четвер, 16 березня, 2017, 14:35 Суспільство
«Бурдебач» Олени Лань: дитяча казка зі слов’янською демонологією
Фото: Facebook
Фото: Facebook

Історію про нявок, мавок, домовиків та інших таємничих істот слов’янського фольклору мали змогу послухати юні школярі, які зібрались у філії Центральної дитячої бібліотеки, що на вул. Князя Романа, 32. Опісля розповіді діти намалювали власних химерних створінь.

Про це повідомляє власний кореспондент ІА ZIK.

Про усі секрети навколишнього світу українських пращурів розповіла авторка Олена Лань – відома львівська журналістка, що зараз проживає в Чехії. Інтерес до її книги не згасає – минулого року «Бурдебача» перевидало видавництво «Апріорі».

А по секрету ще й вдалось дізнатися, що можливо, колись пригоди восьмирічного Микити та тисячолітніх духів слов’янського світу матимуть продовження. Адже історій про демонів можна написати дуже багато.

«Власне, чи не в кожному селі в Україні були свої вірування та забобони щодо таких істот. От, наприклад, домовик. Ближче до заходу в ньому, окрім хорошого, вбачали й щось небезпечне. По-суті, він був чортом. Уже далі на схід ставлення набагато поважніше. В домовика могли просити допомогу та завжди з ним рахувалися», – розповідає Олена Лань.

Водночас, за її словами, бачення домовиків у всіх народів здебільшого збігається. Та не без колоритних вставок: ірландський клуракан, як вважали, жив у винних льохах. А його німецький колега дуже любив давати копняки, коли сердився.

Фото: Facebook
Фото: Facebook

Діти, зрештою, з цікавістю слухали про українських химерних істот та захоплено їх ілюстрували. Однак, як виявилось, знали про них не досить багато. В компанію домовиків, чугайстерів та мавок вони додавали і Бетмена, і Спайдермена, і зомбі.

Олена Лань у цьому вбачає серйозний недолік, адже власні історії та оповіді сучасним українцям не надто відомі. Цього особливо не навчають. Хоч на теренах слов’ян можна віднайти не менш цікавих та незвичних істот, як у різних фантастичних фільмах чи тих ж міфах Давньої Греції.

Так, нявку, за словами авторки, вона майже не зустрічала в інших культурних демонологіях. Народні повір’я описували їх чарівно красивими спереду. А зі спини у них просвічувались нутрощі. І таких унікальних створінь у слов’ян придумано безліч.

Зрештою, діти не залишилися байдужими після розповідей Олени Лань. Школярі охоче поспілкувалися з письменницею та перечитували фрагменти химерного «Бурдебача».

Петро Синєокий,
для IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-19 23:38:53