Новини » Суспільство 9 лютого, 2017, 17:36
Через утримання псевдопрофесури Україна щорічно втрачає до 4 млрд грн, – науковці

За офіційними даними, з 1993-го по 2016 рік в Україні було захищено 18 тисяч докторських та 154 тисячі кандидатських дисертацій. Науковці припускають, що із всієї кількості захищених робіт близько третини є плагіатом.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щосереди о 22:00 на телеканалі ZIK).

«Із всієї кількості захищених дисертацій в Україні, ми припускаємо, що десь близько 30% відсотків є плагіатом», – зазначає доктор філософських наук Тетяна Пархоменко.

Відтак, псевдонауковці занадто дорого обходяться Україні, оскільки доплати за наукові ступені вимагають величезних стягнень з бюджету. «Річна ціна плагіату, за нашими оцінками, може сягати від 100 мільйонів до 4 мільярдів гривень щорічно», – наголосила кандидат економічних наук Світлана Благодєтєлєва-Вовк.

До того ж, непряма шкода від таких вчених може бути ще більшою, адже  псевдопрофесори та науковці мають право навчати молодь.

Минулого року українська інтернет-спільнота заснувала антипремію «Академічна негідність року». Нею відзначають науковців та чиновників, які найбільше прославилися у наукових колах через плагіат.

Серед призерів нової наукової антипремії опинилися й відомі чиновники та їх родичі. На плагіаті, зокрема, спіймали міністра та екс-міністра освіти Станіслава Ніколаєнка та Лілію Гриневич, а також ще з десяток топ-науковців.

Одразу дві відзнаки – плагіатор та фальсифікатор року, за результатами голосування активістів, отримала викладач Київського національного університету культури, дружина віце-прем’єр міністра України Катерина Кириленко.

Плагіатний скандал розпочався після того, як доктор філософських наук Тетяна Пархоменко виявила в дисертації Катерини Кириленко третину плагіату. Те, що дружина віце-прем’єра вкрала чужі тексти, підтверджують антиплагіатні комп’ютерні програми, а також справжній автор оригіналу – Олена Щербина-Яковлева.

«Мені зробили гарну рекламу. Звісно, було б набагато приємніше, якби Катерини Кириленко дала посилання на мою статтю. Однак, вона цього не зробила і попалася «на гарячому». Проте більшість псевдонауковців не попадаються. На жаль, світ науки в Україні влаштований саме так», – прокоментувала доктор філософських наук Олена Щербина-Яковлева.

Сама ж Катерина Кириленко категорично відкидає звинувачення у плагіаті.

«Та наполегливість, з якою так звані опоненти постійно пролонгують це питання, на мою думку, свідчить про замовний і упереджений характер цих публікацій і цих звернень. Тому корупційна складова, яка вишукується в цій частині, думаю, є фіктивною», – прокоментувала Катерина Кириленко.

Читайте також: Працівникам садочків, музичних шкіл та ПТУ Львова переглянуть зарплати

Попри тиск громадськості, особливо наукової, Катерину Кириленко не позбавили докторської, яку вона захистила в Національному університеті біоресурсів і природокористування. Зважаючи на резонанс, засідання Атестаційної колегії 1-го липня минулого року транслювали у прямому ефірі.

Натомість міністр освіти України Лілія Гриневич після такого висновку почала виправдовуватись. А за кілька тижнів Кабмін, за поданням Міністерства освіти, ухвалив постанову про скасування розділу нормативно-правової бази про позбавлення наукових ступенів чи апеляцію.

Лілія Гриневич у липні запевняла, що це тимчасовий захід, адже позбавляти наукових ступенів, в тому числі й за плагіат, буде Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО). Однак наразі орган ще не функціонує повноцінно.

Читайте також: Непересічну українку Ольгу Броварець «заклювали» колеги-вчені, – Галина Сергєєва

Відтак, МОН України продовжує затверджувати рішення спеціалізованих вчених рад щодо присудження наукових ступенів, однак позбавляти наукових ступенів – немає права. Керівник НАЗЯВО, своєю чергою, заспокоює, що плагіат як злочин не має терміну давності, тому притягти порушника до відповідальності можна буде і тоді, коли орган контролю повноцінно запрацює.

«Відповідно до чинного законодавства, у разі, якщо особа вдається до плагіату, то це такі порушення, які не мають строку давності. І як би не гальмувався процес утворення Національного агентства, все одно ці порушення будуть розглядатися», – зазначив керівник секретаріату НАЗЯВО Сергій Храпатий.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-09-21 14:23 :58