понеділок, 20 лютого, 2017, 11:47 Львів
На Погулянці у Львові вчилися створювати красу під час майстер-класів «гердан» та «граттаж»
Фото: ZIK
Фото: ZIK

18 лютого у Центрі творчості дітей та юнацтва Галичини в рамках культурно-мистецького та спортивного проекту «30 спалахів Талантів» відбулися два майстер-класи художнього напрямку – з гердану та малювання у техніці граттаж.

Створення різноманітних прикрас з бісеру набули чималої популярності останніми роками. Керівник студії «Гердан» Оксана Стричак навчає своїх вихованців цього мистецтва, використовуючи спеціальний, сконструйований за її макетом станок з натягненими нитками, на які нанизують намистинки з допомогою голки. Можна ще створювати прикрасу з бісеру вручну, без використання станка. Діти, а потім і дорослі – Оксана Мончин, Галина Баган, а також батьки дітей спробували нанизувати бісер за вказівками пані Оксани Стричак, – відтак спільно вийшла невеличка стрічечка. Щоб опанувати це мистецтво досконало, потрібно чимало терпіння, уважності, художнього смаку. Але воно цього варте після закінчення виробу, а ще знавці подейкують, що створення гердану не лише приносить естетичну насолоду, а й заспокоює нервову систему.

Фото: ZIK
Фото: ZIK

Ґердан має й іншу назву – ґерданик, ґерданка, ґерда, лучка, силянка, сильованка, силенка, плетенка, плетінка тощо. «Ця шийна бісерна прикраса у вигляді вузької стрічки, виготовленої з різнокольорових намистин, нанизаних на нитяну, чи волосяну основу, може мати строкатий геометричний, а часом рослинний орнамент. На Львівщині ґердани мали вигляд широкого кольорового коміра, що закривав усі груди. Орнамент і його колорит зазвичай узгоджувалися з вишивками певної місцевості на сорочках», – розповіла Оксана Стричак.

Фото: ZIK
Фото: ZIK
Фото: ZIK
Фото: ZIK

Під час другого майстер-класу (В. Івашка та В. Хаджинова) під назвою граттаж (від франц. Gratter – шкребти, дряпати), – діти навчалися створювати малюнок шляхом процарапування гострим інструментом паперу або картону, пофарбованого тушшю або чорною гуашшю.

Фото: ZIK
Фото: ZIK

В результаті цієї техніки вийшов дуже цікавий малюнок на чорному тлі, чимось схожий на гравюру. Можна також попередньо пофарбувати лист паперу в різні кольори,тоді малюнок виходить ще оригінальнішим.

Нагадаємо, проект «30 спалахів талантів» стартував у ЦТДЮГ 15 лютого і триватиме аж до 17 березня, демонструючи мистецькі досягнення творчих колективів (шкіл, клубів, студій).

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-24 13:58:37