Новини » Економіка

Нині в Україні сплачують менше половини реальної вартості електроенергії, – Львівобленерго

Фото: tOrange.biz

Навіть після здійснення декількох етапів підвищення тарифів на електроенергію сьогодні населення фактично сплачує менше половини реальної вартості електричної енергії. У серпні 2016 року тарифи на електроенергію для населення відшкодували 33,6 % економічно обґрунтованих витрат з виробництва, передачі та постачання електроенергії. Реальний економічно обґрунтований тариф на електричну енергію для населення у серпні становив 2,25 грн за 1 кВт∙год (з ПДВ).

Про це сьогодні у Львові під час зустрічі представників комунальних підприємств із мешканцями Львівщини розповів начальник відділу тарифного планування «Львівобленерго» Володимир Мигаль.

Зокрема, він розповів про структуру тарифу на електроенергію для населення і зазначив, що орган державного управління, що відповідає за встановлення тарифів на електроенергію є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

Так, за його словами, роздрібні тарифи (у тому числі економічно обґрунтовані тарифи на електроенергію для населення) формуються за ринковою формулою, що складається із закупівельної ціни електричної енергії на оптовому ринку електричної енергії та/або у безпосередніх виробників електричної енергії (питома вага у загальній вартості сягає 84%); тарифу на передачу електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами відповідного класу напруги ліцензіата з постачання електричної енергії за регульованим тарифом, на території ліцензованої діяльності якого перебуває споживач; складової, яка забезпечує покриття витрат з постачання електричної енергії (тариф на постачання); нормативних технологічних витрат у місцевих (локальних) електричних мережах.

Також пан Мигаль зазначив, що одним із факторів зростання середньозваженого роздрібного тарифу на електричну енергію є девальвація гривні до американського долара.

Зростання тарифів на електричну енергію протягом 2006 – 2014 років відбулося у зв’язку із суттєвим зростанням вартості енергоносіїв та об’єктивним процесом зростання суми дотування окремих категорій споживачів (в першу чергу населення) внаслідок застосування фіксованих (знижених) тарифів на електроенергію (обсяги перехресного субсидіювання) відповідно до законів України та рішень Кабінету Міністрів України. Так дотації протягом 2006 – 2015 років зросли з 5,4 млрд грн до 43,8 млрд грн (без ПДВ) або в 8,1 рази. За 2015 рік ці дотації становили 43,8 млрд грн. (без ПДВ), що складає понад 30 % в структурі ОРЦ.

Навіть після здійснення декількох етапів підвищення тарифів на електроенергію сьогодні населення фактично сплачує менше половини реальної вартості електричної енергії. У серпні 2016 року тарифи на електроенергію для населення відшкодували 33,6 % економічно обґрунтованих витрат з виробництва, передачі та постачання електроенергії. Реальний економічно обґрунтований тариф на електричну енергію для населення у серпні становив 2,25 грн за 1 кВт∙год (з ПДВ). Тобто діючий середній тариф – 93,2 коп. /кВт∙год (з ПДВ) у 2,4 рази менший, ніж економічно обґрунтований рівень у 225 коп./кВт∙год (з ПДВ).

Громадська діячка Ольга Яремків запитала у пана Мигаля, хто є власником Львівобленерго, але відповіді так і не отримала. Також вона зазначила, що невідомим є рух коштів по особових рахунках споживачів.

Інша представниця від громадськості зауважила, чому двозонний (денний і нічний) лічильник на електроенергію, вночі обліковує лише 8 годин?. На її думку, це несправедливо.

Loading...