Новини » Суспільство 20 листопада, 2016, 11:52
Дослідження показало, як українці ставляться до процесу декомунізації

Згідно результатами дослідження, проведеного Соціологічною групою «Рейтинг» у листопаді 2016 року, майже половина опитаних (48%) підтримують ідею заборони комуністичної ідеології в Україні, проти – 36%, не визначилися – 16%. За два останніх роки кількість прихильників заборони не змінилося.

Про це повідомляє Новий Формат.

dekommunizacija1

Більшість (78%) жителів Заходу, половина жителів Центру, третина жителів Півдня виступають за заборону комуністичної ідеології, тоді як на Сході таких – 18%.

Чим молодші респонденти і чим вище рівень їх освіти, тим більше вони підтримують ідею заборони комуністичної ідеології. Чоловіки виступають за заборону комуністичної ідеології відносно більше жінок. Серед тих, хто живе в селі, більше підтримують ідею заборони, ніж серед городян.

За заборону комуністичної ідеології найбільше виступають прихильники партій націоналістичного спрямування, таких як Свобода і Національний рух Яроша (більше 80%). Разом з тим найбільше противників цієї ідеї серед прихильників партії «За життя» та Опозиційного блоку (по 70%).

Третина опитаних підтримують заборону в Україні націоналістичної ідеології (40% – проти і чверть – не визначилися з цього приводу). За два останніх роки кількість прихильників заборони націоналістичної ідеології зменшилася з 40% до 35%.

Майже половина жителів Півдня, 40% мешканців Сходу, третина жителів Центру підтримують заборону націоналістичної ідеології, на Заході таких лише 20%.

Чим старше респонденти і чим нижче рівень їх доходів, тим більше вони підтримують ідею заборони націоналістичної ідеології. Жінки виступають за заборону більше чоловіків. Серед тих, хто живе у місті, більше підтримують ідею заборони, ніж серед мешканців сільської місцевості (38% і 28% відповідно).

У розрізі партійних уподобань ситуація зі ставленням до заборони націоналістичної ідеології повністю протилежна ситуації з комуністичною ідеологією. Найбільше прихильників ідеї заборони націоналізму серед прихильників партії «За життя» та Опозиційного блоку (більш 55%), найменше – серед партії Свобода і руху Яроша.

41% опитаних підтримують ініціативу демонтажу всіх пам’ятників Леніну в Україні, разом з тим майже половина респондентів (48%) виступають проти цієї ініціативи, 11% – не визначилися. На Заході найбільше (72%) підтримують цю ідею, в Центрі цей показник менше майже у два рази – 41%, на Півдні – майже в три (26%), а на Сході – в чотири рази (18%).

Чим молодші респонденти і чим вище рівень їх освіти, тим більше вони підтримують ініціативу демонтажу пам’ятників Леніну. Жителі сіл більш прихильно ставляться до ідеї демонтажу пам’ятників, ніж городяни. Чоловіки підтримують ініціативу більше жінок.

Серед прихильників партій найбільшими прихильниками ідеї демонтажу пам’ятників Леніну є прихильники Свободи та Національного руху Яроша (понад 75%). В середовищі виборців БПП, Самопомочі і Громадянської позиції прихильників цієї ідеї вдвічі більше ніж противників (орієнтовно 60% проти 30%). Зате серед прихильників Радикальної партії і Батьківщини супротивників і прихильників демонтажу майже порівну. Виборці партій «За життя» та Опозиційний блок в абсолютній більшості проти цієї ініціативи.

Ставлення до ініціативи перейменування радянських назв міст і вулиць в Україні неоднозначне. В цілому її скоріше не підтримують (57%), ніж підтримують (35%). У той же час, якщо допустити, що перейменування може відбуватися вибірково, то ставлення до ініціативи значно пом’якшується і кількість прихильників вже перевищує кількість противників (49% проти 44%). Так, 34% вважають, що потрібно перейменовувати лише ті назви, які названі на честь радянських політичних діячів, які вчинили злочини проти Українського народу і це документально доведено, 15% – усі назви, які названі на честь радянських політичних діячів. У той же час, 44% все одно не підтримують ідею перейменування вулиць взагалі, а 7% – не визначилися.

Найбільш позитивно сприймають перейменування на Заході, тоді як на Сході і Півдні переважно негативно. При цьому, чим вище рівень освіти респондентів, тим вища підтримка ідеї перейменування радянських назв міст і вулиць. Чоловіки підтримують ініціативу більше ніж жінки. Найменша підтримка ідеї перейменування – у старшій (60+ років) групі респондентів. Серед жителів села ідея перейменування має більшу підтримку, ніж серед мешканців міста.

У розрізі прихильників партій ситуація схожа з оцінкою ідеї демонтажу пам’ятників Леніну. Єдина істотна відмінність в тому, що співвідношення прихильників і супротивників відрізняється в бік збільшення останніх.

72% опитаних українців позитивно ставляться до Михайла Грушевському, 8% негативно. Близько половини позитивно оцінюють Івана Мазепу (52%) і Петра І (50%), в той же час негативне ставлення до останнього дещо більше (29% проти 22%).

До Фіделя Кастро позитивно ставляться 36%, негативно – 22%, 42% вагаються з оцінкою або взагалі її не знають.

35% позитивно ставляться до Степана Бандери, 46% – негативно, 18% вагалися з оцінкою. 26% позитивно ставляться до Симона Петлюри, 45% – негативно. Майже чверть вагаються з оцінкою відносини.

25% позитивно ставляться до Рональда Рейгану, 24% – негативно, половина – коливаються або його не знають.

Найгірше ставлення до Сталіна і Леніна – лише 22 і 25% опитаних відповідно відзначили позитивне ставлення до них. Саме ці особистості мають і високі показники негативного ставлення – дві третини негативно ставляться до Сталіна, майже 60% – до Леніна.

Динаміка свідчить про те, що кількість прихильників Сталіна за останні роки практично не змінилося (20-24%). Позитивне ставлення до Бандери значно зросло в порівнянні з показниками 2012 року (35% цього року проти 22% в 2012), і трохи збільшилася порівняно з 2014 роком (31%).

У цьому році кількість українців, які позитивно оцінюють Петра І, зменшилася порівняно з результатами 2012 року, проте залишилося на тому ж рівні, що і в 2014 році – 59% (2012) і 50% (2014, 2016). Тоді як позитивна оцінка Мазепи зросла (до 50%) порівняно з результатами 2012 (44%) і 2014 (41%) роками.

На Заході спостерігається позитивне ставлення до особистостей-українцям – Грушевський, Мазепа, Бандера і Петлюра, тоді як на Сході виражене позитивне ставлення до історичних особистостей-росіянам – Петро І, Ленін і Сталін.

Чим вище рівень освіти респондентів, тим більше виражена їх позитивне ставлення до Грушевському, Мазепу, Петлюру і Рейгану; чим нижчий рівень освіти респондентів, тим більше виражене їх позитивне ставлення до Леніна і Сталіна.

Серед тих, хто проживає у селі, більш позитивно оцінюють Грушевського і Бандеру і більш негативно Петра I, Кастро, Леніна і Сталіна.

Прихильники партії Свобода краще ставляться до Грушевського, Мазепи і Бандери, прихильники БПП позитивно оцінюють Грушевського, Мазепу, Бандеру і Петлюру. Серед тих, хто підтримує Самопоміч, позитивною оцінкою виділили Грушевського, Мазепу і Бандеру. Прихильники партії Опозиційний блок найбільш позитивно оцінили Петра I, Леніна і Сталіна.

Аудиторія: населення України віком від 18 років. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіоном і типом поселення. Вибіркова сукупність: 2000 респондентів. Особисте формалізоване інтерв’ю (face-to-face). Помилка репрезентативності дослідження: 2.2%. Терміни проведення: 4-11 листопада 2016 р.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-02-19 20:37 :47