Новини » Події 26 вересня, 2016, 7:07
Фахівці б’ють на сполох: червонокнижний водяний горіх вбиває рибу у Дніпрі
Червонокнижний водяний горіх. Фото: nbnews.com.ua
Червонокнижний водяний горіх. Фото: nbnews.com.ua

Шкоди каскаду Дніпровських водосховищ завдає не тільки браконьєрство, незаконний видобуток піску, виробничі і побутові скиди, а й внесена до Червоної книги рослина – водяний горіх (чилім, рогульник, бичача голова), – яка розмножилися настільки, що покриває величезні водні площі. Горіх негативно впливає на екосистему Дніпра, завдаючи колосальної шкоди рибним запасам.

Про це повідомляє прес-служба Держрибагентства.

З 2009 року водяний горіх було занесено до Червоної Книги, тому знищувати його суворо заборонено. Але, за словами експертів, 14 квадратних кілометрів Київського водосховища заросло цим «загарбником». За останні кілька років неконтрольовані розростання чиліму зменшили рибопродуктивність водосховища на 35-40%. Існуючі зарості водяного горіха призводять до зменшення рибопродуктивності у середньому на 400 тонн щорічно. Така ситуація спричинена тим, що ця рослина сповільнює розвиток фітопланктона – генератора кисню. Під ним риба не живе – там «мертва вода».

Червонокнижний водяний горіх. Фото: nbnews.com.ua
Червонокнижний водяний горіх. Фото: nbnews.com.ua

Восени вся маса горіха опускається на дно і там гниє. Це стає причиною зимового задухи, під час, якої гинуть десятки тонн риби. Та й для людини рослина небезпечна: колючі, з величезними шипами плоди хвилі розносять берегами, тому травмуються відпочивальники на пляжах (колючки легко пробивають підошву літнього взуття).

Червонокнижний водяний горіх. Фото: nbnews.com.ua
Червонокнижний водяний горіх. Фото: nbnews.com.ua

Ця невинна на перший погляд рослина з Червоної Книги все більше окуповує і губить вітчизняні водойми, йдеться у повідомленні. Плодючість її настільки колосальна, що водяний горіх можна зустріти сьогодні майже в кожній водоймі.

Ще недавно чилім вважали червонокнижною рослиною майже у всіх європейських країнах. Але після того, як він неймовірно розрісся, завдаючи шкоди водоймам, фактично всі країни викреслили його зі своїх Червоних Книг. Заповідним він залишився тільки в Литві і у нас.

Аби подолати цю проблему, 26 вересня о 15:00 в приміщенні Держрибагентства (Київ, вул. Січових Стрільців, 45а) відбудеться круглий стіл «Негативний вплив водяного горіха на екосистему Київського водосховища: шляхи виходу з ситуації».

Червонокнижний водяний горіх. Фото: nbnews.com.ua
Фото: nbnews.com.ua

Протягом кількох місяців експерти вели системну роботу із виїзними нарадами на водосховище та засіданнями щодо неконтрольованого розростання водяного горіха. Під час круглого столу цей процес має бути фіналізовано та запропоновано вирішення проблемної ситуації. Рішення повинно бути комплексним, адже питання розростання водяного горіха вийшло за межі Київського водосховища і стає загальнодержавною екологічною проблемою, йдеться у повідомленні.

В заході візьмуть участь представники від Держрибагентства, Міністерства екології та природних ресурсів, Державної екологічної інспекції, Держводагентства, Інституту рибного господарства Національної аграрної академії наук, Інституту гідробіології, Інституту біології НАН України, Національна екологічна рада України, Асоціації рибалок України, Асоціації рибопромисловиків Київського водосховища, представники рибопромислових підприємств та природоохоронних громадських організацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-12-01 12:26 :28