Новини » Суспільство 9 вересня, 2016, 12:20
Олександра Коваль: Читати – щоб вижити
Президент ГО «Форум видавців», організатор Національного книжкового «Форуму видавців у Львові» Олександра Коваль під час відкритого інтерв’ю у Львові з поетесою, громадською діячкою Мар’яною Савкою. Фото: ZIK
Президент ГО «Форум видавців», організатор Національного книжкового «Форуму видавців у Львові» Олександра Коваль під час відкритого інтерв’ю у Львові з поетесою, громадською діячкою Мар’яною Савкою. Фото: ZIK

Читати треба, аби жити, вижити – щоб розвиватися. Інформаційний простір перенасичений інформацією. Люди мають навчитися відрізняти правдиве від неправдивого. І допоможе їм в цьому тільки вміння правильно читати.

Про це під час відкритого інтерв’ю у Львові з поетесою, громадською діячкою Мар’яною Савкою зазначила президент ГО «Форум видавців», організатор Національного книжкового «Форуму видавців у Львові» Олександра Коваль.

Зустріч відбулася у рамках культурного проекту «12 неймовірних жінок про цінності, які творять людину». Цей проект має соціальну складову – допомогти Львівській обласній дитячій лікарні ОХМАТДИТ обладнати кімнату, щоб там було затишно і діти могли бавитися та відпочивати.

Основною темою розмови з Олександрою Коваль була книга. Це і не дивно, адже вже наступного тижня розпочнеться подія, на яку із нетерпінням чекають усі книгомани і не тільки – Форум видавців.

Президент ГО «Форуму видавців» розповіла про книгу як найвищу цінність, про книгу як вибір життя, про те, як же з’явилась та велика любов до читання.

«Любов до книги почалась з першого погляду (сміється). Як тільки я її побачила, полюбила відразу. І ця любов супроводжує мене дотепер. Свої перші кишенькові гроші я почала витрачати саме на літературу. Це ще було в дошкільному віці. У нас в кіоску з пресою продавали і книжки. Перше, що я придбала – це було велике видання Андрія Чайковського «Олюнька». У мене була манія до товстих книг. Ніщо маленьке мене не цікавило. І мабуть, це якось на Форумі видавців відбилось – мене не цікавлять маленькі заходи», – ділиться спогадами Олександра Коваль.

Роздумуючи над тим, в чому ж цінність книги, п. Олександра переконана, що саме в тому, що є у книжках – добро, любов, відповідальність, дружба…

«Усі життєві цінності подані у книгах. Не всім дітям пощастило, щоб народитися в тих родинах, в яких плекають любов та ласку. Кожна дитина повинна знати, що таке дружба, братерство, відповідальність, взаємодопомога. Тому й потрібно привчати малечу до читання, знайомити її з іншим світом: без зла і ненависті. Навіть пропри Інтернет, слід надати їй доступ до літератури. Тільки там вона зможе для себе знайти приклади героїв для наслідування, що допоможе або підкаже, як поводитись в тих чи інших ситуаціях», – зазначає громадська діячка.

Вона переконана, що читати треба, аби жити, вижити, щоб розвиватися: «Читати необхідно, щоб вижити. Інформаційний простір перенасичений інформацією. Люди мають навчитися відрізняти правдиве від неправдивого. Вони мають побудувати для себе якісь системи координат, щоб потім орієнтуватися в непростому світі. І допоможе їм в цьому тільки вміння правильно читати.

Наше життя набирає стрімких обертів: нові технології, нові професії. Щоб це все освоїти, треба добре думати головою. А думати можна навчитися, тільки базуючись на тому, що ви прочитали».

Щодо популяризації читання, то Олександра Коваль не заперечує, що вона можлива через Інтернет та телебачення: «Не певна, що у кожному селі буде бібліотека. Людям, які зараз там живуть, вони просто не потрібні. Сільська громада не готова утримувати бібліотеки. І ми їх вже не переконаємо. Тому діти повинні навчатися користуватися Інтернетом. Думаю, що скоро доступ до Мережі буде скрізь.

Також нам потрібно вимагати кращого контенту на телебаченні. Слід добиватись екранізації класичних, художніх фільмів, розвивальних передач. На різних телешоу повинні говорити про книги, новинки, повинні закликати до читання. Саме так створюються традиції. Але зараз насправді ситуація не така вже і критична. У ЗМІ постійно говорять про книжки, наголошують на важливості читання», – акцентує президент ГО «Форум видавців».

За її словами, книжковий ринок зараз цілком у хорошому стані, відчутні зміни. З’явилось достатньо багато цікавих та важливих книг, видавництв, існує здорова конкуренція. А також якісно зросла аудиторія читачів.

«Я сама ніколи ще не бачила разом такої великої кількості прекрасних книжок, які надійшли до нас на цьогорічний Форум видавців. Стався великий ривок. Видавці стали краще розуміти свого читача. А також з’явилось більше людей, які готові платити за хороші та якісні книжки.

Але є, на жаль, одна проблема – недостатня кількість авторів в Україні. Як на таку країну, то це мало б бути в 10 разів більше, ніж є зараз. Адже саме через кількість потім з’являються ті унікальні твори, які стають бестселерами. І розраховувати на те, що тільки Сергій Жадан та Макс Кідрук чи Марія Матіос будуть весь час писати – не потрібно. Повинні з’являтися нові автори, які експериментуватимуть зі змістом, формою, шукатимуть все нових читачів, відповідатимуть новим потребам», – зазначила Олександра Коваль.

Нагадаємо, Форум видавців у Львові відбудеться 15-18 вересня.

Підготувала Мирослава Прокопюк
ІА ZIK

Довідка.

Олександра Коваль – український громадський діяч. Президент ГО «Форум видавців», яка ініціює та організовує заходи, скеровані на розвиток видавничої галузі, промоцію книги в Україні та за кордоном.

Також займається організацією та проведенням: Львівського національного книжкового ярмарку «Форум видавців у Львові» з 1994, Львівського дитячого книжкового ярмарку «Форум видавців – дітям» з 2007; Київського книжкового ярмарку «Форум видавців у Києві» 2005-2006, 2008; всеукраїнського (з 1997), а згодом – міжнародного Львівського літературного фестивалю з 2006; всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія» з 2002; благодійної акції «Подаруй дитині книжку» – збір книжок для бібліотек дитячих будинків, інтернатів, шкільних бібліотек в сільській місцевості з 2006.

Автор численних публікацій в ЗМІ, що стосуються українського книжкового ринку, підтримки та розвитку читання. Співзасновник Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів (1995).

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-22 15:53 :35