Новини » Економіка

Контрабанда у зоні АТО працює за схемами Придністров’я чи Південної Осетії, – журналіст

Із 2015 року з контрабандою у зоні АТО боролися, створені самим президентом, зведені мобільні групи. Добровольцям вдалось скоротити обіг нелегальних товарів аж на сімдесят відсотків. Та, тільки но бійці перекрили малі шляхи збуту контрабанди, військове керівництво прибрало підрозділи із передової.

Про це йдеться у сюжеті підсумкового проекту «Перші про головне. Деталі» (щосуботи о 21:00 на телеканалі ZIK).

Контрабанда є чи не найбільшою невійськовою проблемою у зоні АТО – відколи у листопаді 2014 року на непідконтрольні Києву території заборонили ввозити українські товари. Та у тамтешніх магазинах чи супермаркетах не приховують,звідки привезли овочі – на цінниках красується позначка «Україна». І потрапляють вони туди саме контрабандою.

Перші дієві кроки у боротьбі з «чорним експортом» почались у 2015 році, коли за цю роботу взялися добровольці. Одним із них був Родіон Шовкошитний. Чоловік воював на Савур-могилі і став членом так званих зведених мобільних груп, які й розпочали війну із контрабандою. Наказ про створення семи таких підрозділів Президент Порошенко віддавав особисто.

«Нас наділили широкими повноваженнями. У плані пересування ми були взагалі нікому не підзвітні»,– каже Радіон та додає: контрабанда – це кров у тілі війни. Абсолютно всюди рано чи пізно пропускали «особливі» фури. Деякі машини навіть різноманіттям товарів нагадували супермаркети.

«Лише за перші два місяці 2016 року було затримано товарів на вісім мільйонів гривень»,– пригадує волонтер.

Та чим дорожчий вантаж, тим серйозніші структури за ним стоять. Найпростіший спосіб контрабанди – коли місцеві перевозять товари на своїх легкових автомобілях. Їх кількість за день можна було вимірювати сотнями. Та вищий рівень контрабанди – це фури. Там крутяться на багато більші суми. Радіон пригадує, як за один день вдавалося затримувати вантажівку із медикаментами, електротехнікою, спиртним та продуктами. Середня ціна кожного вантажу коливається від 300 до 500 тисяч гривень.

«Не має конкретно якоїсь людини чи якоїсь структури, яка б сама прикривала усю контрабанду у зоні АТО. Є певна кількість каналів і хто зміг влізти, той і доїть»,– пояснює Родіон.

Ще одна розповсюджена схема – так званий перерваний транзит. Далекобійник їде на кордон із Росією, розмитнюється, нібито, на Казахстан, та щойно заїжджає у РФ, змінює маршрут, адже звідти потрапити на окуповані території значно простіше.

Радіон зазначає: із цих всіх способів вдалось побороти лише прикривання контрабанди, та й то не до кінця. Адже мобільні групи наштовхнулись на колосальний опір з обох сторін.

Тим часом журналіст Олексій Бобровніков вивчає проблеми контрабанди на війні вже не перший рік. Він теж працював із спецгрупами волонтерів та силовиків. Чоловік розповідає: військові не дуже раділи появі борців із чорним товаром.

«Військовослужбовці погрожували мобільній групі розстрілом, якщо та піде далі. Звучало: «Ми відкриємо вогонь на ураження,збирайте там, тут нічого збирати», – пригадує Олексій. 

На думку журналіста, боротьба із контрабандою в АТО – лише інструмент для контролю чорного обігу. Аби гроші потрапляли у кишені «правильних» людей, потрібно було перекрити дрібні канали, котрі не хотіли ділитись.

«За рахунок того,що частина цих вен перекрита, відкривається величезна артерія. Туди можна поставляти все, що завгодно. Це все дуже схоже на те, що ми спостерігаємо у Придністров’ї чи Південній Осетії», – вважає Бобровніков.

На його думку, щойно схема запрацювала, і контрабандисти кинулись платити, усіх, хто заважав заробляти на поставках терористам просто різними способами прибрали із АТО. Та звичайно, прямих доказів причетності будь-кого із військового керівництва не мають ані волонтери, ані журналісти.

За десять місяців роботи зведені мобільні групи зменшили обсяги нелегальних товарів на 70 відсотків. Тоді контрабандисти були вимушені відмовитися від вантажівок, та доставляти нелегальний товар ледь не чагарниками. Та, судячи зі звітів спецслужб, щойно волонтерів прибрали із передової,багатотонні поставки повертаються.

Loading...