середа, 11 січня, 2017, 10:10 Регіони
Як ламають земельні оборудки на Рівненщині
<nbsp;>

Принципи, методи та схеми розподілу земель у Рівненському районі були таємницею за сімома замками. Доступ до них мали сільські голови, керівники державних структур, але аж ніяк не звичайні місцеві жителі. Попри затримання двох голів сільрад у районі за підозрою в отриманні півмільйонних хабарів, ухвалення земельних рішень не ставало прозорішим. Ситуація почала змінюватися, коли місцеві активісти стали діяти спільно з обласними громадськими організаціями.

Село Зоря ще кілька місяців тому теж не могло похвалитися прозорістю у вирішенні земельних питань. За словами громадського активіста з села Зоря Сергія Делідона, багато років громада майже не мала інформації про вільні землі, а також про те, кому їх роздають.

Сергій Делідон бореться за прозорість земельних рішень місцевої ради. Фото з сторінки Facebook
Сергій Делідон бореться за прозорість земельних рішень місцевої ради. Фото з сторінки Facebook

«Контролювати в таких умовах прозорість ухвалення земельних рішень було дуже непросто, – зауважив Сергій Делідон. – Але на допомогу прийшли нові технології, про які ми дізнались від інших громадських активістів. Публічна кадастрова карта, портал публічних фінансів, запити на доступ до публічної інформації – завдяки цьому ми почали відкривати очі на роботу місцевої влади, на ухвалення земельних та фінансових рішень. Громадська організація «Антикорупційний моніторинг» дослідила, хто отримував землі на території сільських рад Рівненського району в 2010-2011 роках.

Наша Зорянська сільська рада у цьому переліку входить у десятку лідерів. Сказати, що ми були здивовані, нічого не сказати. Адже безконтрольна і непублічна роздача земель не тільки порушує права всіх жителів села, а й створює чимало перепон для розвитку нашої територіальної громади.

Зорянська сільська рада в лідерах при роздачі земельних ділянок під садівництво. Дані дослідження
Зорянська сільська рада в лідерах при роздачі земельних ділянок під садівництво. Дані дослідження

Дані дослідження «Виявлення корупційних зловживань у виділенні земельних ділянок у Рівненському районі у 2010-2011 роках».

Всього за два роки, за рішеннями голови Рівненської РДА, земельні ділянки під садівництво отримали 2400 громадян на площі понад 324 гектари. Ще 2440 ділянок у 2013-2016 роках роздав під садівництво у Рівненському районі Держгеокадастр. Рекордсменами є сільські ради, які розташовані поблизу обласного центру. На основі зібраних даних «Антикорупційний моніторинг», за підтримки фонду «Відродження», створив інтерактивну карту, де відображено, на території яких сільських рад роздали найбільше ділянок під садівництво.

Також «Антикорупційний моніторинг» створив поіменний онлайн-довідник отримувачів землі щодо кожної з 21 сільської ради Рівненського району. Крім того, активісти проаналізували наявність вільних земель на території самих сіл та селищ Рівненського району».

Керівник ГО «Антикорупційний моніторинг» Юрій Дюг
Керівник ГО «Антикорупційний моніторинг» Юрій Дюг

«Вперше в Рівненському районі та й в області загалом проведений такий масштабний і детальних аналіз виділених земельних ділянок, – зауважив керівник ГО «Антикорупційний моніторинг» Юрій Дюг. – Публікація перших результатів дослідження спричинила значний резонанс серед жителів району. А вирішувати ці проблеми доведеться місцевим громадам».

Роздана під садівництво земля вже вилізла боком Зорянській сільський громаді. Адже під час чергового розширення меж села, до Зорі приєднали цілий масив, який роздали, відповідно до розпорядження голови РДА, під садівництво. Але власники земельних наділів, натомість, збираються будувати там будинки, а не садити дерева. А тут є чимало проблем. Найперше – комунікації.

«Не вирішено питання електрифікації житлового масиву. Сам проект підведення електрики до ділянок коштує майже 7,3 мільйона гривень. Це при тому що річний бюджет села – 8,5 мільйона гривень, – розповідає секретар Зорянської сільської ради Михайло Дяченко. – А де віднайти таку суму? І це тільки електрофікація, а ще треба будувати дороги, інші комунікації та соціальну інфраструктуру.

<nbsp;>

Непрозорість породжує не тільки незручності, а й безконтрольну корупцію. У цій же сільській раді цьогоріч не обійшлося і без гучніших земельних скандалів. Кілька місяців тому місцевого сільського голову Михайла Олійника затримали за підозрою в отриманні хабара у півмільйона гривень. Доки чиновника-священика судять, місцеві жителі штурмують сільраду – вимагають виділити їм землю. Переконані – відповідно до розміру хабара, ділянки є і коштують недешево».

Вже в кінці жовтня ретельне вивчення земельних питань місцевими активістами та депутатами дало свої результати. Так, 27 жовтня під час засідання постійних комісій Зорянської сільської ради депутати порадили звільнитися за власним бажанням землевпоряднику Віктору Мазурцю. Активісти спільно з депутатами і земельниками розпочали першу частину інвентаризації земель. За словами Сергія Делідона, вдалось нарешті вирішити питання надання ділянок учасниками АТО. 106 захисників України отримали свої 12 соток під забудову на території Зорі і Грабова.

Юрій ДЮГ,
виконавчий директор ГО «Антикорупційний моніторинг», 
для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-21 04:27:11