середа, 7 грудня, 2016, 16:20 блоги Політика
Дороговкази державної служби
Олег Рибальченко
студент Київського Національного університету імені Тараса Шевченка

З 1 травня 2016 року в Україні вступив в силу закон «Про державну службу». Цей закон написаний дуже якісно, оскільки убезпечує чиновників від політичних змін в країні. Всі вони обираються на п’ять років з гарантією не потрапити під звільнення без їхнього бажання, не маючи необхідності перефарбовуватись в ті чі інші політичні фарби.

Згідно із ЗУ «Про державну службу», призначення чиновників категорії «А» та «Б» проводиться за конкурсом «Комісією з питань вищого корпусу державної служби». До складу комісії входять 11 делегатів. За відгуками експертів, цей закон має стати проривом в формуванні підходу до державної служби, забезпечити нову якість державної служби відповідно до кращої європейської практики.

Керівником Комісії є Ващенко Констянтин Олександрович, очільник Національного агентства України, уродженець міста Тула (Російська Федерація), професор Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова. Що цікаво, Ващенко К.О. закінчив в 1998 році Північно-Західну академію державної служби (Санкт-Петербург, Російська Федерація). За часів президентства Віктора Януковича обіймав посаду першого віце-президента Національної академії державного управління при президенті України. За час роботи на цій посаді набув земельну ділянку 710 м кв та дачний будинок 272, 8 м кв, ще один дачний будинок, не зданий в експлуатацію. Дружина Ващенка – Андрущенко Тетяна Вікторівна, також пов’язана з НПУ імені Драгоманова. Вона разом з колишнім регіоналом Журавком Олексійом Валерійовичем (наразі перебуває в РФ та розшукується СБУ за фінансування тероризму) являється засновницею приватного навчального закладу «Інституту Екології економіки і права», що орендує приміщення для своєї діяльності в НПУ імені Драгоманова за смішні гроші (за інформацією ГО «Чисті виші» – оренда 1400 кв.м коштує 5600 гривень на місяць). Андрушенко Тетяна Вікторівна – донька ректора НПУ імені Драгоманова Андрушенка Віктора Петровича.

Активно допомагає Ващенку в роботі комісії, Анненкова Наталія Володимирівна, уродженка міста Червоноград. Наразі вона працює на посаді Керівника Головного департаменту регіональної та кадрової політики Адміністрації Президента України. Має стаж державної служби понад 15 років. Весь термін президентства Януковича Анненкова перебувала в соціальній відпустці по догляду за дітьми. Подаючи е-декларацію Наталія Валентинівна зазначила що володіє 110 тис. американських доларів готівкою. Її чоловік – керівник апарату Святошинської РДА в м. Києві, Михайлов Олексій Сергійович задекларував 500 тис. грн та 240 тис. доларів готівкою, та є людиною народного депутата, заступника голови депутатської фракції «Блок Петра Порошенка», фундатора інформаційного агентства УНІАН та партнера олігарха Ігоря Коломойського, Третьякова Олександра Юрійовича, в якого працював помічником на платній основі. Анненкова Наталія Володимирівна, незважаючи на значний чиновницький досвід, соромиться уваги журналістів на засіданнях Комісії з питань державної служби та, судячи з аналізу відеозаписів деяких конкурсів (зокрема, заступника та першого заступника Держгеонадра), часто приділяє більше уваги своєму смартфону, ніж виступу кандидатів.

Третім членом Комісії є Голова Державного агентства з питань електронного урядування України, Риженко Олександр Володимирович. Уродженець міста Вінниця зробив стрімку кар’єру за часів мера Вінниці і теперішнього прем’єр-міністра Гройсмана Володимира Борисовича, пройшов шлях від старшого програміста до директора департаменту інформаційних технологій Вінницької міської ради, щоб потім відправитися до Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Звідки і був призначений на теперішню посаду. З цього випливає, що член комісії Риженко є лобістом інтересів чинного прем’єра в Комісії з питань державної служби.

Також членом Комісії є Голова Національного агентства з питань запобігання корупції Корчак Наталія Миколаївна. Тривалий час Наталія Миколаївна викладала на юридичному факультеті Чернівецького університету імені Федьковича, де познайомилася з Арсенієм Яценюком та міністром юстиції Петренком Павлом Дмитровичем. На НАЗК покладено превентивні функції щодо перевірки декларацій державних чиновників, стилю їх життя, розкриття будь-якої інформації з приводу фактів корупції чи зловживання посадою та реалізує державну антикорупційну політику, проте серед громадськості поширена думка, що результати роботи НАЗК не виправдовують фінансування, а восени цього року в ЗМІ з’явилася інформація про отримання Наталією Миколаївною понад 700 тис. гривень зарплати за період з квітня по вересень 2016 року.

Ще одним членом Комісії є Холоднюк Зеновій Васильович, Голова Державної судової адміністрації України. Уродженець Тернопільської області, фінансист та економіст за освітою, Холоднюк наприкінці нульових змінив вектор кар’єри з приватного сектора на державну службу. Цікаво, що Холоднюк Зеновій Васильович обіймав посаду заступника керівника Державної судової адміністрації під час подій Революції Гідності, саме в той час коли відбувалося судове свавілля стосовно затриманих протестувальників. Міністерство юстиції у грудні 2015 року звернулося із запитом до Ради суддів України про виконання вимог Закону України «Про очищення влади» щодо голови Державної судової адміністрації України Холоднюка Зеновія Васильовича. Станом на 10 лютого 2016 року відповіді отримано так і не було. Тобто наразі ми маємо члена Комісії вищого корпусу державної служби та керівника Державної судової адміністрації, який потенційно підпадає під ЗУ «Про очищення влади»

Наступним членом Комісії є представник Профспілки працівників державних установ України – Нікітіна Тетяна Василівна. За президентства Віктора Януковича Тетяна Нікітіна була членом комісії, що обирала президентський кадровий резерв «Нова еліта нації». Керував комісією Голова Адміністрації президента Сергій Льовочкін. Робота Нікітіної та Профспілки була відзначена екс-президентом України, так він надсилав вітання з новим 2011 роком.

Представлена в Комісії і Федерація роботодавців України пов’язана з українським олігархом-втікачем, фігурантом багатьох скандалів Дмитром Фірташем. Її представляє уродженець Ставропільського краю Російської Федерації Колишко Радіон Анатолійович.

Наступними в списку членів Комісії йдуть представники громадськості. Зокрема, Купрій Володимир Олександрович, виконавчий директор благодійного фонду «Творчий центр ТЦК» та кандидат наук з державного управління. Також він представлений експертом в Раді Європі з питань місцевого самоврядування та в проекті «Реформи державної служби в Україні».

Коліушко Ігор Борисович також представляє громадський сектор в Комісії з питань вищого корпусу державної служби, зокрема «Центр політико-правових реформ» де він є головою правління. Також Ігор Борисович є членом правління міжнародного фонду «Відродження», експертом з публічного права, автор та співавтор багатьох наукових публікацій, автор та співавтор багатьох законопроектів (був народним депутатом ІІ та ІІІ скликання) та викладачем кафедри державно-правових наук факультету правничих наук Національного університету «Києво-Могилянська Академія». Також в свій час Коліушко був радником Президента України Віктора Ющенка та входив в склад політради партії «ПОРА».

Замикають список членів Комісії Руденко Ольга Мстиславівна та Янчук Артем Олександрович. Щодо пані Руденко, то вона представлена як професор кафедри публічного управління та менеджменту Чернігівського національного технологічного університету. Займається науковою та освітньою діяльністю. Ольга Мстиславівна є співзасновницею та керівником Громадської організації «Всеукраїнський інститут Євразійських досліджень та сходознавства».

Завершає розповідь про членів Комісії Янчук Артем Олександрович, заступник директора Інституту законодавства Верховної Ради України. Його кар’єрі можуть позаздрити чимало студентів та випускників юридичного факультету. За три роки після отримання диплому опинився на посаді помічника судді Конституційного Суду України та наукового консультанта судді Конституційного Суду України. За часів «сім’ї» працював в Інституті законодавства ВР України на різноманітних посадах, а вже в 2016 році обійняв посаду заступника директора Інституту Законодавства Верховної ради України. За дружину Артем Олександрович взяв собі свою однокурсницю по юридичному факультету КНУ ім. Т. Шевченка, Мазур Тамару Вікторівну. Тамара Вікторівна обіймає посаду керівника апарату, заступника міністра культури України. В свій час була помічницею на платній основі теперішнього міністра юстиції, Петренка Павла Дмитровича. Статки родини потребують окремого детального вивчання. За даними декларації в 2014 році Янчук А. О. отримав дохід на суму 1920000 грн від відчуження цінних паперів, а за даними декларації дружини за 2015 рік, володіє акціями скандально відомого ВАТ «Готельний комплекс «Либідь».

Підбиваючи підсумок, варто зазначити, що, згідно з біографіями більшості членів конкурсної комісії їхні, обличчя зовсім не схожі на «свіжу кров». Так, більшість з них має значний досвід державної служби, вони брали участь в чисельних стажуваннях та програмах, протягом своєї кар’єри обіймали різноманітні посади. Проте скандали, пов’язані з певними призначеннями Комісії з моменту запуску її роботи, нівелюють весь позитивний досвід їхніх біографій. Їхні кар’єри були пов’язані з сумнівними екс-владними особистостями, які аж ніяк не показали себе як ефективні чиновники, а стрімкий злет багатьох з них викликає занепокоєння. Складається враження що сили, які наразі перебувають поза «шаховою дошкою» конкурсів Комісії доклали максимальних зусиль для участі саме цих персоналій у відборі та можуть впливати на членів Комісії, так як саме вони возвели членів Комісії до вершини Державної служби. Водночас в Комісії представлені люди від сумнівних структур, пов’язаних з олігархами, та люди, що були лояльні до злочинної влади Януковича та «сім’ї».

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-01-22 01:45 :52