Новини » Суспільство

ЮНЕСКО виділить $100 тис. на популяризацію українських козацьких пісень

Фото: mail.ru

На популяризацію козацьких пісень Дніпропетровщини міжнародна організація з охорони історичних пам’яток ЮНЕСКО виділить $100 тис.

Унікальними назвали народні гурти «Криниця» з міста Підгородне, «Богуславочка», «Первоцвіт» із сіл Богуслав і Кочережки Павлоградського району.

«Фольклористи з Дніпропетровського університету їздили в 13 експедицій. Це єдина область, яка щось зробила для збереження народної творчості. Хоча козацькі пісні є й у інших регіонах», – розповідає фольклорист Ілля Фетисов.

Приналежність до козацької пісні визначається текстом і музичною мовою. В першу чергу, пісні, в яких змальовуються походи. Наприклад, «Ой, гук, мати, гук» із села Капулівка Нікопольського району. Пісні про козацьких ватажків – приміром про полковника Данила Нечая «Ой з-за гори та ще й з-за лиману» з міста Жовті Води. Є козацька лірика, навіть романс. В них текст іде або від невизначеного розповідача, або від самого козака.

Однак не всі пісні про козаків є козацькими. До цієї тематики зверталися автори в роки боротьби за незалежність України, 1917–1921 роки. Наприклад, «Їхав козак на війноньку» або «Стоїть козак на чорній кручі». Ці твори співають по селах, але старші виконавці зневажливо називають їх «триндичками».

Козацькі пісні в наш час частіше виконують жінки, рідше трапляються змішані гурти. Чоловічий спів – реліктове явище, пише ukraineartnews.

Раніше повідомлялося, що козацькі пісні Дніпропетровщини включили до Списку ЮНЕСКО всесвітньої нематеріальної культурної спадщини, що потребує термінового захисту.

Loading...