Новини » Суспільство

144 роки тому народилася найпрекрасніша Баттерфляй – Соломія Крушельницька

Соломія Крушельницька. Фото: portal.prolisok.org

23 вересня 1872 року народилася одна із найвидатніших співачок світу – Соломія Крушельницька. Виступати з нею на одній сцені вважали за честь Енріко Карузо, Тітто Руффо, Федір Шаляпін. Італійський композитор Джакомо Пуччіні подарував співачці свій портрет з написом «Найпрекраснішій і найчарівнішій Баттерфляй». Успіхи Крушельницької на оперних сценах світу були успіхами і визнаннями української музики й мистецтва.

Соломія Крушельницька народилася у с. Білявинці, Бучацького району, Тернопільської області у родині священика. Походить із шляхетного й старовинного українського роду Крушельницьких гербу Сас.

Крушельницька закінчила Львівську консерваторію Галицького товариства. Перший оперний дебют співачки відбувся 15 квітня 1893 року. Вона зіграла роль Леонори у виставі італійського композитора Гаетано Доніцетті «Фаворитка» на сцені Львівського міського театру Скарбка.

Ще під час навчання у консерваторії Соломія Крушельницька отримала запрошення від польського Львівського оперного театру, проте вона прагнула української опери, якої на той час не існувало. Для того, щоб продовжити навчання, співачка вирішила їхати до Італії.

Згодом почалися її тріумфальні виступи на сценах театрів світу: Італії, Іспанії, Франції, Португалії, Росії, Польщі, Австрії, Єгипту, Аргентини, Чилі. У 1920 році Крушельницька в зеніті слави залишає оперну сцену, виступивши останній раз в неапольському театрі.

У серпні 1939 року співачка відвідала Галичину і через початок Другої світової війни не змогла повернутися в Італію. Після приєднання в листопаді 1939 року Західної України до СРСР нова влада націоналізувала будинок артистки, залишивши їй тільки чотирикімнатну квартиру, у якій вона жила із сестрою Ганною. Під час німецької окупації Львова Соломія Крушельницька дуже бідувала, тому давала приватні уроки вокалу.

Мешкаючи й викладаючи в Радянському Союзі, Соломія Крушельницька довго не могла отримати радянського громадянства, залишаючись підданою Італії. Нарешті, написавши заяву про передачу своєї італійської вілли й усього майна радянській державі, Крушельницька стала громадянкою СРСР. Віллу відразу продали, компенсувавши власниці мізерну частину від її вартості.

Велика співачка померла 16 листопада 1952 року. Поховали Соломію Крушельницьку у Львові на Личаківському кладовищі поруч з могилою друга і наставника – Івана Франка.

У 1993 році у Львові іменем С.Крушельницької названо вулицю, де вона прожила останні роки свого життя. В квартирі співачки відкрито меморіальний музей Соломії Крушельницької.

Сьогодні ім’я С. Крушельницької носять Львівський оперний театр, Львівська музична середня школа, Тернопільське музичне училище (де виходить газета «Соломія»), 8-річна школа в селі Біла, вулиці у Києві, Львові, Тернополі, Рівному, Бучачі, пише Вікіпедія.

Loading...