голосів.

Вілдерс, можливо, мав популістську платформу, яка включала вихід у Британському стилі з Європейського союзу, але голландські вибори не були референдумом з питання про позицію країни в рамках Союзу. Якщо щось і об’єднує результати голландського голосування з референдумом у Великобританії або американськими виборами, то це те, що вони так само легко могли скластися по-іншому.

Адам Чендлер,
The Atlantic

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-20 02:07:45