Не вірте телевізору, або Що таке «нульова» субсидія
Юрій Никорак
журналіст, письменник
Жінка заповнює бланки для отримання субсидії. Фото: УНІАН
Жінка заповнює бланки для отримання субсидії. Фото: УНІАН

«То тільки по телевізору говорять, що субсидії призначають, коли сума сплати за комунальні послуги становить більше як 15% ваших доходів». Таке от безапеляційно заявила мені вчора вранці мила дівчина-оператор у моєму райвідділі соцзахисту, коли я таки вирвав годинку, аби у робочий час і день навідатись туди ще раз і таки з’ясувати, чому ж мою «субсидійну справу закрито», як ото передала мені бухгалтер нашого ЖБК.

Як воно традиційно буває, новин виявилось дві. «Добра» полягає у тому, що субсидію мені таки призначили – бо сплачував я на комуналку, як зафіксовано в електронній базі соцзахисту, станом на листопад 22,64% своїх доходів (і це при тім, що доходи нараховують «брутто», тобто ще до 19-відсоткового оподаткування заробітної плати).

А от направду погана новина полягала у відсотку самої субсидії – її мені призначили у розмірі… 0%!

Тобто, з одного боку, формально моя пересічна персона поповнила перелік «ощасливлених» Мінсоцполітики й урядом і загалом я – один із тих наділених субсидіями 6,5 млн сімей, про які невтомно розповідають з екранів. Фактично ж я сплачую усі 100% із власної кишені. Хоча отой надвишок над 15%, який у моїй ситуації становить 7,64% зарплатні, означає, що принаймні третину моєї комуналки мала б компенсувати держава, яка, власне, оті тарифи й підвищила – в ім’я Отця (точніше на рахунки офшорів якого тече безперервний потік відкатів од комунальних монополістів), і Сина (примарної прибутковості «Нафтогазу», задля якої раніше роками у третій декаді кожного місяця «кошмарили» міжбанк, а в останні роки – просто у кілька прийомів знецінили гривню до нинішнього рівня) та Святого Духа (чергового траншу від МВФ, дату якого щоразу і під різними приводами переносять не рідше, ніж час Апокаліпсису і Другого Пришестя).

– Гаразд, і якою, з вашої практики, є насправді та планка, що відділяє володарів реальних субсидій від отаких, як моя «нульова»? Чи є у мене шанс бодай із другої спроби отримати хоч якусь компенсацію, враховуючи, що 7 із 12 місяців 2016-го я взагалі не мав роботи, не реєструвався у Держслужбі зайнятості і, відповідно, не отримував навіть допомоги з безробіття? – вдаю «лоха», хоча вже твердо знаю, що за весь період «незареєстрованого безробіття» мені запишуть доходи по 3200 грн на місяць.

Панночка – хоч і молода, але теж не в тім’я бита: насамперед докладно вивчивши графу про доходи і зауваживши назви двох вельми впливових ЗМІ обабіч графи, в якій йшлося про період мого безробіття, стає обережнішою і, водночас, уважнішою до відвідувача:

– Насправді у законі не прописано жодної «планки»…

– Та невже? – не стримую сарказму.

– Жодної, – править своєї. – Це залежить від багатьох критеріїв. Інколи відмовляємо навіть тим, хто сплачує за компослуги 60% доходів… До того ж, податкова наразі надає нам дані про доходи лише за 9 місяців 2016, тому при нарахуванні субсидії вам врахують статус безробітного лише у цей період. Тому насамперед виправте період обрахунку доходів: не до 31 грудня, а до 30 вересня.

А тепер, якщо й справді сподіваєтеся отримати не «нульову» субсидію, заповніть ще одну заяву, в якій, окрім шапки, напишіть наступне: «Прошу скасувати призначену субсидію у зв’язку із поданням нової заяви»...

– І коли ж її в такому разі перерахують?

– Важко сказати точно, але не раніше початку березня… (цей прогноз згодом підтвердила і її начальниця).

– Угу, напередодні завершення опалювального сезону, – риторично мурмочу собі під ніс.

– Ну, гаразд, – записує на стікері два номери телефонів, – подзвоніть наприкінці лютого, може, вам і поталанить швидше.

Та я й так щасливий, панно. Не в грошах же, бігме, щастя – надто ж коли їх все ‘дно нема...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-19 20:25 :26