Новини » Світ 25 листопада, 2016, 7:53 блоги
А наш безвіз і нині там…
Тарас Шотік
кандидат економічних наук,
фахівець із бізнес-планування
Фото: dt.ua
Фото: dt.ua

Проаналізуємо основні віхи нашої безвізової одіссеї і спробуємо розібратися, де ж таки тут зраду зарито.

ПОРОШЕНКО НЕ ДАЄ УКРАЇНЦЯМ БЕЗВІЗ – тільки такого заголовку ще бракує у ЗМІ, до повного комплекту дешевих маніпуляцій!:) Чи вже був?

І от, коли всі жарти нарешті віджартовано, давайте поговоримо про серйозне. Так от, ключова теза в тому, що Україна вже давно виконала усі 144 вимоги євробюрократів. Це факт. Останні півроку затримка з їх сторони. Чому? Тут називають як об’єктивні юридичні, так і дещо конспірологічні причини. Отож, об’єктивні:

  1. Їм необхідно виробити механізм призупинення безвізу із третіми країнами – деякі країни ЄС напряму заявляють, що без виробленого механізму відкликання безвізового режиму не голосуватимуть. Скільки ця процедура займе часу? На жаль, в Європі усі питання вирішують традиційно дуже довго, а кількість комісій, комітетів і робочих груп, задіяних у процесі, змушує задуматись, що у нас, в Україні, не така вже й страшна бюрократія. В принципі, питання можуть вирішити за кілька місяців, а можуть і розглядати роками та роками. Фактично, ми просто потрапили не в той час і не в те місце: кілька років тому, коли Європу ще не поглинули мільйони біженців із арабських країн, це питання (теоретично, звісно ж) могло бути давно вирішене на нашу користь;
  2. Треба щось робити із результатами нідерландського референдуму. Нехай юристи ламають списи, був він просто дорадчим чи дорадчо-регулюючим, для влади Нідерландів це мало що змінює: піти проти задекларованої референдумом волі власного народу – вистрелити собі в ногу. Наскільки голландським правоцентристам на чолі із Рютте хочеться це робити заради бідної і далекої України – питання риторичне.

Якщо референдум все ж був дорадчо-регулюючим, виходить, що народ Нідерландів висловився однозначно проти безвізу з Україною і тоді схвалити документ про безвіз у поточному вигляді влада Нідерландів не має вже юридичного права. Виходить дійсно моторошна колізія: щоб підняти це питання ще раз, голландські прихильники України мають змінити у документі хоча б одну кому, що робить його … вже не тим документом, який ратифікували Україна та всі інші країни ЄС. Класична ситуація «всі йдуть не в ногу, один я крокую правильно»: або всім доведеться ще раз ратифікувати змінений у Нідерландах документ, або голландцям доведеться самим щось придумувати. Наголошую, на це питання (статус референдуму: дорадчий чи дорадчо-регулюючий) є різні точки зору, яка із них правильна, наразі особисто мені точно не зрозуміло. Проте для того, щоб можлива неприємність не стала сюрпризом, перераховую усі теоретичні можливості.

Ну і трохи конспірології:

  1. Українську верхівку шантажують питанням безвізу, аби прискорити імплементацію «Мінська». Всі сторони процесу страшно клянуться, що це не так, але чим довше відкладається питання безвізу і чим дужче клянуться, тим стійкіше враження, що рішення по безвізу нам не бачити, доки на Донбасі не проведуть вибори, які вирішать, кого саме із терористів делегувати до українського парламенту. Хоча, звісно, і після цього не факт, що «європейські партнери» не захочуть використати цю безвізову «морквинку перед мордою ослика» ще раз. Не секрет, до прикладу, що їх ну дуже глибоко турбують питання безпеки наших атомних електростанцій – наприклад, литовці із болгарами своїх АЕС вже позбулись, як відомо…
  2. Економічні причини: ЄС дуже не подобається підписаний Президентом мораторій на експорт лісу-кругляку – лисі Карпати якось мало обходять наших «європейських партнерів», як і незаконність більшості вирубок, а от реальні фінансові втрати європейських бізнесменів їх ще й як цікавлять. На користь цієї гіпотези свідчить те, що Порошенко після нинішнього провалу безвізу, поспішно обіцяє скасувати заборону в обмін на 600 млн євро макрофінансової допомоги Україні. От така вона – сумна доля економічної колонії.

«І що ж воно далі буде»? Важко сказати. Проблема України не в затягуванні питання безвізу, справжня проблема України в тому, що вона нафіг нікому не потрібна: ні ЄС, ні США, ні Китаю, ні навіть Росії. Тільки у статусі буфера, «нічиєї землі» між окопами протиборчих сторін, яка, як відомо, завжди випалена…

Мої товариші, коментуючи скромні аматорські опуси вашого покірного слуги (завжди підкреслюю – я всього лише простий обиватель і сприймаю «експерт» у свою адресу заледве як не образу: надто це слово дискредитоване) справедливо критикують мою любов звести все до банальних речей. Так от, сьогодні винятку теж не буде.

Шість банальних висновків від обивателя-не-експерта:

  1. Україна потрібна тільки українцям. ВСІ, без винятку ВСІ держави (та і прості люди теж) дивляться один на одного або як на партнера, або як на агресора, або як на жертву. Агресор із нас так собі. Запропонувати щось цікаве іншим для торгу? У нас ні газу, ні нафти. Лишаються земля і люди – усе це наші «європейські партнери» давно мають: гляньте на кількість іноземних агрохолдингів в Україні, гляньте на кількість студентів (найкращих, зауважте!), які щороку вступають до вишів у ЄС. Ще будуть якісь питання щодо нашого статусу в очах інших націй?
  2. Найбільше про спільні моральні цінності («європейські», «общєславянскіє» і т.п.) люблять говорити ті, хто поклав око на твої матеріальні цінності;
  3. Про європейський вибір та загальнолюдські цінності можна багато говорити, що у нас люблять. Але краще – їх сповідувати. Переведена через дорогу бабуся і прибраний на толоці парк – вагоміший вклад у перемогу загальнолюдських цінностей, ніж сотня прапорців ЄС на номерах автомобілів і тисяча лайків під постами «єврооптимістів» у ФБ. Збудована траса Київ-Будапешт і продовження залізничного швидкісного маршруту до польського Перемишля вартуватимуть більше, ніж десятки пустопорожніх самітів;
  4. Бідні родичі нікому не потрібні;
  5. Чого бідні – бо дурні;
  6. Висміювати очільника ВЛАСНОЇ держави, якого вибрали САМІ згідно УКРАЇНСЬКОГО ж закону ще у першому турі і якого, як і нас усіх, тупо киданули «партнери» – не ознака великого розуму.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-30 10:51 :33