Новини » Суспільство 29 грудня, 2016, 15:41
У святкуванні Різдва 7-го січня є радянський слід, – депутати
Фото: dw.com
Фото: dw.com

Нещодавно у Верховній Раді група депутатів презентувала законопроект № 5496, в якому, зокрема, йшлося про «про встановлення 25 грудня – Свята Різдва Ісуса Христа – святковим днем в Україні». Фактично, українцям запропонували святкувати Різдво двічі: 7-го січня та 25-го грудня, зробивши останню дату вихідним днем. Ця ініціатива нардепів збурила українців.

Про це розповідають журналісти програми розслідувань «Брат за брата»  (щосереди о 22:00) на телеканалі ZIK.

«В УГКЦ поки що відсутні ініціативи щодо святкування Різдва 25-го грудня. В Україні наша Церква святкує Різдво та Великдень за старим стилем разом із православними братами. І коли ми будемо щось змінювати, то хочемо це робити разом, щоб не дати можливості для створення нових якихось поділів або акцентування якихось протистоянь», – наголосив глава Української греко-католицької церкви, Блаженнійший Святослав.

«Далі що – кирилицю відкинемо, бо нею на Московії пишуть? Православ’я відкинемо, бо є Московська церква? Хоче хтось святкувати за григоріанським календарем – нехай, має можливість. Але упосліджувати українську календарну традицію лише тому, що до неї прилучилися і московити– шлях до сварки в суспільстві та розколу в Церкві», – стверджує архієпископ  Євстратій Зоря, голова Інформаційного управління Київської Патріархії.

Натомість ідею депутатів  підтримує греко-католицький священик Василь Рудейко. Попри  те, що Церква  офіційно проти, він наголошує:  в українських християн  у час європейського Різдва триває піст, а  у Львові, наприклад,  відкривають ярмарок та починають веселощі.

«Подивіться на настрої у Львові, народ святкує в передріздвяний час. Хочемо ми цього, чи не хочемо, «Христос рождається» вже  у повітрі», – каже о. Василь Рудейко.

Два роки тому Олександр Турчинов, до слова, проповідник євангельсько-баптистської церкви, вже робив пропозицію   українцям:  святкувати Різдво 25-го грудня та 7-го січня. А згодом взагалі відмовитись від звичної дати.

Остаточне рішення Турчинов запропонував прийняти Раді християнських церков в Україні. А та його не підтримала. Нині ж 24 народних депутати  вбачають у традиції 7-го січня саме радянський слід, від якого пропонують потрохи відходити, та прийняти європейське Різдво. 

«Ми мусимо відірватися від того старого ладу, який був і сьогодні нас пов’язує з Росією. Я скажу, що це для мене був основний аргумент», – каже депутат ВРУ Оксана Юринець.

Та вже через два тижні після гучної презентації новини від депутатів висновок головного експертного управління – невтішний. У законопроекті знайшли прогалини.

«За поданням релігійних громад інших (неправославних) конфесій, зареєстрованих в Україні, керівництво підприємств, установ, організацій надає особам, які сповідують відповідні релігії, до трьох днів відпочинку протягом року для святкування їх великих свят з відпрацюванням за ці дні.  У зв’язку з цим, на нашу думку, встановлення ще одного неробочого святкового для  святкування Різдва Христового виглядає не зовсім виваженим кроком», – йдеться у висновку.

А відтак спеціальна експертна комісія таки запропонувала депутатам визначитися: коли українцям прославляти народження Ісуса.  Після чого  внести поправки до Кодексу законів про працю і офіційно визнати сьоме січня робочим днем.

То чи можливо досягти єдності серед християн без єднання церков? Що сильніше: паперовий документ, чи вплив духовенства на християн та релігійні традиції?

«Я думаю, що для цього слід зібратись представникам різних церков і між собою домовитись. Для цього депутати не потрібні», – стверджує відомий український ресторатор Вардкес Арзуманян.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-09-20 19:14 :24