п'ятниця, 17 лютого, 2017, 14:11 Економіка
Найважчим сегментом програми «теплих кредитів» є ОСББ, – голова Держенергоефективності
Утеплення будинку. Фото: УНІАН
Утеплення будинку. Фото: УНІАН

Станом на сьогодні українці взяли «теплих кредитів» на 2 млрд 733 млн грн. А їх кількість за останні два роки, відколи діє урядова програма відшкодування, перевищила 163 тисячі.

Про це сьогодні у Львові розповів голова агентства «Держенергоефективності» Сергій Савчук, повідомляє кореспондент IA ZIK.

Найбільше в Україні беруть «теплі кредити» на Львівщині – на суму 259 млн грн. На другому місці Київ та область з 235 мільйонами, на третьому – невелика Сумська область – майже 225 млн грн, далі йде Вінниччина, Франківщина та решту регіонів.

«Більше 200 тисяч домогосподарств скористались нашою програмою, а якщо брати по коштах, то 2,7 млрд грн пішли у ринок утеплення. Це і закупка лічильника, і вироблення вікон, і оплата енергосервісних компаній, які займаються утепленням, тобто це точка росту нашої економіки, кошти залишаються на місцях», – розповів Сергій Савчук.

<nbsp;>

При цьому голова агентства відзначає, що найважчим сегментом цього ринку на сьогодні є ОСББ, оскільки на відміну від індивідуального фонду, де домовитись простіше, голові ОСББ набагато важче переконати мешканців багатоповерхівки в тому, що варто взяти кредит, а держава відшкодує.

В Україні нараховується близько 6,5 млн індивідуальних домогосподарств, а багатоповерхівок з ОСББ – 100 тисяч. Тож, хоча з кожним роком кількість ОСББ, що бажають взяти «теплий кредит», зростає, охоплено програмою енергоефективності меншість об’єднань, не кажучи вже про ті будинки, де ОСББ не створене. Так, у 2015 році взяли «теплий кредит» – 200 ОСББ, в минулому – 400 ОСББ. Цього року в «Держенергоефективності» чекають, що до програми долучиться 1000 ОСББ.

Нерідко нові кредити беруть ті ж самі ОСББ, які робили це раніше, таким чином вони, так би мовити, поглиблюють своє утеплення.

«Коли на початку ОСББ брало кредит лише на енергозберігаюче освітлення в під’їзді, і це були невеликі кошти, то цього року багато з них пересвідчились, що зекономили, а щодо світла – це 70% економії. Також вони пересвідчились, що держава їм відшкодувала, а муніципальна програма працює. Таким чином на одне ОСББ в минулому році у нас в 3,6 разів збільшилась сума інвестицій, а сума відшкодування зросла майже у п’ять разів», – розповів Сергій Савчук.

У «Держенергоефективності» пояснюють, що обладнання та матеріал на утеплення обирають самі люди, а не чиновник. Опісля, ті кошти, яких їм не вистачає, вони добирають в банку, а їх на сьогоднішній день співпрацює з програмою вже чотири. Лише після того, як документи підтверджують обладнання та матеріали, що були взяті в кредит, держава відшкодовує частину кредиту всім людям незалежно від території. Як правило, відшкодування проходить за два місяці. На 2017 рік в державну програму «теплих кредитів» закладено 400 млн грн, з можливістю збільшення до 800 млн.

У «Держенергоефективності» відзначають про необхідність обліку тепла в будинках, які беруть кредити. Це потрібно для того, щоб контролювати ефективність програми.

«Якщо облік тепла є, державна допомога буде, якщо його нема, допомога також буде, але якщо ви закладете облік в кредит. Тобто, ви маєте право поставити лічильник і ми вам відшкодуємо 40% вартості», – розповів Сергій Савчук.

Агентство «Держенергоефективності» провело дослідження ефективності програми «теплих кредитів».

Також Сергій Савчук продемонстрував на прикладі окремих ОСББ по Україні, наскільки програма енергоефективності є економічно вигідною. Так, за деякими параметрами, кошти, вкладені в кредит, окуповуються швидше, ніж сам кредит буде виплачений.

Наприклад, ОСББ «Стрийська, 87» залучило 237 тис. грн на встановлення нових вікон з енергозберігаючим склом. З них 110 тис. грн відшкодовано державою. У результаті заміни вікон споживання тепла в будинку зменшилась на 16%.

Львівське ОСББ «Берегиня» двічі скористалось програмою «теплих кредитів». Спочатку ОСББ залучило кошти у сумі 143 тис. грн на встановлення приладів обліку тепла та електроенергії, заміну вікон у під’їздах, модернізацію освітлення. Отримавши від держави відшкодування у сумі 62400 грн, ОСББ відчуло ефект: витрати на оплату електроенергії у під’їздах зменшилась у 4-5 разів, а кредит виплатили менше, ніж за рік. Другий кредит на утеплення будинку перевищив 1,3 млн грн, при цьому ОСББ отримало подвійну компенсацію: з державного бюджету – 410 тис. грн, з міського – ще 400 тис. грн. У результаті проведених робіт вартість опалення 1 кв. м для мешканців будинку становила 23 грн, що на 30% менше, ніж в середньому по місту, де вона становить 32 грн.

<nbsp;>
<nbsp;>
<nbsp;>
<nbsp;>

У «Держенергоефективності» також розробили сценарій участі ОСББ у програмі, щоб ті, хто бажає долучитись до неї, міг уявити, яку економію та відшкодування грошей отримає в результаті. Окремі цифри у сценарії приблизні, оскільки, наприклад, відшкодування з бюджету Львова (до 30%) та області (15-20%) суттєво вищі, ніж 9% відображених в інфографіці. Тобто, залежно від регіону, економія може бути набагато вищою.

<nbsp;>

Завдяки інтерактивній карті на сайті «Держенергоефективності» можна ознайомитись щодо участі в програмі «теплих кредитів» регіональної влади.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-25 03:40:44