п'ятниця, 2 грудня, 2016, 10:10 Суспільство
Уроки мови. Оце так підстава!
Оксана Думанська
письменниця, перекладач

Слова мають дивовижну здатність набувати нового змісту: колись підставляли людині плече, а тепер можуть підставити саму людину, пообіцявши допомогу – і не допомогти, покинути напризволяще і навіть увести в оману. Отака дурня, малята, любі хлопчики й дівчата!

Нормальне слово підстава теж почало уживатися лише в усному чи художньому мовленні з негативною конотацією: «Та це підстава!» – може вигукнути персонаж, який втямив, що вскочив по самі халявки, бо його загнали на слизьке, тобто – підставили.

Але: на якій підставі скоротили посаду? На якій підставі скасували наказ? Які є підстави для такого рішення? Звісно, ці мовні формули властиві діловій мові, а от в щоденній розмові пасує близьке за значенням до слова підстава причина.

З якої причини викликають батьків до школи? Е, ні! Ви почуєте таке: з якого приводу викликають батьків до школи? Отут, дорогусенькі, як казала одна старенька бабця, ми знову наразилися на кальку з російської, переклавши слово «повод». Загалом ні від приводу, ні від поводу відмовлятися не варт, бо вам будь-хто з водіїв скаже, що автівка має привід, а знаменита фраза Миколайчука «За поводом не п’ю!» переконає вас у доцільності цього слова.

Так, шановні журналісти, інформаційний привід (информационный повод, еге ж?) – це вже закарбовано на наукових скрижалях, і нема на то ради, бо якщо треба покепкувати, то інформаційна підстава – саме той об’єкт.

Але чи не настав час позбутися приводу в таких випадках: зауваження з приводу нових пропозицій; співчуття з приводу смерті; порушити питання з приводу забудови тощо. Вчуваєте оте «по поводу»?! А навіть добре філологічно освічені люди не контролюють уживання цієї кальки. Отже, порушити питання щодо забудови; зауваження щодо нових пропозицій; співчуваємо вашій втраті…

Частота лексичних хиб спостерігається скрізь – від інформаційних матеріалів різних агентств і дописів у блогах до простеньких оголошень про набір у танцювальну студію «Орфей». Хтось же так намагався оригінально назвати, не тямлячи, що не тим славний у віках сей персонаж…

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-02-19 11:48:41