середа, 19 жовтня, 2016, 10:31 Суспільство
Круковський: Єврейська «Служба порядку» у Голокост допомагала німцям переслідувати євреїв
На фото відзнака єврейської поліції в гетто
На фото відзнака єврейської поліції в гетто

Коли президент Ізраїлю звинувачував українців та членів ОУН у причетності до розстрілів у Бабиному Яру, він ні слова не сказав про безпосередню участь самих євреїв у Голокості.

Про це на своїй Фейсбук-сторінці пише історик, старший науковий співробітник Музею національно-визвольної боротьби у Львові Орест Круковський. Подаємо допис у повному обсязі.

Варто знати, що єврейська внутрішня поліція, чи як їх називали «Служба порядку» активно допомагала німцям у переслідуванні інших євреїв, у тому числі у їх відправленні до концтаборів. Чисельність таких загонів залежала від чисельності населення гетто. Так, наприклад, у Варшавському гетто у «Службі порядку» служили близько 2500 осіб, у Лодзі – 1200, у Львові – близько 500. Поліцейському видавався кийок і він мав майже необмежену владу усередині гетто.

У міру швидкого посилення режиму в гетто поліцейські не знали пощади. Їх аргументом було: «Що ви від нас хочете: не ми, так німці зроблять це». Поліцейські в багатьох випадках були ще жорсткіше, ніж німці. Хабарництво і побори у варшавському гетто досягло астрономічних розмірів. Члени «юденрата» і єврейська поліція наживали на цьому фантастичні бариші.

Наприклад, в гетто німцями було дозволено мати лише 70 хлібопекарень, паралельно ж існувало ще 800 підпільних. Вони використовували нелегально провезений в гетто сировину. За ідеєю, євреї, службовці в поліції і адміністрації повинні були б ховати їх від німців і радіти – більше євреїв-одноплемінників виживе від додаткового хліба. На ділі ж власники таких підпільних хлібопекарень обкладалися великої «мздою» своєї ж поліцією і «юденрата» – в разі відмови платити їх чекало викриття перед нацистами.

Єврейська поліція брала «мзду» також з контрабандистів, які привозять в гетто продовольство та інші речі. Контрабандним перевезенням товарів займалася, до речі, і сама єврейська поліція. Спочатку єврейські поліцейські мали можливість залишати межі гетто. Вони цим користувалися і щодня проносили продукти, які продавали по шаленим цінами.

Через кілька місяців німецькі власті почали заарештовувати єврейських поліцейських поза межами гетто. Поліція і агенти-євреї, які служили німцям, видавали євреїв-підпільників.

Члени «юденрат», міцно пов’язані з поліцією, також тероризували населення гетто. «Юденрат» займався розподілом харчування в гетто, що давало серйозний привід для збагачення – в 1941 році надходження від продажу хлібних талонів становили понад дві третини доходів «юденрата».

В «юденрат» примудрялися брати мзду навіть з вуличних жебраків…

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
2018-01-22 06:31:12