четвер, 16 березня, 2017, 14:11 Львів
На Личакові беруться за відновлення могил діячів українського національно-визвольного руху
 • Каплиця Адамських. Фото: Микола Тис/ZIK
 • Каплиця Кисельків. Фото: Микола Тис/ZIK
 • Поховання дідуся письменника Захер-Мазоха. Фото: Микола Тис/ZIK
 • Поховання дідуся письменника Захер-Мазоха. Фото: Микола Тис/ZIK
 • Поховання дідуся письменника Захер-Мазоха. Фото: Микола Тис/ZIK
 • Поховання дідуся письменника Захер-Мазоха. Фото: Микола Тис/ZIK
 • Могила одного з найвідоміших українських будівничих Івана Левинського. Фото: Микола Тис/ZIK
 • Цегла, яку виготовляла фірма І. Левинського. Фото: Микола Тис/ZIK
 • Могила Івана Матієва. Фото: Микола Тис/ZIK
 • Могила Миколи Заячківського. Фото: Микола Тис/ZIK
 • Один з памятників які відреставрують. Фото: Микола Тис/ZIK
 • Один з памятників які відреставрують. Фото: Микола Тис/ZIK
 • Один з памятників які відреставрують. Фото: Микола Тис/ZIK
 • Один з памятників які відреставрують. Фото: Микола Тис/ZIK

Цього року на Личаківському кладовищі заплановано провести багато робіт. Йдеться не лише про відновлення могил, а й заходи з благоустрою. Зокрема, розпочинається реставрація поховань діячів українського національно-визвольного руху та облаштування поля почесних поховань для бійців АТО.

Про це сьогодні, 16 березня, під час прес-конференції повідомив директор ЛКП Музей «Личаківський цвинтар» Михайло Нагай.

Він зазначив, що одним із пріоритетних завдань музею є благоустрій на полі почесних поховань бійців АТО.

«Але оскільки там ще не всі пам’ятники встановлені, то працювати почнемо після завершення монтажних робіт. Думаю, візьмемося ще до Великодніх свят. Ми восени там вже знімали ґрунт, щоб зробити підготовку. Між похованнями буде або бруківка, або чистий відсів, може, змішаний в кольорах. Плануємо також встановити кілька лавок», – зазначив Михайло Нагай.

Музей береться і за відновлення поховань діячів українського національного-визвольного руху, оскільки указом Президента України на державному рівні заплановані заходи, присвячені сотій річниці Української революції 1917-1921 рр.

«Іншого цвинтаря в Україні немає, де похована така велика кількість людей, причетних до революційних подій національно-визвольного руху, – зазначив Михайло Нагай. – До 2021 року всі поховання будуть повністю відновлені».

У планах на цей рік – реставрація могили Сидіра Чучмана. Це сподвижник Євгена Коновальця. У Києві вони займалися створенням січового стрілецтва. Також він був військовим аташе у Будапешті. «Крім того, відновлять могили сотників УГА Фільварківа, Гузара, військового капелана УГА Касіяна Куницького, гробницю офіцера Української армії Таньчаківського», – додав директора Личаківського цвинтаря.

Музей продовжуватиме реставраційні роботи і на ансамблі вхідної площі.

«Тут є кілька каплиць. Першою відновили каплицю Бачевських за спонсорські кошти. Минулого року відремонтували каплицю Кисельків спільними силами з Львівською пивоварнею. Чому саме з нею? Бо тут спочиває родина, яка мала свою пивоварню, водолікарню. Крім того, там похований засновник львівської швидкої допомоги. Третім об’єктом, який буде відновлений коштом Личаківського кладовища, є каплиця Адамських. Адамський був офіцером армії Наполеона. Він брав участь у походах, а потім був директором закладу для вбогих», – розповів Михайло Нагай і додав, незабаром закінчать і відновлення поховання дідуся письменника Захер-Мазоха, який був ректором Львівського університету.

Крім того, деякі об’єкти на кладовищі відреставрують за кошти партнерів.

«Налагоджена робота із Чеським консульством, оскільки на цвинтарі є 17 чеських поховань. Дипустанова взяла зобов’язання щороку відновлювати по одному об’єкту. Минулого року була виконана досить складна робота, на яку витратили 80 тис. грн. Цьогоріч відновлять гробницю родини відомого львівського окуліста Махека, який першим у місті проводив операції на очах», – повідомив Михайло Нагай.

Крім того, на території кладовища триватимуть реставраційні роботи, які фінансує Польща. На 2017 рік заплановано відновити 22 об’єкти. Вони є досить складними. Цікаво, що серед них є чотири гробниці президентів Львова.

Читайте також: Личаківський цвинтар посилює заходи безпеки проти вандалів 

Відновленням пам’ятників на території кладовища займається і Львівська політехніка. Йдеться про могили професорів, ректорів вишу. Один із таких об’єктів – це поховання Юліана Захаревича, ректора Львівської політехніки і головного архітектора головного корпусу вишу.

«Ще один проект, який ми запланували – це спільна робота з однією креативною фірмою. Йдеться про відновлення могили одного з найвідоміших українських будівничих Івана Левинського. Він брав участь у зведенні Оперного театру. Сам саркофаг архітектора уже зроблений. Зараз займатимемося благоустроєм прилеглої території. Плануємо сходи і поребрики замостити з цегли, яку виготовляла фірма І. Левинського», – додав Михайло Нагай.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-19 23:29:54