Новини » Політика 143

В Україні розпочинають обговорення реформи служби крові

Контейнери з кров'ю в Центрі крові. Фото: Соколовська Інна/УНІАН

Донори, громадські активісти, представники медичних установ і влади розпочали діалог щодо принципових проблем реформування української служби крові. Консорціум громадських організацій Асоціація «Спільний простір» та Асоціація молодих донорів України реалізовують проект задля створення в Україні сучасної служби крові, пропагування регулярного донорства. Пілотними містами були обрані Житомир, Кропивницький, Львів та Харків.

Про це ІА ZIK повідомили сьогодні у прес-службі Львівської міської ради.

«Ви бачите, служба крові за роки незалежності деградувала поступово. У ній накопичувались з року в рік нові й нові проблеми і на цей момент ми підійшли до того, що обов’язково необхідні зміни. Ці зміни особливо посилюються у зв’язку з тим, що ми прямуємо до Європи. Рано чи пізно будемо вступати в Європейську сім’ю народів. А там до служби крові є дуже серйозне ставлення. Адже є розроблені в Європейських співтовариствах директиви 2002 і 2004 року, які регламентують усі сторони діяльності служби крові, щоб забезпечити максимальну якісь продукту, який заготовляють структурні служби крові», – зазначив завідувач відділення трансфузіології міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Борис Бандуровський.

«Я можу судити лише по лікувальному закладу, де я працюю. У нас з року в рік крові вистачає. Ми заготовляємо приблизно ту кількість крові, яку ми потребуємо для нормального функціонування лікувального процесу. Більше того, навіть надлишки тієї крові ми маємо змогу передавати в Обласний центр служби крові, а допомагає нам у цьому те, що донорами крові є родичі та знайомі наших пацієнтів. Такий підхід до донорства не є оптимальним. На Заході давно від цього відмовилися. Донорство в Західних країнах є виключно добровільне. Тобто донори-родичі – це примусово-добровільна здача крові. Адже, якщо лікар пояснить ситуацію, то рідні люди просто зобов’язані здати кров. Тому це не найкращий спосіб вирішення проблеми донорства», – додав він.

За словами експертів, основні проблемні зони системи донорства та обігу крові такі:

  1. Відсутність в Україні служби крові як служби.
  2. Гостра потреба у популяризації регулярного донорства.
  3. Розпорошені і несистемні бюджети.
  4. Відсутня найголовніша функція – управління запасами, що виливається у відомий дефіцит, і наявний профіцит. Утилізація крові коштує майже стільки ж, як і заготівлі – приблизно 1000 грн/л. А заготовляє кожна станція забору крові, як правило, вдвічі більше, ніж потрібно. Тобто є нераціональне використання коштів.
  5. Відсутня логістика – доставка, обмін, купівля.
  6. Брак законодавчої бази та її стандартизації правил заготівлі крові та компонентів.
  7. Відсутність органу, покликаного контролювати та аналізувати обіг крові.
  8. Брак та застарілість обладнання, нераціональне використання ресурсів. 80% відділень крові можна замінити кровомобілями.
  9. Слабка суспільна дискусія.
Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News