Новини » Події

Польські митники не перевірили потяг на контрафакт на прохання журналістів, – експеримент ZIKу

Україна – центр тютюнової контрабанди на експорт до Європи. Споживачами нелегальної продукції є країни, де тютюнові вироби мають дуже високий акциз, зокрема це Німеччина, Франція, Італія, Великобританія та Іспанія. Журналісти телеканалу ZIK вирішили провести експеримент та прослідкувати, якими шляхами конрафакт потрапляє до Європи.

Про це йдеться у сюжеті проекту соціальних журналістських розслідувань «Брат за брата» (щонеділі о 22:00 на телеканалі ZIK).

Середня вартість пачки сигарет в Україні складає близько 15 гривень, тоді як у Європі – 100 гривень. Якби виготовлені цигарки продавали в Україні чи експортували законно, то бюджет отримував би десятки мільйонів гривень щомісяця. Натомість сьогодні державна казна втрачає від таких схем близько 2 мільярдів гривень щоквартально.

Український уряд публічно пообіцяв задовольнити одну з головних вимог ЄС – ліквідацію контрафакту на кордоні та анонсував створення спецзагонів для боротьби з контрабандою – так званої «Чорної сотні».

Однак відчутних результатів, вважає голова Закарпатської області Геннадій Москаль, новопризначені силовики не досягли. Адже контрабанда, зокрема і в одному з найбільш проблемних регіонів – на Закарпатті – й надалі процвітає.

Так званий зелений кордон, який розділяє Україну від Румунії – найпопулярніший серед контрабандистів. Кожного місяця прикордонники виловлюють тут щонайменше десять караванів з українськими цигарками.

Більшість порушників переходять кордон під амфетаміном. Адже звичайна людина не здатна подолати цю відстань з такими бар’єрами, ще й несучи на собі кілька ящиків контрафакту. Спіймані порушники відбуваються звичайним штрафом, тому з’являються тут знову і знову. Деяких прикордонники вже впізнають в обличчя.

«Обсяги можуть сягати від 2-3 до 30-60 ящиків. Переправою тютюнової продукції не займається одна людина. Якщо на кордоні ми затримуємо порушників, то це, переважно, люди, які просто здійснюють переміщення. Сам організатор наразі залишається в тіні», – розповів прес-секретар Чернівецького прикордонного загону Сергій Бровко.

Найбільшими постачальниками дешевих цигарок до Європи є тютюнові фабрики. За часів Януковича більшість з них належала екс-міністру внутрішніх справ Захарченку. Після Революції на великий ринок вийшли нові персонажі.

Зокрема Львівська тютюнова фабрика є одним із тих підприємств, до якого виникає найбільше запитань. Директором підприємства є Григорій Козловський. Він володіє мережею елітних ресторанів, готелів та є однією з найбагатших людей України.

До ЄС сигарети переправляють у навантажених дельтапланах, підводних човнах, автомобілях і навіть начиняють ними дерев’яні бруси, та найбезпечнішим і найпростішим шляхом залишається залізниця.

Потяги з міжнародним сполученням, як от Київ-Варшава, за один рейс можуть перевезти прихованої продукції на мільйони гривень. Контрабанду маскують у бічних панелях, стелі та безлічі інших шпарин, яких у багатовагонному експресі вдосталь.

Журналісти вирішили прослідкувати за можливими шляхами збуту контрафактних цигарок і вирушили на потязі до сусідньої Польщі. Уже ближче до кордону, в одному із купе, вони запідозрили дивні дії провідника. Він щось активно заклеював скотчем у бічних стінках.

Працівники ЗМІ перечекали перевірку на український митниці, яка минула без інцидентів. Проте вже у Польщі кореспондент повідомив правоохоронців про підозріле купе та попросив провести там перевірку.

«Ми – журналісти з України і проводимо експеримент про збут нелегальної тютюнової продукції, яка перетинає кордон із Європейським Союзом. Ми чули дивні звуки у сусідньому купе, ніби там щось виймали та переховували. Ми просимо перевірити цю інформацію. До того ж, неповнолітню дівчину, яка зараз у тому купе, переселили туди перед перевіркою, щоб відвести підозри», – повідомив журналіст.

Правоохоронці подякували за інформацію та пообіцяли, що повідомлять колег з митної служби про це. Однак після того, як польські митники уважно вислухали журналістів, перевірку так і не провели, тому потяг рушив далі. 

Loading...