п'ятниця, 2 грудня, 2016, 9:10 Світ
Шлях Трампа до гори Рашмор
Дональд Трамп. Фото: the-american-interest.com
Дональд Трамп. Фото: the-american-interest.com

Розумна енергетична політика могла б відкрити наступному президенту найкращі перспективи для стимулюванні зростання робочих місць у виробництві і, таким чином, допомогти виконати обіцянки, які його виборці вважають за найголовніші.

Експерти погано прогнозують президентства; пам’ятайте гімни величі Другому Лінкольну, Новому Рузвельту і Демократичному Рейгану, які співалися під час передачі влади Обамі. Вчені мужі ще гірше передбачали долю Трампа під час виборів; скільки разів вони пророкували йому поразку? Тепер вже адміністрації Трампа передрікають невдачі.

Це не означає, що вони не мають для цього аргументів. Серед лівих, багато хто вважає, що він буде свого роду американським Муссоліні або Путіним, авторитарним популістом, який отримує задоволення під час нападу на основоположні інститути демократичного правління. Серед правих більше домінує страх, що він буде американським Берлусконі, який накопичуватиме політичну силу, яку потім поділить, намагаючись збагатити себе і свою сім’ю. Центристські технократи бояться, що він буде мстити через незнання і неуважність більше, ніж через злий умисел, і руйнуватиме рідкісні і незмінні цінності ліберального світового порядку. Бізнес побоюється, що необдумана торгова політика може призвести до руйнівних торгових воєн, що завдасть шкоди, як американській економіці в цілому, так і багатьом американським корпораціям, які залежать від відкритої глобальної торгівлі. Коли мова йде про зовнішню політику, є ті, хто непокоїться, що Трамп буде занадто миролюбним, віддаючи усе в руки Володимиру Путіну. Інші побоюються, що він спричинить своїми діями Третю Світову війну.

Є багато можливостей того, що адміністрація Трампа зазнає поразки, і обраний президент стикнеться з найскладнішою міжнародною обстановкою з часів закінчення Холодної війни. Але після стількох невдалих пророцтв щодо невдач Трампа, варто припускати, що його адміністрація може домогтися успіху. У минулому було багато президентів, яких ненавиділи і зневажали, але які лишили свій слід в американській історії. Наприклад, Гаррі Трумен, Ендрю Джексон і Авраам Лінкольн. Що зможе зробити президентство Трампа вдалим?

Основою будь-якої революції Трампа повинна бути енергія. Відродження виробництва енергії Америки було найважливішим економічним досягненням адміністрації Обами, і Трамп, швидше за все, ще більше візьметься за це. Зміна курсу в енергетичній долі Америки – це майже диво. За останні 10 років обсяг видобутку нафти у США виріс більш ніж на 3,6 млн барелів на добу (це на 75% більше від вихідного рівня). Видобуток природного газу за останнє десятиліття зріс майже на 52%. Цей вуглеводневий бум спростував прогнози більшості аналітиків, які очікували, що американське виробництво нафти різко падатиме разом з падінням цін на нафту. Замість цього сланцева промисловість, запровадивши інновації, зберегла потоки нафти і газу, незважаючи на несприятливі ринкові умови.

Для адміністрації Обами, сланець був даром, без якого він міг обійтися або ж і не міг. Американський сланцевий бум зробив більше, ніж все інше взяте разом, щоб приборкати російські та іранські амбіції та забезпечити процвітання глобальної та американської економіки. Надання робочих місць синім комірцям (робочим) та стимули для американських споживачів, які виникли через низькі ціни на енергоносії, допомогли Обамі виграти вибори у 2012 році і триматися до 2016 році.

Однак багато демократів і впливових демократичних спонсорів ненавидять сланець. Вони бачать сплеск видобутку нетрадиційної вуглеводневої сировини як причину більшої зміни клімату, і побоюються впливу як на екстракції (землетрусу і забруднення ґрунтових вод), так і на транспорт (трубопроводи і залізничний транспорт). Багато зелених також побоюються, що більш низькі, ніж очікувалося, ціни на викопне паливо, матимуть вплив на майбутнє поновлюваних джерел енергії. Чим дешевше і більше викопного палива, тим важче отримати субсидії і домогтися прийняття нормативних актів, які сприяли б використанню поновлюваних джерел енергії. Деякі сині штати (такі, як Нью-Йорк) взагалі заборонили гідророзрив (технологія видобутку сланцевого газу); адміністрація Обами прагнула обмежити його використання і була проти ключових трубопровідних проектів.

Адміністрація Трампа подвоїть ставку на сланець. Скептична до зміни клімату адміністрація Трампа розглядатиме виробництво енергії як просту перемогу. Подивіться на узгоджені зусилля регуляторів, щоб відкрити крани на енергію. Трамп навряд чи повністю заблокує розвиток галузі з поновлюваної енергії, але ми можемо очікувати, що його адміністрація стимулюватиме нові виробництва, нові трубопроводи і нові нафтоперероблювані заводи. Правила та податкова політика, ймовірно, будуть змінені таким чином, щоб підтримати виробництво.

Це працює дуже добре для оточення Трампа. Справа не тільки у тому, що Центральна Америка любить низькі ціни на газ; більше виробництва та переробки нафти і природного газу, будівництво нової інфраструктури трубопроводів та інших об’єктів створить десятки тисяч високооплачуваних робочих місць для синіх комірців. Більш того, розташування енергетичних ресурсів Америки означає, що штати, які отримуватимуть вигоду з виробництва енергії, будуть за Трампа. Це Близький Захід, сонячний пояс (південні штати) та штати Скелястих гір знаходяться там, де велика частина енергетичного потенціалу.

Але це ще не все. Популярність Трампа в США, ймовірно, залежить у значній мірі від того, чи зможе він відродити робочі місця для синіх комірців. Бум в енергії пропонує найкращі перспективи для зростання робочих місць у виробництві. Велика частина вигод від нової енергії Америки походить у вигляді природного газу; це несе за собою суттєві наслідки для майбутнього промислового розвитку Америки. Природний газ можна експортувати, але він повинен бути спочатку розрідженим, що додає йому вартості. Американські виробники в енергоємних галузях можуть очікувати гарантовані поставки природного газу за нижчими цінами, ніж платитимуть їх конкуренти у Європі чи Азії. Це важливо для синіх комірців; багаті на енергію штати стануть набагато більш привабливими для заводів (та, в свою чергу, для збільшення робочих місць).

Те, що ми знаємо про економічні плани Трампа виглядає як спроба заробити на цій перевазі. Зниження корпоративного податку допоможе залучити промислові інвестиції у США, особливо з Європи, де високі податки. Німецькі хімічні та автомобільні виробники, наприклад, пеебувають під великим тиском з боку дорогої робочої сили, енергії та податкових витрат. Трампівська Америка, яким би неприємним це могло виявитися для німецьких дипломатів, може стати напрочуд привабливою для німецьких промисловців. Крім того, план Трампа зі сприяння поверненню $ 2 трлн плюс готівки в офшорах, що належать американським компаніям за кордоном, швидше за все, стимулюватиме внутрішні інвестиції, особливо, якщо ставки корпоративного податку також скоротяться. Дешева енергія і сприятлива регуляторна політика цілком зможуть забезпечити значний приріст інвестицій в нові виробничі потужності протягом першого президентського терміну Трампа; це зробить його виборців щасливими і зміцнить коаліцію, яка забезпечила йому місце у Білому домі.

Імміграційна політика Трампа, при всіх інших рівних умовах, піде на користь синім комірцям. Якщо кордони менш відкриті, менше нелегальних іммігрантів буде боротися за нові робочі місця, а юридичні працівники отримають підвищення заробітної плати. Обмеження пропозиції синіх комірців разом із заходами щодо підвищення попиту на них, є хорошим способом, щоб підштовхнути зарплати до зростання.

Якщо щось і було лозунгом кампанії Трампа, то це була його пропаганда американських робітників. Обіцянку Трампа зробити Америку знову великою варто розуміти як обіцянку покращити життя синіх комірців: робочі місця будуть більш безпечними та високооплачуваними, робітників більше б поважали і менше зневажали.

Сині комірці та робітники середнього класу голосували за Трампа, тому що відчули, що він їх розуміє. Коріння Трампа сягають старої американської економіки, а не обробки інформації. Він хлопець нерухомості, а не розробник програмного забезпечення. У ході передвиборчої кампанії бажання заохочувати та захищати робочі місця старого стилю, що колись послужив основою для американського стилю життя середнього класу, єднало економічні заяви Трампа.

Більшість еліти поставило хрест на цих робітниках та їх надіях. У світі розробників додатків і валютних трейдерів немає місця для будівельників. У кінцевому рахунку, праві ті, хто каже, що світ відходить від старого виробничого типу економіки. Але Трамп цілком буде спроможний створити під час свого першого терміну умови і втілити бажання давно забутих синіх комірців.

Якщо йому вдасться, і перспективи американських робітників покращаться протягом наступних чотирьох років, мільйони виборців у 2020 році, ймовірно, вважатимуть, що Трамп виконав свої обіцянки, які були найбільш важливими. Оскільки багато афроамериканських та іспаномовних виборців також отримають вигоду від зростаючого попиту на синіх комірців, Трамп зможе через чотири роки працювати і з меншинами.

Є й інші способи, які Трамп може використати, щоб зміцнити свою електоральну базу. Зокрема, існують усі умови для нової хвилі субурбанізації, яка дозволила б молодим людям уникнути високих витрат міст. Просуваючи новий масовий підхід до нового покоління екс-міських жителів, адміністрація Трампа може розширити свою підтримку серед покоління Міленіуму (люди, чия молодість припала на час після 2000 року). Але про це згодом; наразі потрібно пам’ятати, що досі критики Трампа постійно недооцінювали його, а він може мати більше шансів на успіх у Білому домі, ніж його противники хочуть вірити.

Волтер Рассел Мід, The American Interest

Переклад з англійської Оксани Вергелес, для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-20 12:41:03