п'ятниця, 16 грудня, 2016, 12:46 Львів
Львівщина: #перемоги і #зради року
Фото: voxukraine.org
Фото: voxukraine.org

Рік, що минає, виявився доволі насиченим для Львівщини. Серед очевидних позитивів – ремонт доріг, стабільність у владі (чехарда зі зміною керівників ОДА, на щастя, відійшла у минуле), відкриття нових підприємств. Область просувається у напрямку децентралізації – затверджено плани щодо утворення об’єднаних громад.

Рік урожайний на гучні затримання хабарників, щоправда, наразі без таких же голосних вироків.

Всю Україну сколихнула трагедія на Львівському сміттєзвалищі у Грибовичах. Проблема зріла давно, однак чиновники багато років не надавали їй потрібної ваги. Маємо хаос з приміськими маршрутками після чергової транспортної «реформи», втіленої міським головою Львова.

Львівщина продовжує ховати хлопців, які гинуть на війні, обороняючи територіальну цілісність держави. Від початку АТО додому не повернулися живими 263 бійці, були втрати і цього року.

Про підсумки 2016 року, здобутки і недопрацювання, журналіст IA ZIK спілкувалася з керівниками області та експертами.

Голова Львівської ОДА Олег Синютка:

Голова Львівської ОДА Олег Синютка. Фото: Микола Тис/ZIK
Голова Львівської ОДА Олег Синютка. Фото: Микола Тис/ZIK

«Цього року ми зуміли охопити більшість ділянок і напрямків, важливих в області. Звичайно, десь успіхи більші, а десь доводиться доопрацьовувати.

Те, що найбільш помітно – дороги. Цього року ми вклали у дороги понад 2 млрд грн. Зроблено майже 500 км шляхів. Таких обсягів за рік в області ніколи не робилося. Для порівняння, попереднього року було зроблено лише 164 км.

Друга річ – 1300 об’єктів інфраструктури. Десь менші роботи – вікна, дах, а десь більші – дві нові школи, які введено в експлуатацію.

Третє – цьогоріч ми зуміли забезпечити централізований вивіз ТПВ з кожного села, і врешті оголосили конкурс на будівництво заводу з переробки сміття у Львівській області.

Наступне, що є надзвичайно важливе – підтримка військових, волонтерів. Апогеєм виявлення цієї підтримки і результатів роботи у цьому напрямку був Марш захисників України, який пройшов 6 грудня у День ЗСУ.

Не можна оминути і культуру. Цей рік, напевно, перший, коли нам вдалося у кожному народному домі провести не менше ніж 10 заходів, щоб люди відчули, що ситуація змінюється не лише з точки зору зарплати чи іншого, а змінюється ставлення до людей.

В області запрацювали понад 50 різних підприємств. Серед них великі – «Фуджікура», «Бадер», де понад 1 тис. працівників. Є і менші. Кожного тижня в області ми відкривали нові підприємства. І це один із найважливіших результатів.

Якщо говорити про масштабні проекти у межах усієї держави, цього року здійснено будівництво Бескидського тунелю, що є найбільшим інфраструктурним проектом. Започатковано будівництво інтерконекту – нового газопроводу, який з’єднає родовища газу на території України із газосховищами Польщі.

Зроблено перший крок у проекті «500 успішних селянських господарств». Я переконаний, вже наступного року побачимо самодостатні фермерські господарства, які дадуть достатній дохід людям, щоб вони нікуди не виїжджали, а працювали на селі.

Є багато інших речей – квартири для дітей-сиріт, відновлення об’єктів історичної спадщини, впровадження системи енергозбереження.

Разом із тим, немає жодного напрямку, де би я сказав, що ситуація ідеальна. Щодо будівництва доріг розумію, що нам потрібно ще два-три роки рухатися неменшими темпами, аби мешканці відчули зміни.

Думаю, щось мешканці побачили, десь ще сподіваються і вірять. А щось не вдалося. Наші люди, які винесли на собі тягар Революції гідності і значною мірою несуть тягар війни, мають право ставити дуже й дуже високі вимоги, а влада має тягнутися до того, щоб не розчарувати, виправдати вимоги.

У кожній справі є піки, коли отримуєш сатисфакцію від вкладеного здоров’я, нервів і праці, а є речі, коли працюєш, а результату не видно. Як і два роки тому, зараз кажу: надалі буде щоденна, рутинна, тяжка робота, яка обов’язково дасть результат».

Голова Львівської облради Олександр Ганущин:

Голова Львівської облради Олександр Ганущин. Фото: Микола Тис/ZIK
Голова Львівської облради Олександр Ганущин. Фото: Микола Тис/ZIK

«Фактично пішов третій рік війни. На жаль, маємо неминучі втрати на передовій. Понад 260 Героїв вже сьогодні не з нами. На жаль, мусимо налаштуватися, що це все надовго. Мусимо призвичаїтися з цим жити, робити максимальні кроки, щоби підтягнути соціально-економічний рівень на українському боці, що прилягає до лінії фронту, щоби він був, принаймні таким, як у Львові.

Цей рік на Львівщині рекордний щодо інфраструктури – вдалося вирішити чимало проблем з дорогами, спортивною інфраструктурою. На виході 20 спортивних майданчиків, облаштованих коштом обласного бюджету, майже 2 млрд грн інвестицій у дороги. Ми навіть інколи жартуємо, що пора у Державному бюджеті зробити дві стрічки – дороги України та дороги Львівщини.

Рік стабільності у відносинах між обласною радою та ОДА, стабільності усередині самої обласної ради, не зважаючи на дев’ять політичних фракцій, які її формують.

2016-й є роком реалізації масштабної програми з усіма громадами, які готові бути активними, у вигляді програми мікропроектів. 690 проектів для реалізації є свідченням цьому.

З’явився зовсім інший рівень співпраці з Луганщиною. Започатковано обмін вчителями, культурними колективами. Цей процес набув неперервних рис і форм.

Цей рік ще не став роком транскордонної співпраці, але, сподіваюся, наступні 2017-2018 роки точно ними будуть.

На жаль, маємо істотні проблеми, породжені попередніми періодами. Проблеми зі сміттям на теренах Львова, обслуговуванням приміських маршруток і людей, які добираються до обласного центру.

Наприкінці року унаслідок хакерської атаки з’явилися проблеми у роботі Держказначейства – а це період коли проходять усі капітальні видатки. Сподіваюсь, проблема буде усунута.

Думаю, рік кращий, ніж ми очікували.

Порівняно із 2015 роком, однозначно, стало жити краще. Про це говорять соціально-економічні показники. Ми наблизилися до «безвізу». Їздимо по кращих дорогах. На жаль, зради у медіа побільшало, без особливих причин для цього, а перемоги є менше, або ж її замовчують».

Провідний науковий співробітник Інституту регіональних досліджень імені М. Долішнього НАН України Петро Жук:

Науковий співробітник Інституту регіональних досліджень імені М. Долішнього НАН України Петро Жук
Науковий співробітник Інституту регіональних досліджень імені М. Долішнього НАН України Петро Жук

«Соціально-економічна ситуація в Україні не з позитивних і, відповідно, на житті області це позначилося. Але, разом із тим, були приємні моменти, які обнадіюють. Були і трагічні – біда у Грибовичах. На жаль, це приклад безвідповідальної влади і політики страуса – якось воно обійдеться. А воно не обійшлося. Відповідно Львів дещо втратив у репутації. Сміття мандрує Україною. Думаю, це мало приємно для нашої області, для Львова.

Серед позитивних заходів – підготовка і затвердження Стратегії розвитку Львівщини. Цей документ дає можливість доступу, у тому числі до фінансування з Державного фонду регіонального розвитку. Ніби документ стратегічний, формальний, але за ним щось буде добре.

Непогані успіхи мають 15 об’єднаних територіальних громад, які жили за своїм бюджетом. У тому числі малі громади показали, що вони можуть мобілізовувати додаткові ресурси, виживати й показувати приклад. Приємно, що в цих громадах ставлення людей до своєї території зовсім інше. Люди намагаються допомогти очільникам своїх громад.

Цього року, як ніколи, було профінансовано багато проектів місцевого розвитку – понад 100 реалізовано. Це ремонти шкіл, медичних установ, освітлення. Такого раніше не було. Це ознака того, що на місцях люди починають розуміти, що їх благополуччя у їх руках.

Трамвай пішов на Сихів. Якщо відверто, то це палиця з двома кінцями. Мене тривожить, що такі проекти робляться за запозичені кошти. Вважаю, замість цього трамвая краще було би думати про сміттєпереробний завод і вже давно його збудувати на запозичені кошти.

Нові підприємства з’явилися. Тут теж палиця з двома кінцями. «Бадер» чи «Фуджікура» дають місця праці. Але якщо подивитися на рівень оплати праці, удесятеро менше платять нашим працівникам, ніж у Європі. І це викликає певний негатив. Доведеться звикати жити у країні третього світу. Ми самі не в силах створити підприємства, українські бізнесмени не хочуть вкладати кошти. Тому доводиться працювати на іноземців. І цей період треба пройти.

На людей тисне ситуація із комунальними тарифами та популізм, що лунає з усіх ефірів, що так погано живемо. Субсидії перекривають тарифи, багатьох вони не хвилюють. Але йде якесь нагнітання… В цілому у країні ситуація песимізму. І за цим песимізмом губиться те позитивне, що є.

Загалом 2016-й був роком певного розчарування, оскільки очевидного прориву немає».

Президент Асоціації роботодавців Львівщини Зеновій Бермес:

Президент Асоціації роботодавців Львівщини Зеновій Бермес. Фото: ZIK
Президент Асоціації роботодавців Львівщини Зеновій Бермес. Фото: ZIK

«На сьогодні область є заручником процесів, які відбуваються в державі, і не може відрізнитися якоюсь оригінальністю. Певні особливості є, але вони швидше географічні, а не є чиєюсь заслугою.

Якщо дивитись на макроекономічну ситуацію, ми перебуваємо у напівтрагічному стані, хоча дехто говорить про зрушення. Якщо дивитися на глобальний показник економіки, показник ВВП на одну людину, випливають невтішні прогнози. Як підтвердила академік Е. Лібанова, Україна – у стані глибокої демографічної катастрофи.

Можна говорити про прихід інвесторів, поліпшення доріг, трамвай на Сихів – це окремі локальні позитивні моменти. Але, на превеликий жаль, люди на Львівщині не відчули на собі системні зміни. Ми просуваємось у подальшу бідність. Можливо, цей стан не такий страшний завдяки тому, що керівником області є Олег Синютка. Я не знаю, чи міг би хтось краще втримати ситуацію, ніж він. Те, що він робить, напевно, не потягнула б жодна інша людина. Це дещо зменшує проблеми, які маємо на фоні інших областей України.

Але без системних реформ, які потрібно проводити в державі, жодна влада нічого не зможе змінити».

Заступник голови Громадської ради при ЛОДА, кандидат економічних та технічних наук Олеся Дацко:

Заступник голови Громадської ради при ЛОДА, кандидат економічних та технічних наук Олеся Дацко. Фото: pressclub.lviv.ua
Заступник голови Громадської ради при ЛОДА, кандидат економічних та технічних наук Олеся Дацко. Фото: pressclub.lviv.ua

«Була запроваджена система публічних тендерних закупівель, що значно спростило облік бюджетних коштів. Львівщина виконує бюджет на фоні війни. В області, зокрема, у Львові йдуть шалені темпи будівництва.

Щодо негативу. Я б відзначила повне руйнування пам’яткоохоронної галузі. Якщо у 2015 році був ліквідований Державний історико-архітектурний заповідник у Львові, то в цьому році був припинив роботу без правонаступництва відділ охорони культурної спадщини ЛОДА.

Не було проведено жодної перевірки щодо дотримання пам’яткоохоронного законодавства, не складено жодного припису. Пам’ятки руйнуються шаленими темпами, і це характеризується системністю.

Цього року було прийнято два зонінги у Львові. Зокрема, зонінг Личаківського району прийнятий із істотними порушеннями. Тут повний провал як на рівні міста, так і області.

З вагомих речей – реформа прокуратури і поліції. Ці реформи Львівщина провалила на рівні Донецької і Луганської областей. Три області, які з першого разу не пройшли переатестацію поліції – Львівська, Луганська і Донецька.

З мого досвіду, у діяльності міліції, попри перейменування у поліцію, не змінилося нічогісінько. Як нічого не робили, так далі нічого не роблять. Більше того, кількість поліцейських зменшилася. У райвідділах був повний некомплект, захищати права людей взагалі не було кому. Щодо прокуратури Львівщини я б відзначила незмінність облич. Львівська прокуратура залишилася у старому складі на понад 90%.

Жити стало усім дуже погано. Зростання тарифів і неможливість заробити на життя. Більшість населення живе на межі виживання. Це дуже відчутно на людях. Вони стали зліші, стурбованіші.

Слід відзначити еміграційні очікування і масовий виїзд молоді за кордон. Як працівник вишу можу про це сказати: молодь виїжджає за кордон, бо не бачить тут свого майбутнього.

З позитивів – реформування галузі культури. Культура у Львові і в області почала іти у райони. Активізувалися народні доми, бібліотеки на селах.

Цього року, як ніколи, будувалися дороги, що дає багато перспектив для подальшого розвитку.

Збереглася консолідація громадянського суспільства. Воно активне і діє, не розхолоджується попри те, що війна триває далі. Волонтерський рух дещо втих, але люди залишаються активні і стають більш професійними у боротьбі за свої права».

Наталія Шутка,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2018-07-21 23:55 :58