четвер, 9 березня, 2017, 10:02 Суспільство
На Святій землі українців вітають: «Слава Україні!»
Єрусалим. Фото автора
Єрусалим. Фото автора

Жорсткий прикордонний контроль чекає на подорожуючих, що прямують паломниками на Святу землю через Єгипет. Але справа – того варта, особливо, коли хочеш торкнутися до цих духовних місцин саме перед Великоднем.

У пункті пропуску «Таба» єгипетська перевірка відбувається теж скрупульозно, але швидко. Перейшовши пішки до ізраїльтян, туристи змушені довго очікувати своєї черги (близько трьох годин), вишикувавшись у тісному лабіринті з металевих парапетів. Тут тобі – не наш фешенебельний МАПП «Краковець», що на українсько-польському кордоні, а звичайнісінька будівля з подекуди обдертими стінами, де замість вікон – плівка.

Пам’ятаючи пораду єгипетського гіда Мухамеда,  що в жодному випадку не можна шуміти, перемовлятися, жартувати, – українці затаїлися. Однак, в казахських туристів з дисципліною було дещо сутужно: одна дзвінкоголоса пані так розійшлася, що довелося її гуртом втихомирювати. Не сподобалося їй, бач, те, що прикордонник на чатах стояв, наставивши зброю.

Хоча і нам, українцям, було, м’яко кажучи, незатишно проходити контроль під дулом автомата, однак всі зійшлися на думці, що правильно ізраїльтяни чинять, мовляв: бережуть державу від терористів та нелегалів, як зіницю ока.

Уже в ізраїльському автобусі гід Олена найперше всіх попередила, щоб блокпости дорогою та військових – не фотографували, під час усіх перевірок поводили себе надзвичайно чемно, бо можуть і повернути.

Вифлеєм. Фото автора
Вифлеєм. Фото автора

Далі були Мертве море, свята ріка Йордан, Єрусалим, Вифлеєм, відвідини яких враз цей нічний важкий перехід кордону відправили в Лету. Вразило нас й те, що всюди, довідавшись, що ми – українці, місцеві жителі  нам вигукували: «Слава Україні!». Приємно!

Дорогу до ріки Йордан охороняють блокпости

Довідавшись, що Мертве море може справді загинути, бо висихає, українські паломники висловлювали різні думки з цього приводу. Говорили люди, серед яких, до речі, було троє докторів історичних наук, про таке: і кому це з греків чи римлян в голову стрілило назвати це миле море – Мертвим? Воно – таке живе й ніжне, що краще називалось би – Цілющим. Або ж – Соленим, як це спочатку гебреї (у Старому Заповіті – назва ізраїльських племен, яку їм дали інші народи). А найкраще було б, якби мало ім’я – похідне від святої річки, що його живить, – Йорданське. Сучасне Мертве море може загинути – якщо людство не обудиться та не врятує… А то на ворожнечу, де правду діти, на цім світі час є. А ось на об’єднання спільних зусиль для доброї справи – катма.

Набережна Мертвого моря. Фото автора
Набережна Мертвого моря. Фото автора

Дорогу до ріки Йордан, якою проходить кордон між Ізраїлем з одного боку і Йорданією – з іншого, охороняють на блокпостах військові, однак нас, українців, ніхто не зупиняв. А ми, в свою чергу, чемно поводилися, нікого не фотографували, до розмов не приставали.

Рiка Йордан. Фото автора
Рiка Йордан. Фото автора

Це вже на купіль у святих водах Йордану ембарго на фото- чи відеозйомку не було. Стільки тут люду різних національностей з усіх куточків світу – годі й порахувати. Одні заходять у воду в спеціальних сорочках, інші – як хочуть, – нікому ніхто жодних зауважень не робить. Один душпастир, який супроводжував своїх парафіян,  навіть брав кожного за голову й тричі занурював у воду.

Найкращий ізраїльський гід – колишній донецький шахтар

«Слава Україні!», – привітався з українцями ізраїльтянин пан Ігор, який напрочуд фахово й доброзичливо влаштував для нашої паломницької делегації справжню хресну дорогу по Єрусалиму.

Єрусалим. Фото автора
Єрусалим. Фото автора

Спостерігала, з якою повагою до нього, шляхетного, обізнаного, толерантного, ставляться  не лише екскурсанти, а й місцеві священики, монахи у храмах, як звертаються до нього радісно та шанобливо, – не втрималася від запитання: звідки знає українську мову, в якому університеті осягнув історичну й теологічну науки?

Відповідь вразила: виявляється, пан Ігор, який є за національністю євреєм, виїхав на «Землю обітовану» з України ще в «лихі дев’яності». Народився в Донецьку. Здобув гірничий фах. Працював керівником підрозділу на одній із шахт.

«Не знаю, який я  гід, але знаю, що я – найкращий ізраїльський гід з усіх українських шахтарів», – пожартував пан Ігор.

Коли поцікавилися в нього про власне ставлення до сучасних подій на сході нашої держави, – ні на мить не замислюючись, ізраїльтянин українського походження відповів, що таке запитання чує не вперше, і не лише від українців.

«Я всім відповідаю двома словами: «Слава Україні!», – сказав пан Ігор, якому наша туристична група дружно відповіла: «Героям слава!».

За словами емігранта-гіда, він вельми пишається тим, що народився в Україні, любить свою малу батьківщину, яка йому сниться, для якої бажає лише миру, спокою, злагоди та економічного процвітання.

«Стіна Плачу» рясніє записками про мир в Україні

Кожен паломник може написати в записочці про все, про що мріє, й подати її не лише священикам у храмах Різдва Христового у Вифлеємі, Гробу Господнього в Єрусалимі, а й особисто вставити її в єрусалимську «Стіну Плачу».

«Стіна Плачу». Фото автора
«Стіна Плачу». Фото автора

Журналіст довідався від колег-паломників, що у записках про мрії першим номером усі поставили заповітне – про мир та злагоду в Україні.

Єрусалим українцi просять миру. Фото автора
Єрусалим українцi просять миру. Фото автора

«Так зараз роблять майже всі туристи-українці», – сумно мовив гід.

Однак не обійшлося й без дивного запитання до автора цих рядків від російськомовної жінки, мовляв: «А почему все ваши так лобзают эту звезду в церкви, так часто крестятся, лишь про мир шепчут?»

Пояснювати докладно, певно, було, що на скелях сіяти. Отож відповіла лаконічно: «Не дай Боже, аби ваша держава й ваші співвітчизники жили єдиною думкою про мир, про припинення кровопролиття, про швидке одужання поранених захисників Вітчизни…».

Людмила ШУБІНА,
 для IA ZIK.

Читайте також: Збільшилась кількість відмов громадянам України у в’їзді в Ізраїль, – МЗС.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-19 23:36:35