Українські дисиденти, члени Української Гельсінської групи (УГГ) є прикладом для сучасної молоді.
Про це йшла мова на ювілейному форумі з нагоди 40-ліття Української Гельсінської групи, який відкрився сьогодні у Львові і на який прибуло близько ста колишніх політв’язнів радянських таборів і дисидентів.
Учасники форуму згадували, як і в яких умовах створювалася УГГ, як продовжувала боротьбу, незважаючи на арешти активістів радянською владою, а також те, яку роль ця група відіграла у здобутті української незалежності. Разом з тим, постійно звучали паралелі з сучасністю, а в певний момент обговорення навіть звелося до дискусії щодо мовного питання в Україні.
«Сьогодні ми знову змушені відстоювати нашу незалежність. Але тепер ми сильніші, бо ми пам’ятаємо тих, які були перед нами», – заявив голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Євген Бистрицький, виконавчий директор Міжнародного фонду «Відродження», що разом з Національним Ендавментом за демократію (США) надав фінансову підтримку для проведення форуму, заявив, що боротьба за гідність, яку вели від часу заснування члени УГГ, сьогодні продовжується, і вона збігається з національно-визвольною боротьбою України.
«Вийшло так, що наш північний сусід якраз бореться проти гідності і прав людини», – сказав Бистрицький.
Модератор форуму – колишній політв’язень, член-засновник УГГ, віце-ректор Українського католицького університету Мирослав Маринович зазначив, що у нинішній час форма протистояння така сама, як тоді, коли вони сиділи у таборах. «Це загальнолюдські цінності, на які спирається людська цивілізація. І якщо ми будемо на них опиратися, ми переможемо», – наголосив він.
Президент УКУ, єпископ Борис Ґудзяк відзначив, що мало яка організація досягла такого успіху, як Гельсінська спілка.
«Ви звалили тюрму народів. Не було більшого виклику у ХХ столітті, як зберегти людину перед лицем тоталітарної системи. І ви це робили духом, молитвою, порядністю і правдою. Ви своє завдання виконали. Тепер молодим людям треба вчитися від вас», – сказав він.
Колишній дисидент, директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров підкреслив, що питання прав людини набирає політичного і навіть геополітичного значення. Також він зазначив, що хоча УГГ була правозахисною організацією, більшість у ній становили люди з політичним баченням.
За його словами, зараз в Україні працюють сотні правозахисних організацій, які продовжують ту діяльність, яку вела УГГ.
Нагадаємо, 9 листопада виповнилося 40 років від дня створення Української гельсінської групи, яка взяла за основу своєї боротьби за права людини здобутки відомого Прикінцевого акту Гельсінських угод.
Сьогодні у Львові відкрився ювілейний форум з нагоди 40-ліття Української Гельсінської групи. Він пройде у приміщенні Українського католицького університету. На дисидентський Форум з’їхалися близько ста колишніх політв’язнів із 15 країн світу, включно з Україною (Білорусь, Вірменія, Грузія, Естонія, Ізраїль, Канада, Латвія, Литва, Німеччина, Польща, Росія, США, Україна, Франція, Чехія).
Російський політичний і громадський діяч, учений-біофізик, правозахисник і політв’язень заявив, Гельсінський правозахисний рух сьогодні перебуває у дуже серйозній кризі, початок якій поклала криза Московської Гельсінська групи.
Колишній політв’язень, народний депутат України Юрій Шухевич зазначив, що в незалежній Україні борці за волю України, які відсиділи свого часу у радянських таборах, є найбільш упослідженими.