Новини » Суспільство 24 листопада, 2016, 9:37 блоги
Дивовижний ключ у хатку, де корені твого роду
Тетяна Андрєєва
журналіст, редактор IA ZIK
Хати під стріхою в українських селах. Фото: Володимир Козюк
Хати під стріхою в українських селах. Фото: Володимир Козюк

Біленькі, чепурні, проворні. Такі хатки я пам’ятаю на Вінниччині. Колись стояли під стріхою, згодом покриті вже бляхою чи шифером. Під стріхою комора хіба могла бути, ну і хлів.

Частенько на подвір’ї ґазда зводив кам’яницю – для дітей, а батьківську залишали. От і стояла вона приземлена, але міцна, з крихітними, поділеними начетверо, вікнами, пофарбованими в блакитний.

Двері в оселю ключем дивовижним відчинялися. Така собі довга металева шпичка, яка встромлялась в отвір, розділялася з тамтого боку, й прокручуючись, ворушила заслінку.

Здавалося, ключем цим інший портал відкрити можна було. А таки в інший і потрапляв – в сінях на земляній підлозі, вкритій циновкою, завжди було темно, вогко і запах... запах, однаковий у всіх таких хатках. У кутку цебро з водою, завжди прохолодною, наче щойно з криниці.

Одна з хатів (кімнат, тобто) часто служила за кухню: були тут і п’єц, і мисник, і ліжко (лужко, старі люди казали) застелене вишитими-гаптованими простирадлами й покривалами і заставленими пірамідкою – від величезної і аж до маціпусінької, аж під стелею, – вишитими подушками.

«А це чого ти скачеш, як Марко по пеклі, по подушках? Ич, то твоє придане», – знали на нас управу.

У хатці такій на куті образ був у рушнику, а по стінах, все в тих же рушниках, фотографії-пальтрети родичів – від старого до малого.

На весну хату підбілювали, поруч мальви саджали. А може, вони самі насівались? Флокси-майори та подвір’я, затягнуте споришем. На куті, частенько, бузина, а перед хаткою забор штахетний. Деревинки теж білилом вифарбувані.

На вулиці лавка. Бабки та молодиці ввечері череду виходили стрічати, про худобу та урожай погомоніти та на чоловіка погримати. Але то вже інша історія...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-26 08:15 :12