Новини » Світ 6 грудня, 2016, 6:13
У патріарха Алексія II залишилося в банку $4,5 мільйона спадку

Відповідно до матеріалів Арбітражного суду Москви, на рахунках Внєшпромбанку, у якого на початку 2016 року була відкликана ліцензія, зберігалися особисті заощадження покійного патріарха Московського Алексія II (Олексія Рідігера).

Зараз на них претендує спадкоємиця патріарха – настоятелька московського двору одного з естонських монастирів Олександра Смирнова (ігуменя Філарета), яка була найближчою сподвижницею Рідігера з середини 1960-х років.

«Медуза»  розповідає подробиці цієї історії.

Спадкоємиця майна патріарха Алексія II (Олексія Рідігера), 80-річна Олександра Смирнова, подала заяву в Арбітражний суд Москви з вимогою включити її в список кредиторів Внєшпромбанку (ліцензія відкликана у січні 2016 року). Саме там знаходилися рахунки, на яких лежали особисті заощадження покійного патріарха загальною сумою близько 300 мільйонів рублів – 2,92 мільйона доларів, 8829 євро і 9,37 мільйона рублів; Смирнова вимагає повернути їй трохи більше 305 мільйонів рублів.


Ігуменя Філарета, настоятелька Московського двору Свято-Успенського Пюхтицького жіночого монастиря (праворуч), і ігуменя Серафима, настоятелька Свято-Іоанівського жіночого монастиря в Санкт-Петербурзі.

Згідно з судовими матеріалами (є в розпорядженні «Медузи»), Рідігер склав заповіт ще в 1976 році, призначивши своєю спадкоємицею уродженку Ярославської області Олександру Смирнову. Як розповіло «Медузі» джерело в РПЦ, Смирнова, в духовному житті – ігуменя Філарета, була найближчою сподвижницею патріарха, яка провела поруч з ним більше 40 років. Зараз Філарета – настоятелька московського двору Пюхтицького Свято-Успенського ставропігійного (тобто підлеглого безпосередньо патріархові) жіночого монастиря, розташованого в Естонії.

Пюхтицький Свято-Успенський монастир був єдиною жіночою обителлю на території СРСР, яка не була закрита владою за весь радянський період; більше того, туди навіть приймали нових послушниць. Одна із спроб розпустити монастир було зроблено в 1961 році (територію хотіли віддати під санаторій), але цьому запобіг все той же майбутній патріарх Алексій, який тоді був єпископом Талліннським і Естонським.

У своїй книзі «Ігуменя. За святий послух» Філарета (Смирнова) згадувала, що прийшла в Пюхтицький монастир у 1956-му, коли їй було 20 років. А через десять років, в 1966 році, Філарету та її сокелійницю відправили на послух до майбутнього патріарха – тоді Алексій був архієпископом Талліннським і Естонським, а також керуючим справами Московської патріархії. «Тоді я стала приїжджати в Пюхтицю, супроводжуючи [Алексія]», – писала ігуменя. Цікаво, що книга була випущена в 2013 році на гроші великого піклувальника Пюхтицького монастиря Максима Ликсутова, який з 2012-го очолює Департамент транспорту Москви.

У 2005 році в інтерв’ю виданню «Газета» Алексій II розповідав, що послух у резиденції патріарха несуть черниці з Пюхтицького Свято-Успенського жіночого монастиря. «Керує ними ігуменя Філарета, яка понад 40 років веде господарство. Вона і підбирає домашній персонал», – говорив патріарх. Саме Філарета була першою, хто дізналася про смерть Алексія II, – вона знайшла патріарха мертвим 5 грудня 2008 року.

У суді проти Внєшпромбанку інтереси ігумені Филарети представляє адвокат Кравцов. Він же представляє на процесі інтереси співголови «Союзу православних жінок Росії» Анастасії Оситис. Вона познайомилася з ігуменею Філаретою і майбутнім патріархом ще в 1970-х роках в Естонії, стверджує джерело «Медузи» в РПЦ.

В інтерв’ю «Правді.ру» Oситис згадувала, що «перше справжнє знайомство з релігійною традицією» у неї сталося в Естонії: за розподілом вона потрапила працювати в естонське місто Кохтла-Ярве, де вона вперше побачила справжнє церковне життя. «Чим було добре в Естонії – там не закривалися храми», – говорила Оситис. Кохтла-Ярве знаходиться в десяти кілометрах від Пюхтицького монастиря, котрим у той час опікувався Олексій Рідігер. Анастасія Оситис і її донька Ірина Федулова як мінімум до 2008 року були акціонерами Внєшпромбанку. У приймальні Оситис від коментарів відмовилися.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-24 04:02 :41