середа, 19 жовтня, 2016, 12:35 Світ
Провал «російської весни» на Балканах: Чорногорія виходить з-під впливу Москви
Парламентські вибори у Чорногорії. Фото: ZIK/EPA/BORIS PEJOVIC
Парламентські вибори у Чорногорії. Фото: ZIK/EPA/BORIS PEJOVIC

У неділю, 16 жовтня, у Чорногорії відбулися чергові парламентські вибори, які підтвердили, що ця балканська країна з 621-тисячним населенням активно відривається від постсоціалістичного минулого і взяла курс на європейську інтеграцію.

Про це для Європейської правди пише аналітик Українського незалежного центру політичних досліджень Віталій Мартинюк.

Експерт відзначає, що на тлі окремих спроб дестабілізації Балканського регіону, не без участі Кремля, стабільність Чорногорії має важливе значення для усієї Європи.

Проведені вибори стали четвертими після проголошення незалежності Чорногорії від Сербії у 2006 році. Явка становила 72%, що вказує на усвідомлення чорногорцями відповідальності за свою країну.

Незважаючи на деякі порушення в день голосування: оголошення імен виборців, шість зафіксованих бійок, наявність партійної реклами і партійних активістів, які намагались вплинути на виборців, вибори в цілому, за оцінками міжнародних спостерігачів, були проведені відповідно до демократичних процедур.

За попередніми підрахунками, перемогу знову отримала правляча Демократична партія соціалістів (ДПС) Міло Джукановіча, чинного прем’єр-міністра Чорногорії. Його партія набрала 41% голосів, що дозволяє їй розраховувати на 35 із 81 мандата. Для формування коаліції (не менше 42 мандатів) ДПС необхідно буде об’єднуватися.

Враховуючи, що традиційні коаліційні партнери ДПС – Соціал-демократична партія і партії меншин – проходять до нового складу чорногорського парламенту, то чинний прем’єр-міністр і лідер ДПС Міло Джукановіч може розраховувати на формування коаліції та нового чорногорського уряду.

«Це означає, що Чорногорія продовжить реалізацію нинішнього зовнішньополітичного курсу європейської і євроатлантичної інтеграції. Вже найближчим часом, після ратифікації усіма країнами-членами НАТО угоди про членство Чорногорії в Альянсі, ця балканська країна може стати 29-м членом НАТО», – відзначає експерт.

Віталій Мартинюк також відзначає, що день виборів у Чорногорії не минувся без надзвичайних ситуацій: чорногорська поліція затримала 20 громадян Сербії. Згідно зі звинуваченням, група планувала напасти на людей, які зібралися перед парламентом, щоб почути результати виборів, та штурмувати будівлі в столиці і оголосити перемогу «окремих партій на виборах».

«Малоймовірно, що офіційний Белград безпосередньо причетний до діяльності сербської злочинної групи, оскільки нинішня влада Сербії дотримується політики, направленої на набуття членства країни в ЄС. Втім, привертає увагу те, що оприлюднені чорногорською прокуратурою зірвані плани злочинців дуже нагадують сценарії, які реалізовували російські і проросійські сили на сході України у 2014 році. А отже, не виключена зацікавленість зовнішніх сил, перш за все Росії, в дестабілізації ситуації в Чорногорії та недопущенні її руху до членства в ЄС і НАТО», – наголошує Віталій Мартинюк.

Експерт пояснює: маленька Чорногорія важлива для Росії, бо Кремль вважає Балканський регіон своєю традиційною сферою впливу. По-друге, з Чорногорією Росія має тісні фінансово-економічні зв’язки, і для неї було б вигідно утримувати її у стані «підконтрольної», в певному сенсі, країни. По-третє, Росія розглядає вступ балканських держав до НАТО як удар по своїх національних інтересах у Європі.

Втім, підтримка Чорногорією територіальної цілісності України і засудження російської агресії та перспективи формування в Чорногорії проєвропейської коаліції й уряду свідчать про остаточний вихід цієї країни з-під впливу Москви.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-19 15:34:42