п'ятниця, 2 грудня, 2016, 11:28 Регіони
В Ужгороді дорослі роми навчаються у школі разом із дітьми
В Ужгороді дорослі роми навчаються у школі разом із дітьми. Фото: radiosvoboda.org
В Ужгороді дорослі роми навчаються у школі разом із дітьми. Фото: radiosvoboda.org

Ужгородські роми, які мають власних дітей та навіть внуків, знову сіли за парти. В одній із шкіл міста кілька тижнів тому розпочався незвичайний експеримент: два місяці дорослі роми щоденно ходитимуть на інтенсивні курси письма та читання українською.

Таку програму за підтримки міського управління освіти та Міжнародного фонду «Відродження» ініціювало керівництво ЗОШ №14. Це найдавніша ромська школа не тільки Закарпаття, а, за словами її директора, усієї Європи, – передає «Радіо Свобода».

Школу збудували 90 років тому самі роми на території табору, який зберігся до цього часу. Ходили сюди й інші діти мікрорайону, у воєнні часи у приміщенні діяла корчма. З двох класів школа виросла у дев’ятирічку. Тепер тут навчаються не тільки праправнуки фундаторів закладу, але і їхні батьки.

Територія табору ледь не за порогом школи, тож учням не доводиться далеко ходити. Тим більше, їх не треба змушувати вчитися. Кожен тут із своєю мотивацією. Частина дорослих закінчила колись кілька класів, дехто не вчився взагалі, інша особливість ромських сімей – раннє заміжжя і родина замість школи. Надолужують згаяне навчання разом із власними дітьми.

Директор школи Оксана Легеза розповідає про освітню новацію. «Наші випускники зрозуміли, що їхньої освіти недостатньо, щоб вести повноцінний спосіб життя. До екстернатної форми навчання вони ще не готові. То ми подумали, що, можливо, їм допоможуть прискорені курси за канадською інноваційною програмою. Коли за два місяці щоденного навчання людей можна навчити читати і писати. Можливо, це буде спонуканням до висновків та кроків на державному рівні», – каже Оксана Легеза.

На початку програми до навчання були готові двадцять потенційних школярів. А на психологічне тестування прийшло тільки десять. «Чи злякалися самого тестування, чи розраховували на екстерн, – не знаю», – додає директорка, – після тестування ми поділили усіх на більш просунутих і тих, з ким справді починати треба з вивчення літер. Зараз з цих учнів стабільно ходить тільки шість». У кожного дорослого учня, як особисті мотиви, так і життєві обставини. Нещодавно дорослі школярі пропустили заняття, бо табір проводжав в останню путь одну із ромок.

Подружжя Сніжани Віраг та Едуарда Каналоша на уроки ходить разом. «8 класів закінчила, потім – заміж, народити дітей. Старший і середній ходять у цю школу. Сміються з нас трохи діти», – пояснює жінка. Едуард після закінчення курсів планує знайти кращу роботу. Зараз працює таксистом. Про те, що пішов учитися, на роботі навіть не підозрюють.

Дорослі учні мають спеціальні зошити, отримують домашні завдання. Щоправда, оцінок вчителі не ставлять, вважають, що це – не мотиватор. Більше спілкуються з учнями. Обговорюють суспільно важливі теми.

Після завершення навчання у грудні роми писатимуть підсумкову атестаційну роботу. У школі кажуть: такі учні дуже надихають. Вони хочуть змінити щось у своєму житті і розуміють вагу знань.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-19 11:19:35