середа, 30 листопада, 2016, 17:07 Політика
Партія Саакашвілі: Рух під дудку Порошенка, Трампа, Григоришина чи… Садового?
Міхеїл Саакашвілі. Фото: Прилепа Олександр/УНІАН
Міхеїл Саакашвілі. Фото: Прилепа Олександр/УНІАН

Хто стоїть за спиною експресивного грузинського реформатора? Він маріонетка Порошенка, ставленик Трампа чи платний агент Григоришина? Чи стане він партнером Садового? Чи Рух Саакашвілі це копія його грузинської політичної сили чи використання українського бренду Чорновола?

Думки політиків та технологів про базис та перспективи Саакашвілі опублікувало видання Новое время.

Міхеїл Саакашвілі знову нагадав про своє існування в українській політиці, провівши акцію прихильників Руху нових сил біля пам’ятника В’ячеславу Чорноволу. Гаслом зібрання було: «Остання зима цієї Ради!». Основні вимоги – заборона політичної реклами на телебаченні, проведення ротацій у Центральній виборчій комісії України, відсутність права бути обраним у тих, хто голосував за диктаторські закони, скасування мажоритарної складової у виборчій системі та табу на переобрання народними депутатами прогульникам і «кнопкодавам».

Рух Саакашвілліпритягнутий грузинський проект чи реанімація НРУ Чорновола

Зібрання Руху відбулося біля пам’ятника В’ячеславу Чорноволу – голові Народного Руху України.

Василь Куйбіда, який нині очолює партію, відзначив, що Народний Рух України позитивно оцінив такий крок (відповідна інформація розповсюджена прес-службою партії):

«Без сумніву, В’ячеслав Чорновіл є моральним авторитетом і прикладом для усіх українських політиків. Один з батьків незалежності України, засновник і лідер Народного Руху України є ідейним натхненником для багатьох демократичних сил України – великих і маленьких, досвідчених і новоутворених. Наша політична сила, 27-річна історія якої тісно пов’язана з іменем В’ячеслава Чорновола, пишається цим. Ми щиро бажаємо успіхів Михайлу Саакашвілі та його молодому політичному утворенню у нелегкій боротьбі за відновлення суверенітету, територіальної цілісності і розбудову України».

Натомість місце зібрання і назва проекту Саакашвілі неабияк обурили сина В’ячеслава Максимовича – Тараса Чорновола. Позицію він оприлюднив у гнівному пості у facebook.

«Новий «рухівець» свої нульові досягнення в нашій країні вирішив компенсувати старим підленьким прийомом – топтатися по плечах великих українців. У Саакашвілі це вийшло майже буквально. Він топтався по плитах постаменту пам’ятника В’ячеславу Чорноволу, надіючись, що це й його зробить трошки значимішим та величнішим…»

Не розуміє обурення Бачо Корчілава, український політичний експерт, а за часів президентства Саакашвілі в Грузії – співробітник грузинського посольства в Україні. Каже, що у Саакашвілі усі його партії завжди називалися Рухами. А В’ячеслав Чорновіл – людина, яка є символом України.

Натомість політичний експерт Євген Магда переконаний, що Саакашвілі, який дійсно очолював Єдиний національний рух у Грузії – політик технологічний і намагається використати потенціал Руху в Україні.

«На жаль, його консультанти не розповіли про трагічну історію цієї партії, яку влада неодноразово намагалася розколоти. Спекуляція на імені В’ячеслава Чорновола виглядає цинічною навіть для української політики».

Бачить пряму спробу Саакашвілі притулитися до фігури В’ячеслава Чорновола і його Руху, до сильного політичного бренду, до якого багато українців досі відчувають сентименти, використати це в якості стартового майданчика і політтехнолог Тарас Березовець.

«Народний Рух України – це найуспішніший націонал-демократичний проект України. Він дав путівку в життя багатьом політикам. Він прагнув створити успішну країну. В’ячеслав Чорновіл – справжній український геній. І сформував порядок денний багатьох партій. Можна сказати, що ідеї Чорновола лежать в основі БПП, Народного фронту, Батьківщини до певної міри. В політтехнології є таке поняття як «притулитися».

Саакашвіллі + (Порошенко, Трамп, Григоришин, Садовий) = ?

Та повернімося до мітингу. На ньому екс-президент Грузії вкотре розкритикував чинну владу України, мовляв, вона методично бере під свій контроль всі телеканали і створює ілюзію політичного процесу.

«Зі мною ці штуки не пройдуть: мною неможливо маніпулювати, мене неможливо залякати тому, що у мене немає начальників. У тому числі і в кабінеті президента. Мій єдиний керівник – народ України. І так повинен думати весь уряд», – заявив Саакашвілі.

Саакашвілі наголошує на своїй незалежності, в той час як є щонайменше три версії того, хто стоїть за ним. Перша, що насправді він – ручна опозиція Петра Порошенка. Друга, що куратором є хтось у США, можливо, люди новобраного президента Дональда Трампа. І третя версія стосується союзу Саакашвілі з російським бізнесменом Костянтином Григоришиним.

Усі три версії відкидає політолог Бачо Корчілава, який вважає, що це лише домисли без доказів. Він нагадує, що в Грузії вважали Саакашвілі людиною президента Едуарда Шеварднадзе, але досі невідомо, чи була у них спільна гра.

«Усі мене запитують, хто фінансує Саакашвілі. Ось невже ви думаєте, що вранці Трамп прокидається і одразу каже, що все почекає, терміново щоб доповіли, як там Міхеїл і скільки йому треба ще грошей перевести, щоб Саакашвілі скоріше прийшов до влади в Україні? У нас традиційно усіх з кимось «пов’язують»: з Григоришиним, Коломойським, Ахметовим. Усім цікаво лише хто кого фінансує, а не результат, – акцентує експерт. – Схоже, дійсно ціль – це дочасні вибори. В політичному істеблішменті є певні розмови про це».

Відповідь на питання «Хто стоїть за Рухом нових сил?» – вважає Євген Магда – очевидна, якщо проаналізувати обіцянку майбутнього партійного лідера швидко досягти високого рівня популярності політичної сили.

«В українських реаліях популізму не уникнути. І це битиме по електорату Юлії Тимошенко та Олега Ляшка, – каже Магда. – Саакашвілі, який протягом ближчих років не може балотуватися до ВР чи на посаду Президента, не є прямим противником Порошенка, швидше, його ситуативним союзником. Яка його ціль? Він прагне стати ляльководом, розігруючи тему попиту на оновлення. Прозвучить і теза про сильну руку, адже Саакашвілі спроможний ефективно працювати лише в таких умовах».

У свою чергу Тарас Березовець вважає, що за Саакашвілі стоїть сам Саакашвілі, який розуміючи, що поки участі у виборах брати не може, прагне очолити Кабінет міністрів України. Тому йому вигідний симбіоз з Самопоміччю.

«Мета Андрія Садового – стати президентом. Мета Саакашвілі – стати прем’єром. У них був обмін взаємними реверансами і люб’язностями. Не знаю, чи буде союз. Та ідеологічно їм було б правильно об’єднатися, щоб не конкурувати за спільний електорат».

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.
* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-19 19:26:26