середа, 30 листопада, 2016, 16:12 Події
Проект «Стіна» має поліпшити озброєння армії, а не глибину ровів на кордоні, – експерти
Оборонні споруди на українсько-російському кордоні в  Харківській області. Фото: Кравченко Андрій/УНІАН
Оборонні споруди на українсько-російському кордоні в Харківській області. Фото: Кравченко Андрій/УНІАН

У 2014 році голова українського уряду Арсеній Яценюк урочисто проголосив про початок будівництва на кордоні РФ захисного муру, який назвали проект «Стіна». Однак, за два із половиною роки фортифікаційний проект, який мав би підвищити рівень безпеки на кордоні із країною-агресором, обріс корупційними скандалами.

Про це йдеться у програмі військових журналістських розслідувань «Стежками війни» (щовівторка о 21:30) на телеканалі ZIK.

Наразі кримінальні провадження через те, що гроші на побудову протитанкового муру на межі із РФ просто "закопували в землю", відкрили і НАБУ, і Національна поліція.

«Два мільйони на зведення муру перерахували приватному товариству, що було зареєстроване в Донецьку. Згодом з’ясувалось, що підприємство було фіктивним. Також тридцять два мільйони було перераховано державному підприємству «Чернігівській обласний автодор» для зведення частини муру на Чернігівщині. І двадцять два мільйони – дніпровській філії одеського підприємства «Магістраль». По усіх випадках є кримінальні провадження», – розповів експерт «Харківського антикорупційного центру» Євген Лісічкін.

Ще один фігурант гучного скандалу із проектом «Стіна» – фірма «МК Автоспецстрой», що була зареєстрована в лютому 2013 року в Харкові. Управління Держприкордонслужби у Харківській області замовило у компанії  30 000 погонних  метрів протитанкового рову на майже два мільйони гривень, себто по 60 гривень за метр. Однак, ця контора теж має ознаки фіктивності, бо за юридичною адресою, вказаною у реєстрі, «МК Автоспецстрой» ніколи не було.

Також цікавим є те, що тендер на цю ділянку кордону не оголошувався, угода з приватниками була укладена на підставі «нагальної потреби у будівництві», оскільки Україна перебуває у стані війни із РФ. До документації щодо цієї сумнівної оборудки представники неурядових антикорупційних організацій не мають доступу досі.

Як розповідають громадські активісти, що проводять моніторинг проекту «Стіна» , кошти на будівництво уряд розкидав по областях. Тому за кожні 10 кілометрів протитанкового рову відповідають різні організації.

«Гроші були роздані різним облдержадміністраціям , зокрема, й тих областей, що не межують із РФ. Загалом уряд виділив 850 млн. грн. ОДА роздали ті гроші на свій розсуд підрядникам. Дехто проводив тендер, дехто все зробив у ручному режимі. Досі ніхто не контролює,  наскільки все чисто у тих угодах і як використали кошти», – розповів юрист, представник «Реанімаційного пакету реформ» Олександр Леменов.

Найбільші обсяги «розпилених» у такий спосіб грошей, які держава виділила на будівництво славнозвісної «Стіни», зафіксували у чотирьох областях – Чернівецькій, Івано-Франківській, Запорізькій та Чернігівській.

«Ми скерували низку запитів до облдержадміністрацій з питанням, чи проводились у них аудити витрачання коштів. Ніхто такого не проводив. Вони вказують, що у них в структурі ОДА немає такого департаменту, який контролював би ті видатки. Наприклад, у Чернівецької обладміністрації була угода із підприємством «ПМК-76» на 17,5 млн. гривень. Наскільки мені відомо, поліція має претензії до цієї угоди і планує відкрити провадження. На Франківщині – аналогічно. Там на будівництво муру на кордоні з РФ відправили 53 вагони лісу, котрий, як потім з’ясувалось, не відповідав технічним вимогам. Це кваліфікується як нецільове використання коштів», – каже експерт «РПР» Олександр Леменов.

Наразі на Харківщині за 2,5 роки побудовано 120 км рокадних доріг від необхідних 180 км, прокладено 180 протитанкових ровів із 210, паркан зведений на ділянці у 62 км, хоч було заплановано прикрити 81 км. На Чернігівщині вирили 100 км протитанкових ровів з необхідних 224 км.

Натомість на озброєння для прикордонників досі немає коштів.

Військовий експерт Олег Жданов зазначає, що запобігати атаці з боку РФ на 70 відсотків має передовсім стіна із озброєння.

На думку фахівців, реалізація проекту «Стіна» має передбачати фінансування прикордонної служби і покращення боєздатності української армії. А сітка уздовж кордону і рови – це лише захист від контрабанди і нелегалів, а не важкої бронетехніки ворога.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-18 20:04:22